Oheň hraje zásadní roli v životech lidí už po tisíciletí, a proto by ohniště nemělo na žádné zahradě chybět. Patří k létu a prázdninám, skvěle se u něj tráví letní večery, a navíc na něm připravíte luxusní pochoutky. Jak takové ohniště nebo krb vybudovat? Máme pro vás návod krok za krokem.
Ohniště jednoduché, nebo luxusní?
Klasickým materiálem na stavbu ohniště je beton, cihly, kámen nebo ocel. Další možností je vytvořit si nehořlavý podklad z kamene, štěrku nebo písku a na něj ohniště postavit – skvěle vypadají kovové široké kotle nebo koše. Na zahradě ale docela určitě nejvíce oceníte cihly nebo kámen. Pokud už jste vybrali vhodný materiál, pojďte se podívat, jak na samotnou stavbu.
Ohniště krok za krokem
- Nejprve si nakreslete plán. Uveďte rozměry, tvary a množství použitého materiálu. Stavba vám pak půjde mnohem lépe od ruky a můžete si spočítat předběžnou cenovou kalkulaci.
- Pak si určete místo, kde chcete ohniště postavit. Místo je třeba důkladně vybírat, v blízkosti by neměl být žádný keř, strom nebo třeba kůlna na nářadí, prostě cokoliv, co by mohlo nechtěně od vyšších plamenů chytnout.
- A teď už vzhůru do práce. Pokud chcete klasické kulaté ohniště, navažte si na kolík provázek. Do středu místa ho zatlučte a pomocí provázku si vytyčte kruh. Tím docílíte pravidelného tvaru. Tvar ohniště ale nemusí být jen kulatý. Vytvořte si vlastní plán pro obdélníkové, oválné, čtvercové či jiné dle vašich představ.
- Vyznačené ohniště vykopejte na hloubku vybraných kostek. Poté vytyčte střední kruh, který bude položen o výšku jedné kostky níže než okolní kružnice. Ohniště tak bude lépe přístupné a mělčí prostředek vám umožní lépe korigovat oheň.
- Vše je nyní připraveno na pokládku. Tu začněte spodním (nižším) kruhem. Postupujte zvenku do středu. Když je položeno, vysypte spáry drobným štěrkem. A můžete pokládat límec ohniště (vyšší část).
- Kostky vnějšího kruhu musíte mít zapuštěné alespoň 3 cm po okraj spodních kostek. Jinak budou příliš volné. Mohou se také položit na základ z betonového potěru.
- Hotové ohniště ještě zasypte štěrkem a upravte terén okolo.
Možností, jak může vypadat finální výsledek, je opravdu mnoho. Vše záleží na vaší chuti, inspiraci a také na účelu stavby. Fantazii se však meze nekladou, a pokud zrovna nemáte žádný nápad, podívejte se do naší galerie:
Stavba krbu pro náročné
Zatímco stavba ohniště je docela hračka, krb už je záležitostí pro zkušenější stavitele. Pokud jím nejste, doporučujeme konzultovat projekt a jednotlivé kroky stavby s odborníkem nebo si ho k dílu raději přiberte.
Podobně jako u venkovního ohniště si dopředu rozmyslete, kde chcete krb postavit. Při hledání místa myslete na směr větrů, které u vás nejčastěji vanou, abyste si kouř nevháněli do bytu nebo neobtěžovali sousedy.
Rozmyslete si plán, ve kterém uvedete rozměry, použitý materiál a vhodné místo. Dostačující vnitřní rozměry běžného pevného zahradního krbu jsou 70 x 50 x 50 cm (šířka, hloubka, výška).
Krb krok za krokem
- Stavbu zděného zahradního krbu zahájíme vykopáním jámy o vhodné hloubce. Ideálně tak, aby nejnižší bod v zimě nezamrzal, což se liší podle oblasti, ve které bydlíte, ale obecně zhruba v hloubce 60–80 centimetrů.
- Jámu vysypeme štěrkem, který poslouží jako drenáž. Na něm vybetonujeme základovou desku nebo věnec. V místě, které vybetonujeme, nesmí zůstávat stát voda, aby v mrazech nedošlo k narušení základů. Jinak se může krb stát obětí zimních mrazů.
- Na betonovou desku budeme pokračovat buď přímo, nebo přidáme izolaci podobně jako při stavbě domu.
- Ke zdění krbu použijte hladké cihly. Nemají tendenci vsakovat vodu a jsou mrazuvzdorné. Ideální jsou tzv. lícové cihly. Vhodné jsou ale i vápenopískové cihly. Pak vnitřek krbu, který přijde do styku s vysokou teplotou, vyzdíme šamotovými cihlami. Bílé cihly by se jinak žárem rozpadly.
- Při vyzdívání okamžitě odstraňte ze spár vytlačenou maltu. Jinak ji později budete muset pracně odsekat. Na spojování šamotových cihel používáme šamotovou směs.
- Při stavbě komína nezapomínejte, že i zahradní krb potřebuje mít dobrý tah. Jinak by spaliny odcházely otevřenou částí. Při běžné velikosti ohniště je optimální výška komína asi 2,5 metru nad zemí. Čím objemnější máte ohniště krbu, tím vyšší komín je třeba postavit.
Čtěte také:
- Biokrb jako dělicí stěna? Originální řešení jedinečného interiéru od italských designérů
- Posezení u plápolajícího ohně si můžete dopřát i v domě bez komínu
- Díky biokrbu můžete mít plápolající oheň třeba i v paneláku
Rošt a ostatní zařízení
Výběr správného roštu je rozhodně vhodné promyslet dopředu. Jeho dodatečné zabudování bývá velmi pracné a vrtat uvnitř hotového krbu je náročné. Drážky nejsnáze vytvoříte vystupujícími cihlami. Nezapomeňte také na závěsy a háky.
Na topení zkuste ovocné stromy
Pro spalování v krbu se hodí dřevo z ovocných stromů – jabloně, třešně nebo švestky. Dále jsou vhodné olše. Hoří pomaleji než dřevo jehličnanů. Dřevo by mělo být optimálně vyschlé, aby zbytečně nečoudilo. Měkké dřevo schne přirozeným způsobem asi rok. Tvrdé dřevo až tři roky.
Text: Martina Gillichová, foto: Shutterstock.com
Publikováno: 27. 7. 2022, Autor: autor: Martina Gillichová