reklama

Netoxická domácnost aneb Nejčastější nebezpečí u vás doma

Myslíte si, že doma jste v bezpečí? Před toxiny určitě ne! Škodlivé látky si přinášíme domů na botách a oblečení nebo si je dokonce kupujeme s nábytkem či dalším zařízením. Na co si dát pozor, aby byla vaše domácnost opravdu bezpečná?

Za své nemoci si můžeme sami. Je dokázáno, že 75 % nádorových onemocnění je způsobeno životním stylem, jídlem a domácím prostředím. Další studie dokázaly, že v lidském těle je běžně přítomných 400 až 800 druhů škodlivých látek, které se nejčastěji váží v tukových buňkách. Samozřejmě, že ne všechny dokážeme ze svého života eliminovat, to bychom se museli přestěhovat na pustý ostrov a žít primitivním způsobem života, ale rozhodně bychom si jedy nemuseli nosit dobrovolně domů.

Receptem, jak pozitivně ovlivnit zdraví, je změna životního stylu. Například si můžete pěstovat vlastní ovoce a zeleninu, nebo si je kupovat v biokvalitě. Dále můžete z domu odstranit předměty obsahující škodlivé či těkavé látky a nahradit je přírodními.

Poradíme vám, jak se v jedech, které se nejčastěji vyskytují v našich domácnostech, vyznat a zařídit si zdravější domov.

Těkavé organické sloučeniny

Jedná se o nejčastěji se vyskytující toxiny. V domácnosti můžete mít i 400 druhů těchto nebezpečných látek a z toho 200 jen v koberci.

Nejvíce VOC (volatile organic compound – čili těkavé organické sloučeniny) pochází z výrobků pro domácnost. Mohou způsobit podráždění očí a dýchacích cest, bolesti hlavy, závratě, poruchy zraku, paměti… Dlouhodobá přítomnost má za následek zvýšení rizika rakoviny i poškození centrální nervové soustavy. Extrémně náchylné jsou malé děti, staří lidé a osoby s dýchacími problémy.

Těkavé organické sloučeniny se mohou vyskytovat například v novém koberci, nátěrech, dřevotřískových deskách, překližkách, plastech, elektronice, deodorantech, úklidových prostředcích, laku, kosmetice, repelentech proti molům i osvěžovačích vzduchu.

Netoxická domácnost aneb Nejčastější nebezpečí u vás doma
i (Zdroj: shutterstock.com)
Netoxická domácnost aneb Nejčastější nebezpečí u vás doma

Pesticidy

Podle mezinárodní organizace EPA je známo, že 60 % herbicidů, 90 % fungicidů a 30 % insekticidů je karcinogenních.

Největším zdrojem pesticidů v domácnosti jsou potraviny a přípravky pro ošetření trávníku. Dovnitř se k vám domu mohou dostat větrem či na botách.

Mezi rizika spojovaná s pesticidy patří podráždění očí, nosu a hrdla, poškození centrální nervové soustavy, ledvin, zvýšení rizika vzniku rakoviny, Parkinsonova choroba, potrat a další.

Plísně a mykotoxiny

Nebezpečí mykotoxinů tkví hlavně v tom, že stačí krátkodobá přítomnost malého množství a problémy jsou na světě. Mají karcinogenní i mutagenní účinky. Často poškozují játra, ledviny a omezují funkci imunitního systému.

Nejvíce se vyskytují v potravinách. Vyvarujte se proto plesnivému chlebu, pečivu, trvanlivým uzeninám, ovoci, zelenině a podobně. Pozor dávejte i na správné skladování.

Netoxická domácnost aneb Nejčastější nebezpečí u vás doma
i (Zdroj: shutterstock.com)
Netoxická domácnost aneb Nejčastější nebezpečí u vás doma

Ftaláty a polyvinylchlorid

PVC obsahují ftaláty, což je skupina široce používaných průmyslových sloučenin.

Existuje mnoho ftalátů s mnoha použitími a stejně mnoha toxikologickými vlastnostmi. Tyto chemikálie se používají především k prodloužení životnosti vůní a změkčení plastů.

Čtěte také:

Ftaláty poškozují endokrinní systém zvláště u dětí a u těhotných žen. Dávejte pozor hlavně při nákupu plastových výrobků, upřednostněte přírodní vlákna.

Ostatní toxiny

Mezi další nebezpečné toxiny patří dioxiny, těžké kovy a chloroform. Nejvíce dioxinů si domu přinesete v živočišných tucích. Těžké kovy mohou být přítomny ve vodě, mořských plodech, antiperspirantech, ale i v barvách a starém nábytku.

Chloroform poznáte podle nasládlého zápachu, hromadí se u podlahy a těžko se vyvětrává. Byl používán hlavně dříve, a to jako lepidlo, rozpouštědlo a při výrobě pesticidů.

Netoxická domácnost aneb Nejčastější nebezpečí u vás doma
i (Zdroj: Profimedia.cz)
Netoxická domácnost aneb Nejčastější nebezpečí u vás doma

Jak si udržet netoxickou domácnost?

Ideálně se obklopte netoxickými materiály a výrobky. Pořiďte si přírodní alternativy: jedlou sodu, přírodní mýdlo, citron, kukuřičný škrob, kávu, sůl nebo třeba ocet.

Z těchto ingrediencí si můžete vytvořit univerzální čistič, osvěžovač vzduchu i dezinfekční prostředek. Tak hurá do toho!

Další zlaté a nejméně náročné pravidlo je větrání. Nezapomínejte větrat i v zimních měsících. Čisté domácnosti pomůže i časté utírání prachu. Nejjednodušší rada nakonec – podlahy uklízejte jako poslední.

A co děláte pro bezpečnou domácnost vy? Máte nějaké prima tipy? Podělte se o ně s námi.

Foto: Shutterstock.com, zdroj: mezinárodní organizace EPA

Publikováno: 14. 6. 2022, Autor: autor: Gabriela Povýšilová

Mohlo by vás dále zajímat

Brambory a jiné možnosti pěstování

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Brambory se standardně pěstují na polích nebo na záhonech. Existují ale i jiné možnosti pěstování. Pěstování ve slámě, v koších a podobně.