Velké otevřené prostory jsou momentálně v kurzu, každý by je chtěl. Aby ne. Jsou světlé, vzdušné a rodina může trávit většinu času pohromadě. Ovšem i takový splněný sen v podobě obří společenské místnosti může dostat hořkou příchuť, jakmile v praxi zjistíte, jaké má nevýhody. S těmi se dá ovšem pracovat a my vám napovíme, jak.
Jistě to znáte i vy, rodina tráví nedělní dopoledne sledováním televizního pořadu a v té nejvypjatější chvíli začne maminka mixovat rajčata do omáčky. Kéž by si zavřela dveře! Po lahodném obědě nemá nikdo chuť jít hned sklízet kuchyň, ale neplánovaná návštěva příbuzných musí dorazit právě teď a nepořádek v kuchyni uvidí. Kéž bychom mohli zavřít dveře! Právě tento luxus otevřené bytové prostory nenabízejí.
Vyřešit dodatečně absolutní zvukovou izolaci je obtížné a neobejde se o technicky a finančně náročnější stavební úpravy. Optické oddělení místností a alespoň utlumení zvuků z jednotlivých prostor možné je a vybírat můžete hned z několika variant řešení.
Vysuňte nábytek do prostoru
Nejjednodušší volbou je samotné rozmístění nábytku. Plánovat zařízení jedné obrovské místnosti je mnohem zapeklitější než u jednotlivých pokojů. Musíme uvažovat o kompletním využití, neopomenout jednotlivé zóny a především zohledňovat technické dispozice bytu, jako jsou elektrické zásuvky, přípojky na televizi, internet a případně i telefon, rozmístění oken a radiátorů. Hlavním heslem, které by vás při zařizování mělo provázet, je netopit nábytek v rozích a vsunout obytné zóny do prostoru.
Čtěte také:
- Úžasná proměna staré garáže v jedinečný rodinný dům
- Pařížský loft v newyorském duchu
- Rekonstrukce vrátila domu eleganci a styl. Střešní terasa je snová
K izolaci jednotlivých zón nedospějete tím, že umístíte nábytkové sestavy co nejdále od sebe. Naopak byste si z krásných bytových prostor vytvořili neútulnou halu. Je lepší přemýšlet o budoucím využití jednotlivých zón a podle toho můžete prostor rozdělit pomocí pohovky, knihoven či skříněk. Tuto variantu lze vizuálně podpořit výraznějším barevným odlišením stěn místnosti. Svého času se k rozdělení prostor používaly i květinové stěny. Nicméně čím dále od oken umístíte květiny, tím menší radost vám budou dělat.
Dejte průchod světlu
Ke zdárnější optické i zvukové izolaci poslouží pevné příčky z rozmanitých materiálů. Podle stylu vašeho bydlení můžete vybírat z přírodnin, jako je dřevo, bambus či ratan, nebo zvolit klasický sádrokarton. Instalace těchto příček není technicky náročná a nevyžaduje velké stavební úpravy.
Zvukovou izolaci můžete podpořit pokrytím sádrokartonu izolačními deskami případně lze využít sádrokarton se zvukově izolačními vlastnostmi, nicméně v tu chvíli počítejte s výrazným finančním navýšením. Uvedené materiály příček sice vyřeší problém rozdělení jednotlivých zón, uberou vám ale jednu nespornou výhodu otevřených prostor – světlo. Pokud se o intenzivní prosvětlení obytné místnosti nechcete při přepažení připravit, uvažujte o příčce z tvrzeného skla či průsvitného plastu.
Pohyblivé „stěny“
Vkusným optickým předělem jsou posuvné japonské textilní stěny. Velkou výhodou je široká nabídka barev a vzorů panelů a nic vám nebrání je zajímavě kombinovat. I volbou této varianty rozdělení prostoru můžete zachovat v místnosti dostatek světla, zvolíte-li světlé a poloprůsvitné textilie. Pomocí těchto předělů můžete jednotlivé zóny oddělovat dle potřeby, případně je stáhnout a opět vytvořit velký prostor.
Japonské stěny si dokážete instalovat i sami. Důležité je přesné vyměření délky lišty, na které se zavěšují snímatelné panely o šíři maximálně 60 cm. Výsledný dojem podpoříte, necháte-li jednotlivé panely částečně překrývat. Dávejte také pozor, kam chcete lištu montovat. Je nepříjemné zjistit, že vrtáte do elektrického rozvodu či podpěrné železobetonové traverzy.
Publikováno: 3. 5. 2022, Autor: autor: Lenka Malá