Pokud plánujete stavbu nového domu, případně zásadní rekonstrukci toho stávajícího, zkuste zapřemýšlet o tom, zda byste neměli dát šanci velkoplošnému zasklení. A to ať už se jedná o celou stěnu, nebo alespoň o prosklené dveře například na terasu. Díky tomu totiž budete mít okolní přírodu stále před očima a můžete si naplno užívat její neustálé proměny.
Pusťte domů co nejvíc slunce
Je pravda, že asi nejlepší variantou je orientovat prosklenou plochu na sluneční stranu směrem na terasu, s výhledem do zahrady či do okolní krajiny. Součástí montáže by však mělo být i vhodné zastínění. Ideální jsou venkovní žaluzie. Rozhodně se však nemusíte bát, že vám do domu bude kvůli sklům moc „táhnout“. K těmto účelům se běžně používají trojskla se speciální izolací, která eliminují tepelné ztráty na minimum.
To platí také pro rámy. Volit můžete plastové, dřevěné, hliníkové nebo smíšené profily. Ty se od sebe liší především cenou. Pokud toužíte po nenápadných úzkých rámech, asi vás osloví hliníkové. Zajímavou kombinací je také hliník se dřevem. Její kouzlo spočívá v tom, že zvenku se použije odolný hliník, zatímco v interiéru si užíváte krásu dřeva. Plastové rámy mohou být, podobně jako je tomu u oken, potažené fólií v různých barvách či dekorech.
Můžete odsunout skoro celou stěnu
Při plánování domu si musíte uvědomit, kolik chcete získat volného prostoru po otevření.
Některé systémy umožňují téměř absolutní propojení s exteriérem. Na to dejte ale pozor v pasivních domech, kde je využíváno nucené větrání s rekuperací a klimatizací. Tam by mohlo být takové otevření spíše na škodu, protože by se tím zvýšila spotřeba energie potřebné na udržování optimálního ovzduší.
Rozhodnete-li se tedy pro umírněnější variantu otevírání, můžete zkombinovat pevně osazené velkoplošné prosklení s dveřním křídlem. A nemusí to být pouze tzv. balkonové dveře. Praktické je posuvné řešení, které nevyžaduje kolem sebe příliš volného prostoru. To je ideální doplnit bezbariérovým prahem. Pevné osazení skel v kombinaci s jedním otevíracím křídlem se pak stává i finančně nejvýhodnější.
Dveře můžete složit ke straně
Jednou z možností, jak otevírat část prosklení, je skládací systém složený z několika závěsných dveřních křídel. Ty skládáte na principu harmoniky pouze k jedné nebo do obou stran. Jedna část přitom může sloužit jako průchozí dveře, které se dají ovládat samostatně, jsou výklopné a lze je využít k větrání místnosti. Někoho však může vizuálně rušit větší množství rámů, než je tomu u ostatních systémů.
Čtěte také:
- Dům plný kamene a světla. Určitě vás okouzlí
- Tipy, jak prosvětlit interiér
- Záclony a závěsy? Co dělat, když to bez nich nejde
Posuvné křídlo můžete vyklopit
Díky posuvným křídlům získáte otvor široký i několik metrů. Část stěny, u níž se posouvají, je přitom pevná. Praktický je sklopně posuvný systém. Křídlo lze vyklopit nahoru, zafixovat a větrat jako při vyklápěcím okně. Bez zafixování a s dalším vysunutím spodní části se dostanou dveře do posuvné polohy. Neděste se, není to nic složitého, určitě si to časem nacvičíte. Navíc kromě manuální manipulace můžete zvolit tu snazší automatizovanou.
Jako nevýhoda se kromě obtížnější manipulace může jevit překážející rám na podlaze. Řešením je posuvně zdvižný systém. Vyjde sice o něco dráž, ale zato je jednodušší na ovládání. Jeho předností je nízká prahová hliníková lišta. Křídlo se nevyklápí, ale zdvihne se otočením kličky a posouvá se podél fixní části. Lze ho uzamknout v kterékoli poloze.
Rám disponuje štěrbinovým větráním. Bezbariérový přechod a uživatelský komfort poskytuje speciální hliníkový posuvný systém se skrytým pohonem a posuvným mechanismem zabudovaným do profilu v podlaze.
Jak to přesně funguje, se podívejte v naší galerii:
Text: Ivana Kukalová, foto: Shutterstock.com
Publikováno: 28. 6. 2022, Autor: autor: Ivana Kukalová