Možná patříte mezi tvořilky, které už vyzkoušely snad úplně všechny možné i nemožné způsoby tvoření a neví, kam by se vrtly dál. Možná s tvořením teprve začínáte, ale chtěly byste vyzkoušet něco nápaditého, co nedělá každý a možná vás baví práce s voskem, v každém případě by vás mohla zajímat technika malování voskem enkaustickou žehličkou.
Malování teplým rozpuštěným barevným voskem, tzv. enkaustika není výmysl moderní doby. Již před 2000 lety malovali starověcí Římané, Řekové i Egypťané včelím voskem smíšeným s barevnými přírodními pigmenty a damarovou pryskyřicí. Později byla tato technika nahrazena jinými a návrat k ní nastal až v 19. století v Německu. Díky moderním technologiím dnes můžete malovat poměrně jednoduše, bez složitých postupů, vystačíte si přitom s žehličkou na malování. Ta vypadá podobně jako malá cestovní žehlička, oproti ní se však zahřívá na mnohem nižší teplotu. Žehlička má vyhřívanou kovovou destičku, na které vosky v horizontální poloze rozehříváme. Můžete na ní malovat klasickým štětcem, tupovat houbičkou nebo papírovým kapesníčkem. Pozor dejte při práci na rychlé tuhnutí vosku, musíte pracovat rychle bez zbytečných průtahů. Jakmile je vosk rozehřátý, pak jej jednoduše naneseme podle vlastní fantazie na papír. Každé namočení voskem znamená jeden tah na obrázku. Použít můžete klasické barevné voskovky, nebo voskové bločky, které jsou k dostání ve specializovaných obchodech s výtvarnými potřebami nebo potřebami pro tvoření. Malujte na kvalitní bílý leštěný křídový papír, minimálně pro začátek.
Základní postupy vzorování žehličkou:
1. Pomalejším či rychlým zdviháním žehličky dosáhneme efektů připomínajících rostlinné motivy keřů, vzdáleného stromoví a travin.
2. Hranou nebo špičkou žehličky můžeme odhrnovat nebo posunovat teplem rozehřátý již nanesený vosk z podkladu a odkrývat původní barvu kartičky.
3. Malování detailů jako jsou ptáčci, spirály, kruhy, tečky, cákance, písmena a další znaky tvoříme stékáním rozehřátého barevného vosku ze špičky žehličky na podklad. Pokud chceme mít písmo, symboly a znaky ztvárněny pečlivěji, využijeme enkaustické pero, ale není to podmínkou. I stékáním ze špičky žehličky se dají výše zmíněné motivy malovat po velmi krátkém nácviku.
4. Teplý vosk přenášíme ze žehličky jednorázově z plotýnky žehličky bez dalších úprav nebo do naneseného vosku zasahujeme přerušovaným nebo plynulým pohybem žehličky předem vyzkoušené nebo náhodně tvořené stopy. Vosk hrneme před žehličkou, ztenčujeme jeho vrstvu a částečně odkrýváme povrch, na kterém je vosk nanesen.
Zaujala vás tato technika, ale nemáte žádné nápady? Pak sáhněte po velmi zajímavé knize z produkce nakladatelství Grada Publishing, a.s. s názvem Malujeme voskem enkaustickou žehličkou, jejíž autorkou je Marie Kielbusová, která v této publikaci představuje základy této nevšední techniky a jejíž rady jste si také právě mohly přečíst. Velmi snadno si namalujete překrásné obrázky od abstraktních až po realistické. Výhodou této výtvarné techniky je, že po zvládnutí několika znalostí a dovedností, dosahujete velmi rychle zajímavého výsledku.
Vyzkoušejte třeba květinové motivy podle této knížky.
Okvětní plátek
Připravíme si na kartičce pozadí z menšího množství vosku. Kousek pod špičkou žehličky podél zkosené pravé části špičky z pohledu shora naneseme menší množství červeného voskového pastelu. Okvětní plátky květiny malujeme špičkou žehličky s tím, že pata žehličky je nepatrně nadzdvižena nad obrázkem a na špičku žehličky mírně tlačíme.
Květ
Odhrnováním vosku namalujeme květ podobný růžičce. Květ namalujeme od jejího středu na kartičku pokrytou okrově zbarveným voskem. Špičkou žehličky setřeme krátkým tahem nanesený vosk, otočíme kartičkou o necelých 90 stupňů a stíráním vosku malujeme další okvětní plátky spirálovitě od středu do stran. Kartičkou při malování otáčíme. Okvětní plátky se směrem ke středu zvětšují. Na špičku žehličky mírně tlačíme, ale jen tak, abychom nepoškodili papír.
Více informací a zajímavých tipů najdete na stránkách www.grada.cz.
Text: Petra Martišková
Foto: craftster.org
Publikováno: 8. 2. 2012, Autor: