Voda patří do každé zahrady, ať již v podobě vodní plochy, tekoucího potůčku nebo ptačího pítka. Trendem posledních let se staly především koupací jezírka nazývané také jako biotopy. Díky přírodnímu vzhledu a chemicky neošetřené vodě hravě strčí do kapsy stálice českých zahrad zahradní bazény. Nejenže biotop vypadá dobře v moderní i přírodní zahradě, ale umožňuje i příjemné koupání pro alergiky, kterým chlór v bazénu příliš nesvědčí.
Hranice mezi okrasným a koupacím jezírkem bývá někdy opravdu tenká. Biotopy sice umožňují zdravé a bezpečné koupání bez chemie, ale zároveň v zahradě zastávají i okrasnou funkci, což mají společné právě s okrasnými vodními plochami.
Pojetí biotopů bývá v praxi velmi rozdílné. Některé firmy používají systém zóny určené pro plavání, která bývá hluboká okolo dvou a více metrů a zóny regenerační, která je podstatně mělčí a rostou v ní vodní a bahenní rostliny. Obě zóny jsou přitom jasně viditelné díky ostré hranici hloubek jednotlivých zón.
Jiné firmy zase vytvářejí jezírka s pozvolným klesáním břehů, takže část určená pro plavání není tolik zřejmá. Tato jezírka se tak perfektně hodí i do přírodních zahrad, kde očekáváme přirozený vzhled i od vodní plochy.
S technologií i bez ní
Aby koupací jezírko fungovalo podle našich představ, mělo by být dostatečné velké a samozřejmě také hluboké. Jezírka o velikosti nad 70 metrů čtverečních s hloubkou koupací zóny okolo dvou metrů často vůbec nevyžadují instalaci jezírkové technologie, která se stará o čistotu vody v menších koupacích nebo okrasných jezírkách.
Ale v některých případech může tato technologie chybět i v případě maloplošného koupacího jezírka o ploše přibližně dvacet metrů čtverečních. Vše závisí na hloubce, kvalitě vody, ale třeba také na úpravě břehů a osázení rostlinami.
Většinou se setkáte s jezírky vyloženými jezírkovou fólií, pod kterou je uložena silná geotextilie, která zabraňuje protržení fólie. Životnost takového jezírka se odvozuje od životnosti použitých materiálů, tedy hlavně jezírkové fólie. Čas od času se může stát, že dojde k jejímu poškození či protržení, pak se musí fólie opět svařit.
Rostliny v hlavní roli
Přírodní charakter koupacímu jezírku dodávají ve velké míře vodní a bahenní rostliny. Ty vysazujeme do regenerační zóny, která může mít různé hloubkové úrovně. Druhy rostlin vybíráme v závislosti na těchto hloubkách. Rostliny začleňují jezírko do zahradní kompozice, plní důležitou ekologickou funkci, ale především se starají o přirozené čištění vody.
Pokud se tedy chcete vyvarovat použití jezírkové technologie, věřte, že se bez hojně osázené regenerační zóny prostě neobejdete. Dříve se tradovalo, že se rostliny v jezírku musí vysazovat do kapes naplněných substrátem, což by ale v praxi vedlo k uvolňování živin do vody podobně, jako tomu je například u tlejícího spadaného listí nebo jiného organického materiálu, který se dostane do vody. Tyto živiny pak způsobují rozvoj sinic a řas, které výrazně snižují kvalitu vody. Právě vodní a bahenní rostliny tyto živiny spotřebují pro svůj růst a vodu tak přirozeně vyčistí. Pro udržení vysoké kvality vody se nedoporučuje chov ryb.
Postup výsadby rostlin
Naprostou většinu vodních a bahenních rostlin nemusíte vůbec vysazovat do substrátu, ale rovnou do kameniva, které pokrývá dno regenerační zóny. Před samotnou výsadbou je ovšem nutné z kořenů v několika fázích co možná nejvíce odstranit pěstební substrát, rostlinky si totiž z obchodu přivezete v květináčích.
U druhů s jemným kořenovým systémem je poměrně složité substrát úplně odstranit, přesto si dejte dost záležet.
TIP Magazínu zahrada: V některých publikacích se setkáte s názorem, že mohutnější druhy leknínů nebo stulíky musíte vysadit do košů se substrátem. Těmto rostlinám se opravdu více daří v prostředí bohatém na živiny, ale některé drobnější kultivary leknínů se přesto do koupacích jezírek pro výsadbu do jemného štěrku nebo kačírku hodí.
Jakmile budete mít kořeny pečlivě promyté, můžete se hned pustit do výsadby. I při výsadbě dbejte na to, aby kořeny nevysychaly, proto rostliny občas polijte vodou. Po dokončení výsadby co nejdříve dopusťte vodu, aby došlo k ponoření kořenového systému vodních rostlin.
Text a foto: Lucie Peukertová
Publikováno: 11. 7. 2017, Autor: