Předsíň není odkladištěm kabátů a bot, ale místo, kde vítáte návštěvy či přijímáte cizí lidi, které nepotřebujete pustit do bytu. Proto by měla být účelná, aby pojala vaše svršky i boty a aby byla zároveň vkusně zařízená, aby vás reprezentovala. A my vás to teď naučíme.
Zařizování předsíně necháváme často až na konec, protože kuchyně a obývák jsou důležitější. Ale opravdu je to tak? První dojem uděláte jen jednou a to poprvé se odehraje právě v předsíni. Přitom pomocí několika vhodných kousků nábytku či šikovných triků může ze vstupního prostoru vzniknout reprezentativní část bytu. Přesně, jak to má být.
Nábytek na míru to jistí
Ať už máte předsíň, v níž se sotva otočíte, nebo naopak prostornou halu, kam ukládáte kromě kabátů a bot třeba také kolo či další sportovní náčiní, vždycky byste měli především myslet na to, aby působila příjemně, prostorně a vzdušně a aby v ní vždycky bylo uklizeno. Proto je ideální si nechat zhotovit nábytek na míru, který vám umožní maximálně využít daný prostor. Vynalézaví ale můžete být i jinak. Pokud sem ukládáte třeba sportovní potřeby, vždycky máte možnost si pořídit speciální věšáky, na které můžete zavěsit například kolo nebo různé vaky, do nichž můžete umístit třeba tenisové rakety či fotbalové míče.
Vestavěná skříň vyřeší mnoho problémů
Problém s organizací prostoru ovšem může nastat, když vám předsíň musí suplovat i šatnu. V tom případě je nezbytné si nechat vyrobit vestavěnou skříň, kterou účelně rozdělíte na jednotlivé zóny. Když si předem rozmyslíte a určíte už při návrhu, kde bude mít každá věc své místo, zabráníte tím chaotickému vrstvení svršků nebo bot, příp. dalších nezbytností. Určitě oceníte hlavně závěsné systémy a šuplíky či drátěné koše.
Méně je více
Předsíně nebývají nafukovací, dávejte tedy pozor, abyste prostor zbytečně nezahltili nábytkem a dekoracemi. V případě opravdu malé předsíně se smiřte s tím, že nebudete mít vše po ruce a uložíte tu jen sezonní věci a obuv, které opravdu pravidelně používáte.
- Místo stojacího věšáku použijeme háčky na zeď.
- Lavice nebo stolička na obouvání může být zároveň úložným prostorem.
- Pořádek vám pomůže zajistit uzavíratelná skříňka nebo komoda. Poohlédněte se po nějaké s malou hloubkou či šířkou podle toho, jak si žádá dispozice.
Čtěte také:
- Keramická dlažba v předsíni: praktická, odolná a krásná
- I malá předsíň může být praktická a hezká
- Předsíň o vás prozradí víc, než si myslíte
Využijte přednosti haly
Pokud patříte mezi ty šťastnější, kteří vlastní rodinný dům, v němž je i hala, můžete si pečlivé a zároveň atraktivní rozvržení tohoto prostoru doslova užít. Zřejmě nemusíte řešit nedostatek místa a maskovat lyže někde v rohu pod kabáty. Máte tedy výhodu, že můžete pojmout vstupní prostor podstatně velkoryseji, než je tomu u standardních bytů. Můžete si sem dokonce pořídit třeba i zajímavou komodu, konzolový stolek, pohovku nebo alespoň křeslo a také různě zajímavé dekorace, jako jsou obrazy či lampy. Každopádně i v tomto případě se vyplatí praktické myšlení. Alespoň, co se týká odkládání kabátů, bot a třeba i deštníků. Své místo by měly mít hned u vstupních dveří, ideálně v zádveří, které by mělo být od haly odděleno buď pouze vizuálně, nebo dveřmi.
Podlahu hlavně praktickou
Není nad to, když můžete ovlivnit také podlahovou krytinu. Tím ale nemáme na mysli zrovna koberec nebo kožešinu. Ani jedno se vám v předsíni totiž neosvědčí. Vsaďte raději na podlahu, která dobře snáší velkou zátěž a je odolná proti oděru. Velmi často se do předsíně proto pokládá dlažba, ale zatracovat nemusíte ani PVC nebo vinyl. Před vchodové dveře se vyplatí umístit alespoň klasickou rohožku. K dostání jsou ale i účinnější čisticí koberce, které zachytí velkou část nečistot z podrážek bot. Praktické je dát čisticí rohož s protiskluzem i dovnitř chodby, a to zvláště v případech, že zde nemůžete vzhledem k nedostatku prostoru oddělit špinavou a čistou zónu.
Publikováno: 21. 4. 2022, Autor: autor: Ivana Kukalová