Ceny běžných nemovitostí, jako jsou nové a starší byty či rodinné domy, mají stále tendenci stoupat. Co se ale týká zámků před rekonstrukcí, pociťují realitní kanceláře opačný trend. Pandemií již tak oslabenou ekonomiku silně ovlivňuje válka na Ukrajině, ale i rostoucí náklady na pořízení materiálu a na stavební práce. Majitelé zámků, kteří chtějí nemovitost prodat, aktuálně přistupují ke snižování jejich cen.
„Aktuálním fenoménem objevujícím se na poli historických nemovitostí je, že majitelé zámků určených k totální rekonstrukci jsou v současné době ochotni zlevňovat. Náklady totiž stoupají a vlastníci, kteří své zámky nyní prodávají, jsou si toho vědomi. Kupujícím se tak po případné slevě z kupní ceny mohou alespoň částečně vykompenzovat zvýšené náklady, s nimiž při rozsáhlé rekonstrukci musí počítat. To se potkává s rostoucí poptávkou po dlouhodobých a jistých investicích, které historické nemovitosti představují,“ popisuje expertka společnosti Luxent – Exclusive Properties Lenka Munter.
Ruské investory nahradili ti tuzemští
V prvním čtvrtletí letošního roku se vzhledem k obavám z válečného konfliktu začala do trhu s historickými nemovitostmi promítat rovněž velká nervozita. Chuť investovat do něčeho hodnotného ale roste. Stále existuje dostatek solventních klientů, kteří nepotřebují půjčky a rádi by své finanční prostředky investovali do nemovitostí, jež si v této velmi nejisté době mohou udržet svoji hodnotu.
Nyní historické nemovitostí nejvíce poptávají Češi – to je logicky dáno současnou geopolitickou situací v Evropě. „Zaznamenávám menší zájem našich německých a rakouských sousedů, kteří se o koupi českých památek vždy zajímali. Věřím ale, že jde pouze o dočasnou situaci,“ podotýká Lenka Munter a dodává: „To Rusové a Bělorusové na našem území skupovali historické nemovitosti již od devadesátých let. Nejen nyní, ale už několik let zpět je to spíše naopak. Chátrající památky začali ve velkém prodávat. V současné době ještě existují některé tyto zámky na trhu, ale vzhledem ke stále progresivněji se vyvíjejícím sankcím, představuje investice do jejich nákupu značný risk.“
Čtěte také:
- V Čechách jdou zámky na dračku. Pro bohaté peníze nehrají nejdůležitější roli
- Statisícové omyly: Jak Češi nejčastěji naletí při koupi stavebního pozemku
- Na prodej rekreační nemovitosti je nejlepší čas. Zájem je obrovský
Zámek lze koupit i do 10 milionů
Po celé České republice je rozeseto neskutečné množství historických nemovitostí, ale poslední roky se na trhu s nimi výběr zužuje. Kromě zámků se v portfoliu realitních kanceláří nachází kupříkladu působivé vily v různých slozích.
„Od začátku pandemie v roce 2021 jsme zaznamenali mnohem větší zájem o historické nemovitosti, který trvá i nyní. Lidé shání především venkovská sídla s pozemky v dojezdové vzdálenosti zhruba hodinu od Prahy,“ komentuje realitní odbornice. Účel využití však zůstává stejný – jak soukromé bydlení, tak podnikání, popř. jejich kombinované využití.
Snad nejlevnější zámeckou nemovitostí, která se nyní v Česku prodává za cenu pouhých 8,5 mil. Kč, je malý barokní zámek Brody u Podbořan. Budoucí majitelé ocení více než hektarový pozemek a také možnost dokoupení bezprostředně sousedící farmy s dalším pozemkem. Tato nemovitost leží v příjemné dojezdové vzdálenosti hodinu od Prahy. „Rekonstrukce sice nebude levná záležitost, ale dá se snáze zvládnout vzhledem k velikosti objektu. Užití zámku Brody bych ideálně viděla jako rodinné sídlo s drobným podnikáním na přilehlé farmě,“ vysvětluje Lenka Munter.
„Naopak u nemovitostí po kompletní rekonstrukci zaznamenávám tendenci vzhledem k situaci na trhu ceny spíše zvyšovat. Budoucí majitel nebude mít ale starosti se vším, co rekonstrukci historicky chráněného objektu doprovází,“ uvádí specialistka na historické nemovitosti.
Publikováno: 25. 4. 2022, Autor: autor: Tisková zpráva | zdroj: Luxent – Exclusive Properties