Jak je řeč o podlaze, vždy se mezi prvními dotazy objeví ty na její životnost. Podlaha totiž není tím, co bychom chtěli vyměňovat každých deset let. U dřevěných podlah máme ale jistotu, že vydrží a při dobré péči budou i skvěle vypadat po celé generace.
Parkety jako na zámku
Vzpomeňte si, určitě jste už někdy byli na nějaké zámecké prohlídce. Téměř jistě jste navštívili sál nebo salon z barokního období. A co tam bylo na podlaze? Ano, dřevěné parkety. Dřevěná podlaha příbytky zateplovala a vytvářela příjemné klima, to si uvědomovali páni i chalupníci. Smrková prkna se používala na podlahy v obyčejných chalupách, parkety jsou francouzský vynález pro šlechtická sídla. Barokní parkety byly zpravidla skládané z více druhů dřev, u nás nejčastěji dubu a javoru. Čtvercové nebo trojúhelníkové díly se sestavovaly do větších celků a různobarevná dřeva vytvořila okázale krásnou kresbu. Finální úprava se dělala včelím voskem. Pokud do salonu nezatékalo, byla stálá teplota a vlhkost a sem tam parkety někdo navoskoval, asi byste ani neuhodli jejich stáří. V rámci památkové péče se v současnosti renovují a bývají částečně přikryté kobercem, aby odolaly nadměrné návštěvnické zátěži. Důkaz bychom tedy měli – dřevěná podlaha může přežít lidské generace.
Moderní dřevěné podlahy
A co současné podlahy, je to s nimi také tak? V některých případech rozhodně ano. Renomovaní výrobci poskytují dlouhé záruky (20 až 30 let) a při dodržení doporučených postupů pokládky a při správné údržbě nebude podlaha ztrácet na kvalitě ani pěkném vzhledu.
Moderní dřevěné podlahy jsou lepené z více vrstev. Vrchní vrstva je z nejkvalitnějšího vizuálně atraktivního dřeva, prostřední vrstva je většinou kolmo lepená smrková, stejně jako spodní vrstva s protitahovým účinkem. Takový podlahový díl je tvarově a objemově stálý. Díly se dodávají už s povrchovou úpravou lakem nebo olejem, proto je možné jejich okamžité použití hned po pokládce. V závislosti na síle pohledové vrstvy je možné i několik renovací broušením. Tím se životnost podlahy značně prodlouží.
Správně položit, dobře pečovat
Třívrstvé dřevěné podlahy se mohou pokládat plovoucím způsobem, nebo celoplošně lepit k podkladu, ten však musí mít předepsané parametry. Z hlediska životnosti je nejvhodnější anhydrit nebo beton. Takový podklad pak musí být absolutně rovný a suchý, obě veličiny jsou určeny technickou normou.
Údržba dřevěné podlahy
Dřevěnou podlahu je potřeba udržovat čistou, což je celkem snadné, stačí na to vysavač. Jednou za čas je třeba podlahu umýt pomocí čistícího prostředku. Jednoduchá rada zní: používejte konkrétní přípravky doporučené výrobcem. Pokud máte starší podlahu, kde už výrobce není relevantní, rozlišujte přípravky podle toho, zda máte podlahu s olejovaným nebo lakovaným povrchem. Čas od času proveďte hloubkové čištění předepsaným čističem a ihned pak podlahu ošetřete doporučeným regeneračním přípravkem. Zejména olejované podlahy vyžadují pravidelnou údržbu, která musí být zakončena napuštěním nové vrstvy oleje. Tak zachováte krásný sametově lesklý vzhled. Pokud podlaha utrpí hlubší šrámy, nebo už zkrátka po letech potřebuje radikální opravu, je možné ji renovovat broušením, má-li ovšem dostatečně vysokou nášlapnou vrstvu. Po zbroušení se pak znovu lakuje nebo olejuje.
Výrobci doporučují podlahu preventivně chránit před poškrábáním:
- nohy židlí a mobilního nábytku podlepte filcovými podložkami,
- před hlavní vchod instalujte rohožku, abyste si dovnitř nezanášeli písek a zrnka nečistot,
- kolečkové židle podložte k tomu určenou podložkou
- pravidelně vysávejte.
Publikováno: 27. 7. 2021, Autor: autor: Komerční prezentace