reklama

Křišťálově čistá voda v bazénu přes celé léto? Víme, jak na to

Koupání ve vlastním bazénu má své neocenitelné výhody. Jenže udržet v něm průzračně čistou vodu po celou sezonu bývá leckdy nadlidský úkol. Jak na to? Zjistili jsme od odborníků.

Chemie v bazénu je důležitá jako prevence, likviduje bujení řas a dalších mikroorganismů, zatímco filtrace odstraňuje nečistoty, které by vodu zakalily a mohly by sloužit jako zdroj obživy pro řasy a mikroorganismy. Jak tedy dosáhnout toho, aby byl bazén krásně čistý po celou sezonu?

Krok č. 1: kvalitní filtrace

Kvalitní filtrace musí mít dostatečný výkon. Nestačí si pořídit nejdostupnější filtraci, připojit ji k bazénu a doufat, že vše bude správně fungovat. Vítr do bazénu zanáší prach, pyl a také my sami přineseme do bazénu řadu nečistot na své pokožce. Pokud by tyto částice v bazénu zůstaly déle, rychle by se spustily rozkladné a hnilobné procesy, jejichž následkem by byla kalná a zapáchající voda, se kterou už toho moc nevymyslíte.

Voda by měla být filtrována přibližně alespoň 1 x za 5 až 6 hodin. Méně výkonná filtrace nebude mít dostatečnou účinnost, což bude vést k větší spotřebě bazénové chemie. Jenže jak poznat ten správný výkon?

„Potřebný výkon filtrace spočítáme celkem jednoduše. Vydělíme objem vody v bazénu pěti a dostaneme číslo, které se rovná objemu vody, který by měla filtrace přečerpat za jednu hodinu,“ upřesňuje Petr Tichý, specialista na bazény.

Křišťálově čistá voda v bazénu přes celé léto? Víme, jak na to
i (Zdroj: shutterstock.com)
Křišťálově čistá voda v bazénu přes celé léto? Víme, jak na to

Jaký typ filtrace vybrat? Pískovou nebo kartušovou?

Pro malé nadzemní bazény s objemem vody do 5 m³ si vystačíte i s malou kartušovou filtrací. Je potřeba mít na paměti, že filtry v kartušové filtraci nejsou tak účinné jako písková filtrace, zároveň je potřeba je často proplachovat. Jestliže nebudete věnovat bazénu dostatečnou péči a dojde k jeho nadměrnému znečištění, tak kartušová filtrace si s vyčištěním vody už nemusí vůbec poradit.

S pořízením pískové filtrace se pojí řada výhod. Jednak je to zejména vysoká účinnost, na kterou má přímý vliv zvolená filtrační náplň. V základu je sice určena pro křemičitý písek, ale možné alternativy pak tvoří zeolit nebo filtrační sklo. V poslední době jsou také často jako náplň využívány polyethylenové filtrační kuličky, které mají skvělé filtrační vlastnosti (zachytí nečistoty i menší než 1 µ) a jelikož je lze i vyprat, mají životnost i několik let.

Jestliže filtrace má vícecestný ventil, můžete ji snadno propláchnout. Přepnutím ventilu jednoduše změníte směr průtoku vody filtrací a zachycené nečistoty jsou vyplaveny ven výpustí. Další výhodou pískových filtrací je, že díky jejich výkonu je možné připojit i bazénový vysavač, tím pak lze snadno odstranit zbytek nečistot ze dna bazénu.

Křišťálově čistá voda v bazénu přes celé léto? Víme, jak na to
i (Zdroj: shutterstock.com)
Křišťálově čistá voda v bazénu přes celé léto? Víme, jak na to

Co je potřeba si pohlídat?

Jakmile vybíráte bazénovou filtraci, tak je třeba přihlédnout i k odporu, který průtoku vody činí potrubí a příslušenství, jako jsou bazénové trysky, solární panely apod. Většina filtrací je výkonově dimenzována pro připojení do vzdálenosti maximálně 10 metrů od bazénu.

„S každým metrem potrubí roste odpor, který musí čerpadlo filtrace překonávat a úměrně s tím klesá průtok. Pokud navíc budete na potrubí šetřit a koupíte levnější trubky s menším průměrem, pravděpodobně ušetřené peníze utratíte již první sezónu za zvýšenou spotřebu bazénové chemie. Plánujete-li do systému připojit i solární panely pro ohřev vody, počítejte s tím, že i výkon filtrace bude nutné úměrně navýšit, aby dokázal vyrovnat tlakové ztráty vznikající v panelech, které brzdí průtok vody,“ radí Petr Tichý.

Čtěte také:

Jaké pH vody je optimální?

Dalším často podceňovaným faktorem je pH vody v bazénu. Přitom je důležité udržovat neutrální pH, což je cca 7 – 7,4. Jestliže je pH nižší nebo vyšší, účinnost chlóru je podstatně menší. Například je-li pH vody 7,5, což je pouhou desetinu nad doporučenou hodnotou, je účinnost tablet jen 40 %. K udržení čisté vody je pak potřeba použít dvakrát více chlóru. S tím je spojená vyšší spotřeba a vyšší náklady na pořízení, avšak hlavním problémem je, že chlór nezvládá rozkládat nečistoty a místo toho se na ně váže. Tím vnikají silně zapáchající chloraminy, které dráždí oči a pokožku.

Křišťálově čistá voda v bazénu přes celé léto? Víme, jak na to
i (Zdroj: shutterstock.com)
Křišťálově čistá voda v bazénu přes celé léto? Víme, jak na to

Jak upravit pH?

Proto je velmi důležité sledovat správnou hladinu pH vody. Ideální je 7,2. Hodnotu pH zjistíte snadno pomocí pH testeru. Existují různé typy, nejčastěji se setkáte buď s papírovými proužky, které podle pH vody mění svou barvu, nebo sadou, kde do lahvičky naberete vodu z bazénu, přidáte několik kapek roztoku a následně barvu vody porovnáte se vzorníkem, na kterém zjistíte hodnotu pH. Pokud zjistíte problém s hladinou pH, upravíte ji pomocí přípravků pH plus nebo pH mínus. Správná hodnota pH je u bazénu základ, jinak nemá ani cenu pokoušet se nějak kvalitu vody dál upravovat.

Po srovnání hladiny pH přichází na řadu samotné vyčištění vody. Jestliže se již ve vodě vytvořily chloraminy a bazén silně zapáchá po chlóru, můžete mít pocit, že je bazén přechlórovaný. Jenže abyste zvrátili proces vytváření chloraminů, je třeba do vody přidat až desetinásobné množství chlóru. Nově přidaný chlór rozbije molekuly chloraminů a voda bude brzy opět v pořádku.

text: redakce ve spolupráci s Petrem Tichým, specialistou na bazény Hecht, foto-zdroj: shutterstock.com

Publikováno: 5. 8. 2022, Autor: autor: Redakce ve spolupáric s Hecht