Nabytí prvního bytu přináší radost, ale také spoustu otázek. Tou hlavní asi je, jak ho zařídit, když jsme se vydali ze všech úspor. Na to je snadná odpověď: „Vkus a vtip jsou nad velké finance.“ Takže jak mít vymazlený byt za pár korun?
Funkční a originální
Každý člověk je jedinečný, proto by mělo být takové i vaše bydlení. To je důvod, proč se například bytoví designéři snaží nejdříve důkladně poznat své klienty. Jejich zvyky, denní návyky, koníčky a záliby. Protože jedině tak jim mohou pomoci vytvořit bydlení, které bude nejenom pěkné, ale i funkční a ve kterém se jim bude dobře žít.
Totéž však platí i pro ty z vás, kteří se rozhodnete zařizovat byt svépomocí. V průběhu celého procesu zařizování je vhodné řídit se sloganem: „Interiér je dokonalý ne tehdy, když už do něj není co přidat, ale když už nelze nic ubrat.“
Pohrajte si s barvami na stěnách i textiliích
Ve svém domově se chceme obklopit barvami, které máme rádi a které nám jsou příjemné. Pokud mezi ně však patří výrazné odstíny, jako jsou například tyrkysová či ostře červená, je dobré dát na rady odborníků a oblíbenými barvami raději šetřit. Pouhý akcent barvy na závěsech, polštářích či přehozu bude působit velmi dobře a navíc jej můžeme lehce obměnit.
A pokud se přece jen barev na stěnách nechceme vzdát, nikdy jimi nevymalujme celou místnost. Mnohem lepší efekt bude mít jen jedna barevná stěna.
Důležitý je také výběr textilií – závěsy, záclony a žaluzie s prostorem umí divy. I stroze zařízený interiér v chladných odstínech dokážou zútulnit.
S nábytkem nespěchejte
Funkčnost i vzhled každého pokoje nejvíc ovlivní nábytek. Ještě před jeho nákupem je ale nutné rozplánovat a vymezit často podceňované, ale velmi důležité klidové a komunikační zóny bytu. Zejména společenským zónám, jako jsou obývací pokoje, kuchyně a chodby, bychom měli při rozmístění nábytku věnovat zvýšenou pozornost, protože v místech častého pohybu členů domácnosti by nemělo nic překážet.
Čtěte také:
- Krov jako dokonalá dekorace vašeho domova
- Stylové použití kýče v interiéru
- Nebojte se vpustit do bytu trochu designu, bude se Vám lépe dýchat
Obecně existují dva základní přístupy, jak vybírat nábytek. Prvním je mít jasnou představu o tom, v jakém stylu a jaký nábytek chcete a kam ho postavíte. Bohužel se časem může ukázat, že to sice vypadá skvěle, ale z praktického hlediska je to k ničemu. A některé velké kusy pak už přesouváte na vhodnější místo jen stěží. Navíc se třeba ani nikam jinam ani nevejdou.
Druhou možností je pořídit si nejprve jen základní kusy, bez kterých se nedá fungovat (kromě kuchyňské linky jsou to především jídelní stůl, židle, sedačka, postel) a pak zkoušet, jaké rozmístění vám vyhovuje. Nejdříve se zabydlíte a po čase budete přesně vědět, kam je nejlepší postavit postel a kde si chcete vychutnávat oběd či večeři. Uvědomíte si, čím se chcete obklopit a postupně interiér doladíte do nejmenších detailů.
Aby to byl skutečný domov
Důraz byste měli při zařizování klást zejména na to, abyste dokázali sladit styl a barevnost, nejen v místnosti, ale v rámci celého bytu. Ještě důležitější však je, abyste si vytvořili skutečný domov, kde se budete cítit dobře. A proto se nebojte vtisknout svému bytu vlastní rukopis. Přitom však nezapomínejte, že každá místnost má svůj smysl a účel. Nakupujte proto zařízení s rozmyslem a nevyhazujte peníze jen tak za zbytečnosti.
A jak jste to měli s prvním bytem vy? Prima inspiraci, jak jej zařídit, najdete také v naší fotogalerii.
Publikováno: 23. 5. 2022, Autor: autor: Ivana Kukalová