reklama

Uspořádejte si zahradu podle feng-šuej. S plánováním začněte už teď!

Filozofie feng-šuej se zabývá působením pozitivní a negativní energie. Zároveň vám radí, jak máte tu pozitivní posílit, nebo jak se naopak té negativní bránit. To všechno platí také při navrhování místa, kde často trávíte svůj volný čas, relaxujete a přemýšlíte. Ano, řeč je o vaší zahradě.

Zdá se vám to předčasné, zabývat se případnými změnami v okolí vašeho domu teď, když je zima na krku, začíná mrznout a padat sníh? Mýlíte se. Právě nadcházející dlouhé večery se hodí k tomu, abyste si v klidu sedli a popřemýšleli, co všechno byste měli na zahradě změnit, aby se vše díky pozitivní energii prozářilo, a vy jste se zde cítili jako znovuzrození.

Klidně si nakreslete plánek a navrhněte si potřebné změny nebo se projděte po cestičkách a poznamenejte si, které rostliny by se měly vyměnit, a naopak, které tam chcete napřesrok zasadit.

Základem je volný prostor

Zahradní plocha podle feng-šuej by měla mít kruhovitý tvar nebo by tak měla působit. Celou ji prostříhejte, posekejte, prostě prosvětlete. Rostliny sázejte tak, aby se navzájem neutlačovaly a výsledný dojem pak nepůsobil přeplácaně. Naopak by celé uspořádání mělo působit harmonicky a čistě. Během úprav se proto snažte zachovat určitou rovnováhu a vhodné proporce. Jen nezapomeňte, že abyste zajistili stálé proudění energie, musíte nechat střed úplně volný, bez stromů, staveb a cestiček. Ideální je tam mít pouze udržovaný trávník.

Obtížné bývá označení hranice mezi dvěma pozemky. Měli byste se snažit o to, abyste měli maximální soukromí. Není ale vyloženě dobré se odříznout od veškeré komunikace. Proto je lepší než třeba postavit vysokou zeď, zasadit místo toho přiměřeně vzrostlý živý plot nebo jen tak volně rozmístit různé keře. Vhodné jsou také popínavky, kterým dřevěný plot poskytne potřebnou oporu a celek nakonec vaši zahradu šikovně oddělí. Důležité je, aby váš dům neobklopovaly hromady odpadků a nestály v jeho těsné blízkosti koše a popelnice.

Nestačí jen květiny

Aby proudící energie byly v potřebné rovnováze, je nutné na zahradu umístit také další prvky, jako jsou voda, kámen (skalka, krb), dřevo (pergola, altán) a kov (různé konstrukce, spojovací materiál, dekorace). Obecně platí, že díky jezírku vstoupí do vaší zahrady voda a dodá jí blahodárnou energii.

Přiláká ptáky a jiná drobná zvířata. V parných vedrech vám zároveň poskytne tolik potřebné osvěžení. A to nemluvíme o tom, že svou krásou ozdobí vaši zahradu v každém ročním období. Pokud na zahradě nemáte dost místa, pořiďte si alespoň fontánku nebo pítko pro ptáky.

Uspořádejte si zahradu podle feng-šuej. S plánováním začněte už teď!
i (Zdroj: shutterstock)
Uspořádejte si zahradu podle feng-šuej. S plánováním začněte už teď!

Stromy jsou dárci energie

Klidně vyberte druh, který se do vaší zahrady hodí také svou velikostí. Nemusíte dodržovat žádná přísná pravidla, jen potom stromy hodně prostřihávejte, aby na zahradě příliš nestínily. Sázejte tedy klidně jehličnany i stromy listnaté, keře, trávy a květiny. Upřednostňujte bílé magnolie, pivoňky, zahradní orchideje, žluté chryzantémy a lotosy. Za posla štěstí je v Číně považován pomerančovník nebo citroník, který se má sázet ke vchodu do domu. Své místo by na zahradě uspořádané podle fen-šuej měly mít také bylinky a trvalky.

Nezapomeňte však dbát na zachování energie nejen při úpravách pozemku, ale i mezi zahradničením a odpočinkem. Proto si naplánujte, že na to nejhezčí místo si dáte lavičku nebo pár křesílek, abyste se mohli kochat krásnou přírodní scenerií, kterou jste vytvořili.

Uspořádejte si zahradu podle feng-šuej. S plánováním začněte už teď!
i (Zdroj: shutterstock)
Uspořádejte si zahradu podle feng-šuej. S plánováním začněte už teď!

Publikováno: 3. 11. 2020, Autor: autor: Ivana Kukalová