reklama

Vybíráme domácí trezor

V každé domácnosti se skrývají cennosti a nezbytnosti, o které nechceme přijít. Jak můžeme těžko postradatelné věci zabezpečit před řáděním zlodějů či živelných pohrom? Pořiďte si trezor. Poradíme vám, na co se zaměřit.

Znesnadněte hledání

Prvním rozhodnutím pro zabezpečení osobních cenností bývá ochrana před krádežemi. Snažte se proto případným zlodějům maximálně znemožnit cestu k lupu. Nejzásadnějším pravidlem je nenechávat cennosti, hotovost, drahé věci a důležité listiny volně odložené.

Vedle útoku zlodějů je ale potřeba chránit majetek před vnějšími negativními vlivy. Záleží na individuálních potřebách, zda vedle ohně a působení vysokých teplot bude nutné zohlednit i riziko povodní, vytopení či různých forem záření.

Dříve, než se pustíte do samotného výběru ochranné skříně, je vhodné zmínit základní rozdíl mezi trezorem a sejfem. Oproti sejfu je trezor více plášťový, opatřený bezpečnostním zámkem a zpravidla nese bezpečnostní certifikaci. Tudíž je vhodný pro uložení položek vyšší hodnoty.

Podle čeho trezor vybírat

Trezor neslouží jako laciné lákadlo pro zloděje. Aby dokázal účelně chránit hodnotný majetek, nevyplácí se vybírat z levných alternativ. Nejdražší položkou trezoru bývá kvalitní materiál provedení, na kterém by se nemělo šetřit. Vybírejte raději z nabídky specializovaných firem, které mají ve svém portfoliu užší spektrum produktů. Tím spíše vám bude zástupce firmy schopen předat detailní informace zohledňující individuální požadavky. Ideálně by vám měla specializovaná firma poskytnout v případě potřeby i následný servis.

Kvalitní trezory splňují atestaci podle české normy ČSN 906012, případně evropské normy EN 1143 v jejím plném znění. Jen takový trezor vám bude finanční instituce ochotná pojistit. Samotný trezor vybírejte především podle účelu, tedy co a před čím chcete chránit. Do trezoru se hodí uložit dokumenty (důležité listiny, nepoužívané pasy a jiné doklady), cennosti, hotovost či dražší majetek (fotoaparáty, kamery, notebooky). Vlastníte-li zbraň, máte ze zákona povinnost ji také ukládat do bezpečnostního trezoru.

V nabídce prodejců se setkáte se speciálními trezory na daný prvek, nebo s kombinovanými trezory. Od obsahu trezoru se bude odvíjet i další rozhodující kritérium, a tím je jeho velikost. Při výběru je vhodné mít sepsaný seznam věcí, které chcete ochránit. Ale počítejte i s nutnou rezervou. Majetek se rozrůstá a do budoucna se hodí mít v trezoru rezervu.

Vybíráme domácí trezor
i (Zdroj: shutterstock.com)
Vybíráme domácí trezor

Účelnost posílí komponenty

Neopomenutelným bodem při rozhodování je výběr zamykání. Pamatujte, že i zámky jsou certifikované, a to podle normy EN 1300. Klasickou verzí jsou trezory na klíč, u kterých si sice nemusíte mnemotechnicky zapamatovat vstupní kombinaci, ale hrozí riziko ztráty či odcizení klíče. Vhodnější variantou jsou elektronické či mechanické kombinační zámky.

Při hledání vhodného hesla pro zamykání trezoru nepoužívejte žádné snadno odhalitelné kombinace. Číselné řady či jejich sudé a liché zkracování vás dlouho neochrání. Zloděj, který jde do domu na jistotu, může mít o majiteli informace. Proto číselné přístupy netvořte z dat narozenin, sňatků a podobných.

Čtěte také:

Zakázková výroba trezorů poskytuje celou řadu prvků, kterými můžete ochrannou skříň vylepšit. Můžete tak vedle ohnivzdornosti a odolnosti proti vloupání ocenit například modifikovatelný vnitřek (výškově nastavitelné poličky, vyjímatelné díly), vnitřní uzamykatelné schránky, sametové polstrování pro šperky, držáky na klíče či rám pro fixní zazdění.

Vybíráme domácí trezor
i (Zdroj: shutterstock.com)
Vybíráme domácí trezor

Trezor na správném místě

Neposledním kritériem při výběru trezoru je jeho umístění. Veškeré trezory do 1 000 kg musí být dle normy kotveny. I proto je vhodné vybírat místo pro trezor definitivní. Při hledání bezpečného trezoru objevíte varianty volně stojící, verze do zdi, do podlahy nebo do nábytku. Vždy přemýšlejte o nosnosti, rozměrech, ale i manipulačnímu prostoru pro otevírání dvířek. Pro masivní trezor bude nutné předem zajistit posudek statika.

U trezorů do zdi, které se vkládají do betonu, je nutné počítat s rezervou minimálně 10 cm betonu z každé strany i zezadu trezoru. Volíte-li trezor s elektrickým uzamykáním či vnitřním chlazením, bude potřeba zohlednit i přístup k rozvodu elektrické sítě.

Jak to máte doma s cennostmi vy? Máte trezor nebo to prostě neřešíte? Napište nám do diskuze, těšíme se na příspěvky.

text: Lenka Malá, Foto: shutterstock.com

Publikováno: 4. 7. 2022, Autor: autor: Lenka Malá