Nezáleží na tom, kdo jsme, kde žijeme nebo s kým. Všichni máme jedno společné, chceme čistý a uklizený domov. Ale jak toho docílit? S unikátní úklidovou metodou přišla Marie Kondo. Mnoha lidem jí doslova změnila život.
Marie není profesionální uklízečka, ale umělkyně. O uklízení napsala bestseller s názvem „Zázračný úklid – pořádek jednou provždy“. Zaměřuje se na smysl a zorganizování věcí v našich domovech. Například má speciální metodu skládání triček a ponožek. Mrknout můžete ve videu:
Zaujalo vát to a chcete si udělat doma jednou provždy opravdu pořádek a ne dobře známý organizovaný chaos? Měli byste si stanovit několik základních cílů, které novátorka v uklízení vytyčila.
Prošlé a nefunkční věci
Kupovat a hromadit potraviny je běžné. Potřebujete místo v ledničce, tak jednoduše zastrčíte věci více dozadu, čímž sice vytvoříte vytoužený prostor, ale také místo, kde si vaše potraviny žijí vlastním životem. Je na čase podívat se jim na datum doporučené spotřeby.
Zbavit se můžete také loňského nebo dokonce předloňského kalendáře. Oblečení, které jste na sobě měli naposledy více jak před rokem, patrně také nepotřebujete. Staré a nefunkční baterie vám v šuplíku také k ničemu nejsou a prošlá kosmetika, která už nevábně voní, zrovna tak.
Odebíráte noviny nebo časopis? Hromadí se vám v obýváku stará čísla, která jste nikdy nečetli? Zvažte zrušení odběru nebo vyzkoušejte online předplatné.
Všechno se může hodit
Poměrně často míváme doma duplikáty věcí, které by se nám „jednou mohly hodit“. Jste si tím jistí? Popřemýšlejte, jestli vám nestačí jen jedny zahradní nůžky nebo tvořítko na led. Použili jste ho vůbec někdy?
Věci, co nepotřebujete
Podívejte se pořádně do všech skříní, šuplíků, komod a stojanů. Věci, které se vám nehodí v žádném ročním období, patrně vůbec nepotřebujete mít doma. Podívejte se, které kousky visí ve vaší skříni úplně vzadu. Patrně nepatří mezi vaše nejoblíbenější. Nosili jste v patnácti letech roláky? Necháváte si je z nostalgie na věšáku? Jejich místo by hravě zaplnily nové a stylovější kousky.
Stejně tak patrně nepotřebujete sedmery zimní boty a troje brusle, z nichž dvoje už ani neobujete.
Čtěte také:
- V myčce nádobí se hodně věcí zničí. Co do ní rozhodně nedávat?
- Nejčastější mýty o úklidu. Používáte i ty, co nefungují?
- Chcete mít v koupelně pořád uklizeno? Zkuste tyhle vychytané organizéry
Rozbila se varná konvice a nikdo ji neumí spravit…
… vyhoďte ji. Stejně jako cokoli, co už nikdy nebude sloužit nejen původnímu, ale vlastně žádnému účelu. Pokud vás ale daná věc stála větší obnos peněz, promyslete, zda ji přeci jen nelze opravit nebo využít k něčemu jinému.
Věci dlouho vypůjčené
Půjčil vám soused žebřík? Ještě jste mu ho nevrátili? A co ten vařič vaší tety, nebylo by na čase vrátit ho domů?
Podobně se můžete zbavit i milostných dopisů a lístečků ze střední školy. Trocha nostalgie nikdy neuškodí, ale už jste se z nich jednou radovali a tahle euforie se už nikdy opakovat nebude.
Také knihy zabírají mnoho místa, ale často slouží jen jako lapače prachu. Projděte knihovnu, vezměte každou knihu do ruky a řekněte si, zda ji budete ještě někdy číst. Ponechte si jen ty, ke kterým se chcete vrátit. Veřejná knihovna je velmi praktická záležitost, začněte si místo kupování knihy půjčovat.
A jak vypadá uklízení s Marií Kondo v praxi? Podívejte se na video:
A jak to máte s úklidem vy? Daří se vám nehromadit věci, nebo se s nimi naopak nedokážete vůbec rozloučit? Napište nám do diskuze.
Foto: Shutterstock.com
Publikováno: 9. 6. 2022, Autor: autor: Martina Gillichová