Žijeme ve zrychleném světě, který určují schůzky a termíny. Abychom se úplně nezbláznili, potřebujeme občas úplně vypnout – uniknout od všeho stresu, povinností, internetu a lidí – zpět k podstatě. A k tomu potřebujeme místo, daleko od civilizace, někde v přírodě, uprostřed lesů. V úkrytu…
Studenti architektury Michiel De Backer, Martin Mikovčák se již tři roky snaží v rámci projektu Ark-shelter najít ideální koncept jednoduché chatky, která by poskytla komfort v srdci přírody pro nerušený odpočinek. Za tři roky postavili, vyzkoušeli a redesignovali desítky shelterů a výsledkem je tato chatka s pracovním názvem „into the wild“.
Její minimalistický design odvrací pozornost k okolní přírodě. Otvory ve fasádě rámují obrazy scénické hry přírody, které se svým způsobem promítají do interiéru. Ať jde o otvírací stěnu, která fyzicky spojuje exteriér s interiérem. Nebo přední plné zasklení, které jako živý obraz při posezení vnucuje dojem, jako bychom seděli uprostřed divočiny. Koupelnová mléčná stěna funguje jako stínové divadlo komárů sedících na ní a měnící se siluety lesa. Prosklený strop denního boxu poskytuje pocit odpočinku pod širákem.
Puristický exteriér buňky neruší okolí a zároveň rafinovaně skrývá důmyslný systém, který se stará o nerušené pohodlí obyvatel: Senzory a přednastavené systémy automaticky řídí teplotu, stínění a větrání. Objekt je schopen fungovat i mimo inženýrské sítě díky soustavě solárních panelů, baterií a nádrže na dešťovou vodu s filtračním systémem.
Interiér o rozloze 40 m2 je rozdělen pomocí centrálního black boxu na pět jasně definovaných zón, které lze pomocí výsuvných či sklopných dveří a stěn měnit dle aktuální potřeby.
Interiér je využit do nejmenšího detailu. Obložený je smrkovou biodeskou, která jen prohlubuje spojení s přírodou. Je maximálně prosvětlený, a to nejen okny ve fasádě, ale také střešními světlíky, které dávají prostoru vzdušnost.
Vlevo od vstupu se nachází kuchyňská linka a denní zóna, která ústí ve velkoplošné okno v čele domu. Naproti, v zadní straně boxu je umístěna koupelna s toaletou, kterou lze v případě potřeby oddělit vysunutím posuvných dveří skrytých v rozích boxu.
Vpravo od boxu je vchod do ložnice, když do ní ale vstoupíte, místo postele najdete vířivku. Postel se totiž spustí ze stropu až v noci. A když už máte pocit, že vás nemá co překvapit, objevíte schůdky ve vnitřní stěně šatny, kterými vystoupáte do denní odpočívárny ve střešní nástavbě, kde si lehnete a splynete s oblohou.
Je až neskutečné, kolik promyšlených detailů stavba nabízí a díky nim vás nepřestane ani po čase nudit.
Publikováno: 25. 9. 2018, Autor: autor: Z dostupných zdrojů vytvořila redakce