Kámen je přírodní materiál, který prakticky bez údržby vydrží věky. Navíc si spolu s ním domů přinesete i kus přírody a budete se tak cítit mnohem příjemněji. Pokud se právě chystáte budovat terasu, pak kámen je pro ni jako stvořený. Přinášíme návod, jak si ji postavíte úplně sami.
Stavbě terasy by mělo předcházet důkladné plánování. Ve většině případů ji připojíme přímo k domu u východu z kuchyně nebo obývacího pokoje.
Ideálně by měla být situovaná na jih, abychom ji mohli užívat co nejdelší část roku, tedy i na podzim a na jaře, kdy jsou sluneční paprsky ještě slabé a ve stínu je zima. Pro horké letní dny bychom ji měli opatřit stíněním: střechou, markýzou nebo alespoň slunečníkem.
Zajistěte si soukromí
Pokud se bude terasa nacházet blízko sousedního pozemku, pro větší pocit soukromí ji pohledově oddělte. Než stavět neprůhledný plot, vysaďte živý plot nebo ještě lépe kvetoucí keře. Snažte se vybírat druhy, které kvetou v různou roční dobu, aby v sestavě keřů vždy nějaký dělal radost svými květy.
Umožní-li vám to prostor, můžete vysadit dvě řady do sponu. Až se zapojí, bude oddělení dokonalé a zeleň částečně ztlumí i hluky ze sousedství a naopak.
Terasu propojte se zahradou
Směrem do zahrady byste měli zachovat volný výhled, který opticky terasu prodlouží. Terasa bude vypadat lépe, když ji osadíte květinovými záhony. V případě, že je vyvýšená nad terén, vytvořte pozvolný svah formou skalky.
Plánujete-li na terase grilovat, osaďte záhony různými bylinkami. Budete je tak mít po ruce. Některé navíc krásně kvetou a jejich vůně vám bude příjemnou aromaterapií po celou sezonu. Navíc výrazné vůně bylinek odpuzují hmyz.
Nezapomeňte na východ
Mezi záhon nezapomeňte vytvořit cestičku, která vás propojí se zbytkem zahrady. Na její stavbu můžete použít stejné kameny jako na terasu. Díky tomu dosáhnete optického prodloužení terasy.
Při výstavbě cesty nedávejte kameny do betonu, ale do štěrkového lože, který odvede přebytečnou vodu do podloží.
Vybíráme materiál
Kamenné desky ze štípaného kamene jsou na stavbu terasy ideální. Jsou vysoce odolné proti mechanickému opotřebení i mrazu. Terasa z nich je barevně stálá, nenáročná na údržbu a bezpečná pro chůzi za mokra. Přírodní materiál je ideální do zahrady, protože celý prostor opticky sjednotí.
Na výběr máte z mnoha druhů kamenů nejrůznějších barevných odstínů. Přírodně laděný obklad bude nejlepší ze štípaného kamene, který svou nepravidelností působí přirozeně.
Použít lze:
- pískovec,
- křemenec, najdete také pod názvem kvarcit,
- žula,
- andezit,
- porfyr,
- rula,
- břidlice.
Čtěte také:
- Venkovní dlažba a keramika do nepohody
- Volba dlažby k bazénu: Vyhrál oblíbený vzhled dřeva se snadnou údržbou
- Nebuďte v létě zavření v kuchyni – užijte si venkovní vaření
Jak velkou terasu?
Zahradní terasa by měla mít takové rozměry, aby se na ni pohodlně vešel jídelní stůl s posezením, gril i slunečník. Takže pokud bude terasu užívat šest osob, počítejte s rozlohou cca 25 m2, tedy rozměry 4,5 m x 5,5 m. Chcete-li mít na terase ještě lehátko, dekoraci a rostliny, počítejte s několika metry čtverečními navíc.
Na pokládku terasy je potřeba dostatečné množství polygonálních desek z kamene. Dobré je naplánovat o 10 % materiálu více pro ořez. Dále je nezbytná malta na přírodní kámen, cementová směs (cement, písek, pojivo), spárovací malta na dlažbu, silikon na přírodní kámen a běžné nářadí.
Udělejte si zkoušku
Pokládka kamenů nepravidelných tvarů je mnohem náročnější než pokládka pravidelné dlažby. Jako pomůcka může sloužit sestavení terasy na zkoušku. Obraz se vyfotografuje a jednotlivé kusy se označí, což se pak dá použít jako vzor při pokládce naostro.
Některé kamenné desky je potřeba tvarově upravit, k čemuž slouží zednické kladivo nebo bruska s kotoučem vhodným na kámen.
Pokládka krok za krokem
- Pro optimální odvod vody se doporučuje terasu stavět ve sklonu 2–3 % od domu.
- Kamenné desky se kladou na betonový základ, který se pro zlepšení přilnavosti důkladně očistí. I z desek je potřeba odstranit veškeré části uvolněného materiálu pomocí kartáče a vody.
- Na kamennou desku se nanese cementová směs připravená z cementu, písku a pojiva. Pokládka přírodního kamene se provádí technikou mokré na mokré pomocí malty, která se nanáší ve vrstvě o tloušťce 4 cm.
- Prostor rozdělte na jednotlivé úseky, aby vám malta nezatvrdla. Do čerstvé malty se zasadí jednotlivé kusy kamene a lehce se vklepou pomocí gumové palice.
- Obraz pokládky bude nejhezčí, pokud se vedle sebe pokládají velké a malé desky a uspořádají se rovnými okraji směrem do strany. Šířka spáry by měla být jednotná.
- Pomocí vodováhy se dá kontrolovat rovnost a sklon povrchu. Během pokládky je potřeba přebytečnou maltu ze spár před vytvrdnutím seškrábat pomocí spárovací lžíce.
- Vyspárování terasy lze provést, až když je malta zcela ztvrdlá. Přímo do spár se nanáší spárovací malta, která by měla mít tuhou konzistenci. Na závěr se na krajích dlažby u stěn domu provede trvale elastické vyspárování silikonem na přírodní kámen.
Podrobný návod, jak si s pokládkou snadno poradit, najdete i s fotografiemi v naší galerii:
Publikováno: 6. 6. 2022, Autor: autor: Jana Truksová