Zahradě bez alespoň malého vodního prvku vždy něco chybí. Voda přinese do zahrady život, svěžest, příjemně ovlivní klima. A nemusí to být hned zahradní jezírko, někdy stačí jen nádoba s vodopádkem nebo japonská klapačka. Nechte se inspirovat!
Sucho je v současnosti velkým tématem. Postupem několika let minulých, ale také budoucích vody stále ubývá a bude ubývat. Nejedná se ovšem jenom o vodu povrchovou, ale také o podzemní vodu.
V první řadě by tak bylo vhodné zamyslet se nad otázkou, jak vhodně a šetrně k přírodě využít vodu, která na zahradě je nebo kterou dovede zahrada zadržet.
S potůčkem máte vyhráno
Majitelé zahrad, kterým voda zahradou protéká, mají určitě nespornou výhodu, protože nemusí řešit otázku, jak zásobovat větší vodní prvek vodou. Postačí jim pouze vyřešit otázku zadržování vody na své zahradě.
Při přehrazení potůčku je nutné postupovat ohleduplně, aby nedošlo k ohrožení živočichů dál po potůčku, kde vždy musí alespoň malý pramínek téci neustále. Není možné potůček neprodyšně přehradit a tím způsobit vyschnutí dolního toku.
Určitě se v realizaci neukvapte, protože nevhodné řešení může vést od podemílání svahů až k tomu, že si voda najde jinou cestu než vaši uměle zhotovenou a vaše práce tak přijde nazmar.
Jak na čisté zahradní jezírko?
Zahradní jezírka jsou trendem posledních pár let. Pro svoji větší pořizovací cenu na ně ale nedosáhne mnoho lidí, a tak volí jiná řešení, která bohužel ne vždy optimálně fungují.
Zahradní jezírka na klíč, která mají vlastní filtraci a oběh vody, jsou sice nákladnější, ale zase není třeba se jezírku tolik věnovat. Při správné realizaci si žije filtrace vlastním životem a jezírko tak není líhništěm komárů a jiného otravného hmyzu.
Mohlo by se ovšem zdát, že nadšenci do přírodních zahrad mají stavbu jezírka o mnoho levnější. Pokud má být výsledkem správně fungující čisté jezírko, není tomu tak.
Největším problémem je vhodně vyřešená přírodní filtrace, která se musí postupem času vyladit, než bude optimálně fungovat. Naštěstí se u nás touto problematikou zabývá několik odborníků, proto se není čeho bát. Stačí si jen nechat poradit a na mnohé řešení navíc sáhnout hluboko do kapsy. Za to vše vám ale kvalitní firma vykouzlí na zahradě doslova oázu klidu v podobě zurčícího potůčku, který je zakončen krásným přírodním jezírkem.
Drobné vodní prvky pro radost
Pokud na zahradě vodu nemáte nebo jí není tolik, není proč smutnět. Mnoho vodních prvků je založeno na cirkulaci vody, kterou stačí občas dolít na potřebnou mez. Oblíbeným vodním prvkem založeným právě na tomto principu je například japonská klapačka.
Fantazii se ale meze nekladou. K vybudování menšího vodního prvku můžete využít různé nádoby a osadit je fontánovým čerpadlem. Některá jsou i na solární pohon, takže nebudete potřebovat přívod elektřiny.
Poměrně levnou a snadnou možností je zbudování kamenného vodopádu s oběhovým čerpadlem. Takové malé vodní dílko zpříjemní klima na skalce nebo pobyt na terase.
Dále můžete zakoupit i vodní prvky, kde není cílem požitek z bublající fontánky či klapání bambusu, jedná se například o ptačí pítka nebo koupátka.
Sledujte vodu
I když se může zdát, že na vaší zahradě žádná voda není, nemusí to být vždy nutně pravda. Zkuste pozorovat, jak se chová vaše zahrada po dešti. Kde je voda, i přestože už druhý den svítí silné slunce, nebo zda není někde místo, kde je půda spíše podmáčená než vlhká.
Jestliže na zahradě nějaké takové místo najdete, není nic lepšího než ho využít ke zbudování právě nějakého vodního prvku, ať už bude sloužit jako pítko pro ptactvo, nebo útočiště pro žáby, které vám i s případnými komáry rády pomohou.
Čtěte také:
- Vybíráme ryby pro vaše zahradní jezírko
- Oáza klidu s jezírkem a nekonečnými výhledy na jihočeskou krajinu
- Zatočte s řasami v zahradním jezírku
Zajímavým řešením je zbudování svejlu, což je rýha vedená po vrstevnici, jejímž účelem je zadržet dešťovou vodu na území, zabránit jejímu stékání po povrchu do údolí a zajistit vsáknutí do půdy. Můžete takovou prohlubeň zbudovat třeba v okrasném záhoně. Jen dbejte, aby to bylo v místě, kam se voda přirozeně stahuje. Svedená voda se sice pomalu vsákne, ale místo bude část roku přirozeně vlhké s velmi příjemným klimatem.
Určitě se zkuste také po okolí poptat po dobrém proutkaři, který by vám i zhodnotil vodní situaci na vašem pozemku.
Jak taková zahradní jezírka a fontánky mohou vypadat, se podívejte v naší galerii:
text: Jan Vrbata, foto: shuttestock.com
Publikováno: 3. 8. 2022, Autor: autor: Jan Vrbata