reklama

Prodali jste byt? Kupující může do 5 let žádat i statisíce za skryté vady

Možná vás překvapí, že i po prodeji nemovitosti zůstáváte odpovědni za případné její skryté vady. Do pěti let po prodeji se na vás může obrátit nový majitel, který zjistil, že daná stavba vykazuje závažné vady, které nebyly při prodeji zřejmé. I když jste o nich neměli tušení a jednali v dobré víře, podle zákona za tyto vady odpovídáte a musíte je zaplatit.

Ve společnosti je hluboce zakořeněný omyl, že nemovitosti se nedají reklamovat, a když tak do půl roku od prodeje. Přitom nový občanský zákoník lhůtu určil na pět let. Termín začíná běžet okamžikem zápisu do katastru nemovitostí. Pokud se během této doby přijde na nějakou skrytou vadu, má nový majitel nárok na její odstranění nebo na slevu z kupní ceny.

Může dojít i na žalobu

V případě, že za vámi nový majitel přijde a bude požadovat opravu, musí prokázat, že vada stavby naplňuje znaky skryté vady a existovala již v době převzetí stavby. Což v některých případech, jako je například narušená statika či špatná hydroizolace, nemusí být velký problém.

„Jestliže se kupujícímu podaří tato fakta prokázat a nedomluví se s prodávajícím mimosoudní cestou, pak se skutečně může obrátit se svým nárokem na soud. A ze své vlastní praxe vím, že podobných případů v poslední době přibývá,“ konstatuje advokátka Bohdana Hejduková.

Prodali jste byt? Kupující může do 5 let žádat i statisíce za skryté vady
i (Zdroj: shutterstock.com)
Prodali jste byt? Kupující může do 5 let žádat i statisíce za skryté vady

Ochrání vás dobrá smlouva a poctivé jednání

Realitní bublina, díky které se prodávají nové i staré byty za rekordní částky a nabídka nestačí pokrýt poptávku, mimo jiné způsobuje, že lidé často jednají ve spěchu a často přistoupí na rychlý nákup, aniž by měli možnost si ověřit všechny náležitosti.

„Emoce, touha po vlastním bydlení, kterého je momentálně na trhu nedostatek, nebo jen potřeba bydlet pak způsobují, že lidé kupují doslova vše, co jim realitní trh nabídne. Bohužel často i s technickými vadami, které pak novým majitelům způsobují nejen řadu nepříjemností, ale navíc je stojí i spoustu peněz,“ varuje potenciální zájemce o koupi nemovitosti Kateřina Procházková z organizace zabývající se reklamacemi domů. Přitom technické vady nejsou jen doménou starších domů či bytů, ale trpí jimi i novostavby.

Čtěte také:

Dodatečná sleva na opravu

Původní majitelé si však většinou ani neuvědomují, že by na vady měli transparentně upozornit a v ideálním případě je všechny vyjmenovat v kupní smlouvě. „Pokud to totiž neudělají, může po nich nový majitel požadovat kompenzace za opravy. A ty obvykle nejsou zrovna zanedbatelné,“ upozorňuje na odpovědnost prodávajícího advokátka Bohdana Hejduková.

Nové vlastníky už totiž nebaví doplácet na to, že jim původní majitelé zatajili skutečný stav domu ve snaze vydělat na něm co nejvíce, a začínají se těmto praktikám aktivně bránit. „Neváhají se přitom obracet i na soudy a vyhrávají,“ dodává Hejduková.

Reklamací přibývá

Trend reklamace nemovitosti se v poslední době stupňuje. Lidé se více zajímají o svá práva a uplatňují je, což je dobře. Ještě před nedávnem by napadlo reklamovat nemovitost málokoho, a pokud ano, pak především novostavbu u developera. Nicméně stejnou povinnost za skryté vady bytu či domu nese i soukromý majitel.

Nejlepší obranou pro obě strany je tak poctivé jednání, kdy prodávající upozorní na všechny závady a problémy týkající se nemovitosti. Ochrání tak nejen budoucího vlastníka před nepříjemným překvapením, ale především sebe od pozdějších nemalých zbytečných výdajů či soudního jednání.

A co vy? Máte zkušenost s reklamací skrytých vad? Podělte se o ni s námi v diskuzi, těšíme se na příspěvky.

Text: Julie Veselá z dostupných zdrojů a občanského zákoníku, advokátka Bohdana Hejduková, foto: Shutterstock.com

Publikováno: 23. 6. 2022, Autor: autor: Julie Veselá z dostupných zdrojů