Řezané květiny umí zázraky. Potěší každou ženu, a proto jsou dokonalým dárkem za všech okolností. Interiér se díky nim rozzáří, získá na svěžesti a něžnosti. Jídelní stůl by neměl bez živých řezaných květin zůstat nikdy, s pohledem na ně chutná každé jídlo lépe.
Ano, kytice řezaných květin nám toho dává mnoho a my bychom jí to měli vrátit tím, že se o ni budeme správně starat. Tato péče se mnoho násobně vyplatí, protože se z ní budeme těšit o několik dní déle.
Denně čistá voda i váza
Nepodceňujte čistotu vázy, to je naprostý základ, který má na životnost kytice zásadní vliv. Než do ní nalijete vodu, vydezinfikujte ji. K tomu ideálně poslouží přípravek s obsahem chlóru, poté ale vázu důkladně vypláchněte. Vázu myjte denně při každé výměně vody.
Květinám se daří v různých typech nádob, nejlepší jsou ale skleněné, naopak se nedoporučují keramické, které nejsou zevnitř opatřené glazurou.
Uvázaná kytice vydrží déle
Traduje se, že lýko či provázek stonky škrtí, a proto by se měl odstranit. To je ale zásadní omyl! Uvázaná vydrží déle a navíc se můžete stále těšit z umění floristy, který kytici do krásné podoby svázal. Je vhodné však odstranit všechny lístečky, které zasahují do vody, a posléze také jednotlivě odkvétající květy. Obojí by zapříčinilo rychlejší uvadnutí kytice.
Seřízněte stonek
Po odstranění listů je potřeba seříznout konce stonků, aby lépe přijímaly vodu. Zaschnutými konci to nejde a vůbec nehřešte na to, že vám kytici uvázali v obchodě teprve před hodinou. Hodina je v tomto případě dlouhá doba.
Každý stonek ať v rozvolněné, nebo originální vazbě seřízněte ostrým nožem pod úhlem zhruba 45 stupňů. Účelem řezu je zvětšit plochu, kterou do sebe květina může dostávat vodu a živiny. Nikdy nepoužívejte nůžky, protože stonky rozdrtí a květiny tak nejsou schopné přijímat vodu. Při každé výměně vody je dobré řez opakovat.
Správná aklimatizace
Dopřejte květinám správné zotavení – nejprve je dejte do vlažné vody a až později do studené. Vodu měňte jednou denně. Protože jedinou částí stonku, která přijímá vodu, je řez, stačí dát do vázy vody jen tolik, aby všechny konce stonků byly ponořené. Tím předejdete k tvorbě slizu, který pak přechází v hnilobu.
K ochraně můžete použít i acylpyrin, kapku octa, citronu nebo SAVA. V teplých dnech květiny ocení kostku ledu. V květinářství obvykle přidávají ke kytici i sáček s výživou, ten v každém případě použijte, kromě výživy květin a zeleně zamezuje růst hnilobných bakterií a vy tak zajistíte kytici delší trvanlivost!
Kam s ní?
Květinám nesvědčí přímé slunce ani průvan, v prvním případě se vypaří větší množství vody, než kolik jsou schopné přijmout svými stonky, a následuje rychlé uvadnutí. Nejlépe je umístit kytici na chladnější a zastíněné místo.
TIP Living.cz! Skladování ovoce v blízkosti květin je hloupý nápad. Některé plody, například jablka, uvolňují etylen, který urychluje stárnutí květů.
Publikováno: 11. 9. 2019, Autor: autor: Kateřina Šedivá