reklama

Práci se sádrokartonem zvládne každý

Při rekonstrukci bytu, ale také při budování novostaveb, saháme stále častěji po sádrokartonu. Důvodem, proč stoupá jeho obliba, je nejen jeho nízká cena, ale také jednoduchá montáž. Jak si s ním poradit?

Sádrokarton tvoří, jak už název napovídá, sádra a papír (vysoce pevný karton). Díky tomu jsou sádrokartonové desky lehké a snadno se s nimi manipuluje. Používají se především pro vnitřní úpravy v bytě (přapažení místnosti příčkou), ozvláštnění interiéru (například obloukové vchody, částečné oddělení místností a podobně) nebo podhledy na stropě a další jednoduché úpravy. Často jsou sádrokartonové desky využívány také jako podklad pod plovoucí podlahu. Dosahuje se tak lepšího odhlučnění.

Jak na „sádroš“?

Samotná manipulace se sádrokartonem je velmi jednoduchá a zvládne ji většina uživatelů. K řezání materiálu postačí nůž na koberce, častěji se ale využívá takzvaný Blade Runner nůž. Desku stačí na jedné straně naříznout, o tvrdou hranu nalomit a doříznout karton na druhé straně zlomu. Stejně jednoduchá je i práce s kovovou konstrukcí.

Práci se sádrokartonem zvládne každý
i (Zdroj: shutterstock.com)
Práci se sádrokartonem zvládne každý

Jak vypadá konstrukce?

Pro montáž sádrokartonu se používají kovové systémy nosných konstrukcí z ocelového tenkostěnného pozinkovaného plechu. Občas se používají také dřevěné laťky a hranoly, na které se později přibíjejí sádrokartonové desky. Dřevo ovšem v tomto případě snadněji podlehne vlivům vlhkosti a může se zkroutit, či deformovat a od této metody se pomalu upouští.

Práce s kovovým systémem je mnohem jednodušší. Kovové profily šroubujeme do stěn, podlah a stropů jako první. Připravíme si tak vlastně konstrukci místa, kde budeme stavět stěnu (či ozdobné oblouky, sokly pro osvětlení a podobně). Do profilů následně nasazujeme desky, vedeme domácí sítě a přidáváme izolační materiál (minerální vata). V tomto případě se nejedná pouze o izolaci tepelnou, ale zejména zvukovou.

Práci se sádrokartonem zvládne každý
i (Zdroj: shutterstock.com)
Práci se sádrokartonem zvládne každý

Jaké desky vybrat?

S tím souvisí také výběr těch správných sádrokartonových desek. V každém obchodě i e-shopu, kde budete desky nakupovat, vám jistě rádi poradí. Obecně ale platí, že sádrokarton do vlhkého prostředí, jako jsou koupelny a podobně, bývá v barvě zelené (v poslední době jsou ale vyráběny i v jiném barevném provedení). Tyto desky jsou impregnované do vlhkého prostředí a mají tudíž vyšší odolnost vůči těmto vlivům.

Čtěte také:

Desky pro odhlučnění bývají v barvě modré a používají se nejen na vnější stěny, ale právě třeba také na podlahy.

Populární jsou v poslední době také desky, které pohlcují škodlivé látky, jako je například formaldehyd. Tyto sádrokartonové desky vstřebávají nebezpečné látky, přeměňují je na neškodné inertní látky a zpětně už je do prostředí nevypouštějí.

Práci se sádrokartonem zvládne každý
i (Zdroj: shutterstock.com)
Práci se sádrokartonem zvládne každý

Úprava povrchu

Suchá výstavba, jak se také říká konstrukcím se sádrokartonem, dostala své jméno kvůli tomu, že se povrch neomítá. Místo toho se používají tmely, které jsou opět jednodušší na obsluhu a dokonale překryjí nejen vzniklé mezery a spáry, otvory po šroubech a hlavičky šroubů, ale později také třeba praskliny. Překrytí sádrokartonu barvou se občas může jevit jako oříšek kvůli špatné kryvosti, ovšem i tady existuje pomoc. Celé sádrokartonové stěny lze pokrýt aplikací, na kterou se následně nanáší barvy.

Práci se sádrokartonem zvládne každý
i (Zdroj: shutterstock.com)
Práci se sádrokartonem zvládne každý

Zavěsit lze i nábytek

Není pravda, že by na sádrokartonové stěny nešlo nic zavěsit. Právě na zavěšení poliček, skříněk a dalších předmětů lze použít nejrůznější háčky a systémy, ovšem v tomto případě je lepší se informovat u odborníka. Volba systému, který nakonec použijete, závisí nejen na hmotnosti zavěšovaného předmětu, ale také na tom, jak daleko od stěny bude jeho těžiště.

Foto: Shutterstock.com

Publikováno: 15. 6. 2022, Autor: autor: Z dostupných zdrojů vytvořila redakce