Nasvícená zahrada je nejen krásná, ale také praktická. Nemusíte už klopýtat s baterkou po cestičkách a lekat se každého stínu. Navíc se můžete kochat osvětlenými zákoutími, které tak získají naprosto nový rozměr. A světýlka rozvěšená na terase vykouzlí pravou romantiku letních večerů. Na to vše je ideální nízkonapěťové zahradní osvětlení.
Nejdříve plánujte
Osvětlení, respektive rozvod kabeláže si promyslete před finální úpravou zahrady, protože kabely by měly být položené alespoň v hloubce 10 cm. Hlavním důvodem je bezpečnost, aby se o ně nezakopávalo, děti je nevytahovaly, psi nerozkousali a sekačka nerozcupovala.
Volně ložené kabely na terase nejsou esteticky příjemné, navíc je to nepraktické a hrozí poškození. Proto při nákupu všech součástí systému, typů světel a délky kabeláže je dobré se řídit podle předem připraveného plánu.
Výběr svítidel je opravdu široký – dají použít svítidla vestavná do podlahy, svítící sloupky, zapichovací světla či reflektory. Klasickým řešením je závěsné či stropní venkovní osvětlení, které se používá jako hlavní světlo na terase, případně menší typy vyladí každý světelný detail. Spotové vestavné osvětlení je vhodné na terasy, schody nebo chodníky, zabuduje se přesně tam, kde je potřeba.
Jedna zásuvka na menší zahradu?
Základem nízkonapěťového zahradního osvětlení je zásuvka na 220 V. Na tu se připojí trafo, které zredukuje napětí na požadovaných 12/24 voltů a ze kterého se rozvádí kabely dál po celé zahradě.
Každé trafo je jen na 150 W a můžete na něj připojit omezený počet světel. Spotřeba světel je v průměru 1 W a díky LED osvětlení, které má velmi malou spotřebu, jich na jedno trafo připojíte opravdu hodně. Takže počítejte nebo si nechte poradit v obchodě.
Trafo se umístí hned vedle elektrické zásuvky, aby zahrada nebyla zbytečně prošpikovaná 220V kabelem. Vodič je potřeba skrýt před očima, sluncem, vodou a malými zvědavci.
Tip Living.cz! Použít 12V nebo 24V rozvody zahradního osvětlení? Na malou instalaci s krátkými vzdálenostmi mezi zdrojem a světlem do 10 metrů použijte 12V rozvody. Pokud je instalace rozsáhlejší a složitější, sáhněte po 24V rozvodech. Pokud použijete 12V rozvody na dlouhé vzdálenosti, budou světýlka svítit jen slabě nebo dokonce vůbec.
Výhodou je bezpečnost
Hlavní předností nízkonapěťového zahradního osvětlení je jeho bezpečnost. „Když se dotknete 12/24 voltů, zabrní to, ale neublíží. Je tak bezpečné pro děti i domácí zvířata. Nízkonapěťové osvětlení je ideální pro použití v blízkosti vody – nasvítí dno jezírka, vodopád, kaskádu, fontánu nebo celý bazén. Díky jednoduchému utěsněnému spoji přes gumičku nehrozí probíjení ani riziko utopení světla. Trafo lze skrýt například k filtraci, kde je zásuvka na 220 V, sucho a stín,“ vysvětluje Zlatko Slebodník odborník na osvětlení z Hornbachu.
Automatické zapnutí světel?
Ano, jde to. Nízkonapěťové zahradní osvětlení lze ovládat pomocí časovače, který se napojí na 220voltovou zásuvku před trafo. Časovač tak přesně spouští a vypíná trafo podle nastavených instrukcí.
Dalším možným řešením je soumrakový senzor, který spustí zahradní osvětlení, jakmile se začne stmívat. S jeho umístěním si musíte dát trochu práce a umístit ho na místo, kam dopadá slunce nejdéle, jinak by se světla spouštěla zbytečně brzy. Je důležité ho umístit nad povrch – tedy volně ležící na zahradě či terase. Pokud byste jej umístili k trafu pod zem, kde je pořád tma, byl by prakticky pořád sepnutý.
Publikováno: 23. 1. 2020, Autor: autor: Z dostupných zdrojů vytvořila redakce