Pokud si zabydlujete domov, nebo chcete trochu změnit interiér, aby měl jiný náboj, pomoci vám může pokojová zeleň. Ta vždy interiér zútulní a promění. Ale nehledejte jen tak obyčejnou zeleň v květináčích (i když i ta má své kouzlo), tentokrát to zkuste trochu jinak. Pořiďte si aerárium.
Aerárium je vlastně pěstování květin a pokojové zeleně ve skle. Položeném či zavěšeném. Původní název vznikl spojením řeckého slova aer (vzduch) a latinského slova terra (země). Tedy malá zahrádka zavěšená v prostoru. Aerárium může mít formu jedné rostliny se zdobnými kamínky, dekoračním pískem a mini dekoracemi, nebo jej může tvořit více rostlin dekorovaných jako malá skleněná zahrada, skalka či tropický skleněný minikoutek.
Jaké sklo tvoří aerárium?
Skleněná nádobka může mít různý tvar, přičemž větší nádoby se pokládají na police či skříňky, menší se zavěšují do prostoru. Vytvořte si svůj vlastní mini svět ve skleněné kouli, baňce, kapce, zkumavce nebo jiném třeba atypickém tvaru skleněné nádoby. Může jím být i velká skleněná sklenice. Je to cool a originální řešení, které vám doma vytvoří kouzelnou atmosféru.
A proč říci aeráriu ano?
- Je krásné a jednoduché
- Nestojí moc financí ani námahy
- Nepotřebuje moc péče a údržby
- Vypadá velmi stylově a komfortně
- Vydrží více než rok, poté rostlinky můžete vyměnit za jiné
- Lze s ním kouzlit v prostoru a kreativně si vytvořit aerárijové zákoutí
- Aerárium vám parádně doplní relaxační zónu s pohodlným křesílkem
- Potěší vás pohled na něj u postele na nočním stolku či komodě před spaním
- Anebo jej můžete povýšit na několik malých solitérů v interiéru
Ani jednou možností neprohloupíte.
Jaké rostliny do aerária vybrat?
Můžete takto „vystavit“ své oblíbené malé pokojovky i atypickou zeleň. Ideální kandidáti do aerária jsou ale takoví, kteří nepotřebují k prospívání zeminu a nevyrostou příliš do výšky. Kupříkladu některé kaktusy, masožravky, sukulenty a orchideje. Daří se zde však téměř jakékoli pokojovce, které rozměry skla a podmínky dovolí dobře prospívat. Stačí rostlinku rozprašovačem rosit, nebo malou lžičkou zalévat tak, aby rostlinka nebyla příliš vlhká a nehnila.
Jak na tvorbu aerária?
Na dno nádoby vložte cca 1 cm keramzitu jako drenážní složku, na něj lze proti plísni přidat vrstvičku hrubě drceného černého uhlí (ale nemusí být), na tyto vrstvy doprostřed do důlku pak vložte rostlinku a jemně ji okolo zasypte substrátem (v případě zeleně, která ji potřebuje), nebo nasypte okolo rostlinky dekorační písek a kamínky či štěrk (u rostlin, co zeminu nepotřebují). Dolaďte a dozdobte aerárium dle svého vkusu – kouskem mechu, kamínky, mašličkou atp. Vytvořené aerárium rosením či lžičkou hned zalijte.
Čtěte také:
- Nejkrásnější dekorace do vaší zahrady
- Originální nápady na osázení nádob s jedinečnými kombinacemi rostlin
- Rostliny u vás doma. Upozorní na škodlivé látky, zvýší vlhkost, odfiltrují toxiny a alergeny
Atypická dekorativní aerária
Aerárium však nemusíte použít jen na rostlinky. Popusťte uzdu své fantazii a zkuste si vytvořit nějaké aerárium se zelení a jiné bez ní. Když do skleněné nádobky vložíte dekorační štěrk, písek, barevná sklíčka, kamínky, nějakou umělou dekoraci ve formě motýlka, květiny, žabky či svíčky, dostane vaše aerárium úplně jiný punc.
Kam s ním?
A kam nejlépe aerárium dát? Můžete jej zavěsit na okno na tyč od záclony, ke stropu v rohu na háček nebo jej položit na stolek u ušáku, ale také na noční stolek k posteli. Z několika závěsných kousků lze vytvořit jedinečný vzdušný „obraz“ u zdi, nebo subtilní předělující stěnu místnosti na zóny. Lze s ním kreativně čarovat a vyladit si interiér jemně a vzdušně. Záleží jen a jen na vás, kam své aerárium umístíte.
Nejen pro váš domov
Aerárium samo o sobě je krásným a jedinečným dárkem, s nímž uděláte radost jak blízkým a někomu v rodině, tak třeba kolegyni v práci. A jako svatební dekorace (i svatební dárek) je aerárium prostě nepřekonatelné. Je křehké, jemné, přičemž s ním lze vyčarovat jedinečnou atmosféru pro určitou chvíli (tu svatební). Je to krásná, přírodní a živá dekorace.
Jak správně osadit aerárium, se můžete podívat také ve videu:
foto-zdroj: shutterstock.com
Publikováno: 13. 7. 2022, Autor: autor: Pavla Košík Jelínková