Inspiraci pro svůj domov si ze svých cest po Austrálii a Novém Zélandu přivezli Tomáš a Iva, kteří místo pro svůj domov našli v úchvatném podkrovním prostoru. Jak se jim rekonstrukce povedla?
Obyvatelé bytu jsou velmi odlišní. Tomáš je spíše praktik, technik, který má rád pořádek a systém, zatímco jeho manželka Iva je velice společenská a komunikativní mladá žena, která neustále vyhledává akci a změnu. Kromě malé dcery je spojuje ještě jedna velká záliba – cestování. Nejraději prý tráví čas na horách či v přímořských oblastech objevováním krás přírody.
Strávili dokonce několik let v Austrálii a na Novém Zélandu, kde si osvojili lásku ke starým původním věcem, jimž lidé dokáží vdechnout nový život. A to všechno se designérce Kateřině Kratochvílové podařilo promítnout do vybavení jejich bytu. „Tento interiér reflektuje příběh třech výjimečných lidí. Lidí, kteří procestovali celý svět, aby našli své místo a kousek štěstí zpátky ve své rodné domovině,“ uvádí Kateřina.
Výhled skrze prosklený štít
Dominantou podkrovního prostoru je prostorná obývací část, propojená s kuchyní a jídelnou. Té vévodí celoplošný prosklený štít, ze kterého je nádherný výhled na tamní podhorskou krajinu. Teplo domova navozuje rohový krb, na který volně navazuje kuchyňská linka. Z konstrukčního hlediska se jedná o poměrně neobvyklý jev, má však své praktické opodstatnění z pohledu kontinuity, úspory místa a ladného propojení obou částí otevřeného prostoru dohromady.
Kuchyně je vyrobena z vysoce odolného bílého lamina v kombinaci s imitací betonu. „Za kuchyňskou linku a před krb jsme zvolili bílé sklo, které je jednoduché na údržbu a celý prostor opticky odlehčí. Velký důraz jsme dali na praktickou členitost interiéru a dostatečné množství úložných prostor, ať už ve formě vestavných skříní nebo praktických nik pro knihy, dekoračních předmětů z cest, obrazů, láhví vína nebo vyskládaného dřeva podél krbu, jež obývák mimořádně zútulňuje. Nezapomněli jsme ani na vhodné rozmístění světel jak z hlediska účelu, tak celkové atmosféry,“ upřesňuje designérka.
Z náročného prostoru je stylová koupelna
Z jídelních dveří vede dlouhá chodba, po jejíž pravé straně se nachází toaleta a koupelna. Obě místnosti jsou laděné do stejných industriálně-rustikálních tónů. Zejména prostor koupelny však byl z pohledu ergonomie a velikosti pro návrhářku poměrně složitým oříškem.
Nakonec se jí však podařilo umístit vše potřebné chytrým propojením vany s umývací částí, ukrývající dřevěnou úložnou skříňku. Optické hloubky prostoru docílila pomocí mozaikové kombinace dekorů na podlaze a bílými psaníčky na zdi.
Pracovna i pokoj pro hosty aneb 2v1
Místnost navržená čistě ve skandinávském stylu má sloužit jako pracovna a pokoj pro hosty zároveň. Prim zde hraje pracovní stolek pod oknem s úložným kabinetem. Tyto kusy nábytku jsou ohraničeny kobercem s jemným vzorem pro zútulnění atmosféry.
Čtěte také:
- Jak na rekonstrukci koupelny s omezeným rozpočtem
- Vyplatí se rekonstrukce starého domu? Finančně určitě ne
- Rekonstrukce vrátila domu eleganci a styl. Střešní terasa je snová
Dále je tady minimalistický vzdušný regál pro nejrůznější kancelářské potřeby, knihy, osobní věci a dekorace a jednoduchý věšák na šaty určený pro návštěvy. Pro ni je tu rovněž připravena rozkládací pohovka podél zdi. Zajímavým elementem jsou zde vestavěné police v trámové konstrukci po pravé straně dveří a rovněž stírací mapa nad pohovkou, do níž si manželé mohou značit místa, která již v minulosti procestovali.
Pokojíček pro malou princeznu
„Jelikož holčičce byl v době plánovaného dokončení rekonstrukce pouhý jeden rok, koncipovali jsme jej spíše jako herničku pro batole a dítě předškolního věku. Ta s ní však poroste až do rané školní docházky,“ prozrazuje Kateřina. Vládne zde kombinace světle šedé, mentolově zelené a pastelově růžové na čistě bílém podkladě. V prostoru je pouze nejdůležitější funkční nábytek, jako jsou paletová dřevěná postýlka, šatní skříň a dětská mini lavice, kterou lze během minuty přeměnit na jídelní či kreslicí stolek. Nechybí zde ani útulné indiánské týpí, měkké hračky a dekorace v nice trámové konstrukce. Ty lze během let podle preferencí dítěte postupně obměňovat.
Na úplném konci chodby najdete ložnici s šatnou určenou pro manželský pár. Nejpoutavějším elementem interiéru je v tomto případě víceúčelový elegantní make-up stolek, navržený speciálně na přání majitelky domu, který z druhé strany ukrývá niku na televizi a úložné zásuvky pro drobnější osobní předměty či oblečení. Úložným prostorům je také vyhrazena celá jedna řada nízkých kabinetů podél stěny dveří. Neméně zajímavým prvkem jsou i dvoukřídlé posuvné dveře do šatny v rustikálním současném twistu. Ty odkrývají podsvícený menší, ovšem vzdušný, prostor pro oděvy, boty a módní doplňky obou manželů.
Tak co říkáte? Jak se vám proměna líbí? Více fotografií si můžete prohlédnout v galerii:
Publikováno: 22. 6. 2022, Autor: autor: Ivana Kukalová