reklama

Chcete si pořídit nemovitost v zahraničí? Na tohle si dejte pozor!

Ať už toužíte po tom mít svůj vlastní domek u moře, kam se budete vracet za teplem, kdykoliv u nás bude panovat zima a pošmourné počasí, nebo chcete investovat z důvodu rostoucí inflace, jedno je jisté – na některé věci byste si při koupi nemovitosti v zahraničí měli dát velký pozor.

Zájem nás Čechů o koupi nemovitosti v zahraničí dlouhodobě roste. Pokud chcete i vy investovat a současné ceny domů a bytů u nás vám přijdou až zbytečně vysoké,  zkuste to v zahraničí. Mezi nejoblíbenější destinace patří Španělsko, Itálie nebo Chorvatsko. Nemovitosti zde jsou cenově výhodnější a navíc k nim získáváte jako bonus také pláž nebo nádhernou přírodu. Na co si ale při koupi nemovitosti v zahraničí dát pozor?

Chaty a chalupy trošku jinak

Věděli jste, že už od dob první republiky slaví velký úspěch takzvaný druhý domov, tedy rekreační objekt, kam se vydáváme za odpočinkem a relaxací? Jeho pořízení má nesporné výhody, především je to rekreace, pak také zhodnocení investice a v době, kdy nemovitost nevyužíváte, ji můžete pronajmout a mít z pronájmu i nějaký finanční výnos. Jenže najít vhodnou chatu či chalupu v Česku za rozumnou cenu je v posledních letech prakticky nemožné. I proto se lidé stále častěji obracejí na zahraniční trh s nemovitostmi. Z výzkumu Asociace českých stavebních spořitelen vyplývá, že o koupi rekreačního bydlení v zahraničí uvažuje téměř 30 % Čechů. A to není zrovna málo, co říkáte?

Chcete si pořídit nemovitost v zahraničí? Na tohle si dejte pozor!
i (Zdroj: shutterstock)
Chcete si pořídit nemovitost v zahraničí? Na tohle si dejte pozor!

Nejvhodnější jsou malé apartmány

Jak už jsme zmínili, nejoblíbenější jsou pro své dobré investiční příležitosti destinace Itálie nebo Španělsko, kde se za relativně nízkou cenu dají pořídit rezidence v horším stavu. Po opravách ale jejich hodnota vzroste i několikanásobně. Nicméně rekonstrukce mohou být v zahraničí někdy komplikované a kvůli vzdálenosti nemáte o probíhajících úpravách podrobný přehled.

„Alternativou bez dalších nutných investic a starostí jsou apartmány třeba v Albánii, která nabízí panenskou přírodu a kde lze plně vybavený byt 2+kk pořídit za necelé 2 miliony korun. Největší zájem o byty je v přístavním městě Drač, které je od hlavního albánského města, a tedy i letiště, vzdáleno jen půl hodiny. Obvykle se jedná o apartmány v novostavbách kousek od pláže a promenády s obchody a restauracemi,“ uvádí Daniel Mikulka.

Chcete si pořídit nemovitost v zahraničí? Na tohle si dejte pozor!
i (Zdroj: shutterstock)
Chcete si pořídit nemovitost v zahraničí? Na tohle si dejte pozor!

Jaká hrozí rizika?

Stejně jako koupě nemovitosti v Česku, má svá specifika či rizika i investice v zahraničí. Tím prvním je jazyková bariéra, která může být nebezpečná především v momentě podpisu právně závazných dokumentů. I proto se doporučuje, než cokoliv podepíšete, nechat si všechny důležité dokumenty přeložit profesionální agenturou do češtiny. Kupující by si měl nemovitost prověřit v registru, případně zkontrolovat i to, komu patří sousedství, nebo jaký je stav nemovitosti.  Vždy je potřeba si zjistit rozdíly především v problematice katastrálních rejstříků a smluv. Ale také v kulturních rozdílech a lokálních zvyklostech v obchodu s nemovitostmi, které se velmi liší od české reality. „Důležité je také se předem informovat o daních a poplatcích, které souvisejí s koupí nemovitosti v dané zemi,“ vysvětuje Daniel Mikulka.

Čtěte také:

Zemi si dobře vyberte

Asi největší chybou, kterou dělají Češi při nákupu nemovitosti v zahraničí, je jejich představa, že všude funguje obchod s nemovitostmi stejně jako v ČR. Je však mnoho rozdílů jak právních, tak kulturních, které takový obchod ovlivňují. Pokud neznáte lokální zvyklosti, může se stát z nákupu dovolenkové nemovitosti noční můra. Například v Asii si pořídíte vilu, ale nezískáte zápis v katastru. Ve Španělsku, pokud neobýváte apartmán více než 6 měsíců, mohou se vám tam nastěhovat squatteři a vy je nemůžete legálně vystěhovat. V Albánii vám prodají nemovitost, podepíšete dokumenty u notáře a až potom se dozvíte, že apartmán nemá stavební povolení nebo mu chybí kolaudace.

Úplně samostatnou disciplínou je číslo nemovitosti. Aby klient skutečně dostal svůj apartmán nejen fyzicky, ale aby byl i v katastru zapsaný správný apartmán se správným číslem. Jedná se zejména o investiční nemovitosti a pro ty je právní stav nejdůležitější. Bez kompletní dokumentace budete v budoucnu takovou nemovitost prodávat jen obtížně, případně výrazně pod cenou,“ dodává Daniel Mikulka.

Chcete si pořídit nemovitost v zahraničí? Na tohle si dejte pozor!
i (Zdroj: shutterstock)
Chcete si pořídit nemovitost v zahraničí? Na tohle si dejte pozor!

Na své nové nemovitosti můžete i vydělat

Většina lidí kupuje nemovitost v zahraničí především proto, aby měla kam vyrážet na dovolenou, případně si svůj život rozdělí na půlroční pobyty, z nichž první půlrok tráví v České republice a druhý ve zvolené destinaci. Ať tak či tak, většina nemovitostí v zahraničí nebývá obydlena celoročně, takže je fajn zvážit jejich pronájem a vydělat tak peníze na jejich údržbu, případně na rekonstrukci.

Co vy na to? Neláká vás také si pořídit nemovitost v zahraničí? Kam byste své kroky směřovali vy? Máte nějakou vysněnou destinaci? Napište nám do diskuze.

Foto: Shutterstock.com, zdroj: Myalbania.cz

Publikováno: 18. 5. 2022, Autor: autor: Petra Martišková ve spolupráci s Myalbania.cz