reklama

Pusťte se do natírání kovových povrchů, dokud je čas

Potřebujete natřít kovovou lavici, plot nebo dokonce okapy? Právě teď je na to ideální období. Ještě než se do toho pustíte, můžete si přečíst náš stručný manuál, jak na to.

Nejdříve odstraňte rez

To se týká spíše starších předmětů a objektů, které vyžadují péči před nanesením krycí barvy. Největším nepřítelem kovových předmětů je rez. S tou se dá skoncovat buď mechanickou, či chemickou cestou, případně kombinací obojího.

Mechanicky ji odstraníte drátěným kartáčem, hrubým brusným papírem či použitím brusky, případně elektrické vrtačky se speciálním nástavcem – drátěným kotoučem nebo nástavcem s pryžovým kotoučem a brusným papírem.

Nejvhodnějším typem brusek pro opracování kovu jsou úhlové brusky s lamelovými či drátěnými kotouči. Při výběru úhlových brusek se řiďte kvalitou jejich zpracování a výkonem. Zbytky rzi lze odstranit odrezovačem. Při silném zkorodování je nutné nátěr odrezovačem opakovat 2x či 3x. Působení odrezovače se projeví vznikem modročerného zbarvení na povrchu předmětu. Po jejich aplikaci a uplynutí reakční doby (asi 30 minut) je dobré povrch opláchnout vodou nebo povrch otřete alespoň hadrem.

Pusťte se do natírání kovových povrchů, dokud je čas
i (Zdroj: shutterstock.com)
Pusťte se do natírání kovových povrchů, dokud je čas

Povrch odmastěte

Pro kvalitní přilnutí nového nátěru je důležité kov odmastit. K tomu se hodí buď technický líh, ředidlo či horká voda se saponátem. Záleží na rozsahu a charakteru mastných ploch. Na hodně zamaštěnou použijte ředidlo, jinak stačí voda s přípravkem na nádobí.

Barva syntetická nebo ředitelná vodou?

Barva vodou ředitelná je mírně elastická, a proto se hodí na plochy, které jsou vystaveny extrémním vlivům. Příkladem jsou okapy, střechy nebo ploty, které se působením slunce či mrazu roztahují a smršťují, na což by měl reagovat i nátěr. V opačném případě by popraskal a ztratil svůj ochranný význam.

Syntetické barvy jsou sice odolné vůči působení povětrnostních vlivů, nicméně jejich pružnost nedosahuje takových kvalit jako u vodou ředitelných nátěrů. Navíc nesmíte zapomenout na ředidlo, protože je třeba je podle potřeby naředit.

Pusťte se do natírání kovových povrchů, dokud je čas
i (Zdroj: shutterstock.com)
Pusťte se do natírání kovových povrchů, dokud je čas

Co jsou to podkladové a krycí barvy

Barvy na kov dále pak dělíme na základní/podkladové nátěry a vrchní/krycí nátěry. V současnosti se můžeme setkat stále častěji s jednovrstvými barvami 2 v 1 či 3 v 1, tzv. jednošichtovkami.

Základní/antikorozní barva se aplikuje na očištěný, odmaštěný kovový povrch zbavený rzi. Spojuje v sobě antikorozní vlastnosti se schopností barevného ucelení podkladu před aplikací vrchní barvy. Je dobře přilnavá, snadno se dá přetírat a rychle zasychá. V současnosti je však vytlačována jednovrstvými barvami 2 v 1 či 3 v 1.

Krycí barva plní především estetickou a ochrannou funkci kovových povrchů. Vybírat lze z různých barevných variant. Natírá se zpravidla ve dvou vrstvách – mezinátěr a vrchní nátěr.

Dva nebo tři v jednom?

Jednovrstvé barvy (2 v 1 / 3 v 1) obsahují jak základní, tak i vrchní nátěr, takže ušetříte čas i peníze. Složení barvy umožňuje dosáhnout dostatečně silné vrstvy, jež zaručí už při jednom nátěru ochranné vlastnosti, kterých bychom jinak dosáhli základním a vrchním nátěrem. Doporučují se především v případě renovace kovových povrchů. Barvy 3 v 1 obsahují navíc tzv. mezinátěr, který ještě umocňuje ochranu natíraného materiálu.

Pusťte se do natírání kovových povrchů, dokud je čas
i (Zdroj: shutterstock.com)
Pusťte se do natírání kovových povrchů, dokud je čas

Jak vybírat barvu?

Vybíráme především z „jednošichtovek“ 2 v 1 určených přímo na rez. Před jejich aplikací je nutné materiál zbavit jen odpadávající a hrubé rzi – žádné odrezovače nejsou třeba. Při jejich použití není potřeba ani základní nátěr ani ředidlo. Složení těchto barev zabraňuje rozšíření už existující rzi a zároveň obsahují antikorozní složku, která zajišťuje ochranu natíraného povrchu.

Čtěte také:

Jak postupovat při natírání kovů?

Při natírání byste měli přednostně natřít členitější a nejvíce namáhaná místa, jako jsou úchyty, háčky, ohyby, lemování či spoje s okolními předměty – a to štětcem, který se na tato místa nejlépe dostane. Až následně byste měli toutéž barvou natřít zbytek plochy. Pro prodloužení životnosti nátěru je vhodné nátěr opakovat alespoň dvakrát, a to minimálně na nejvíce namáhaných místech.

Jak natírat drátěný plot?

Nejlepší je si pořídit drátěný plot potažený plastem, protože tím ušetříte spoustu času s natíráním i peníze za barvu. Naprosto nevhodná pro nátěr drátěného plotu je stříkací pistole. A z časových důvodů není ideální ani štětec. Dobrou volbou je váleček, přičemž nejrychlejší je natírat plot dvěma válečky proti sobě.

text: Ivana Kukalová, foto: Shutterstock.com

Publikováno: 8. 8. 2022, Autor: autor: Ivana Kukalová