I když je pouhým okem neuvidíte, ve vašem těle dovedou napáchat velké škody. Koliformní bakterie jsou častým zdrojem zdravotních potíží a noční můrou majitelů studní. Kde se berou, jak poznáte jejich přítomnost ve vodě a co je zaručeně zničí?
Domácí úprava vody ze studny vám většinou ušetří nemalé výdaje za vodu z vodovodního řádu. Vyžaduje to ale jistou dávku péče o studnu. Její zanedbání se totiž může stát i zdrojem velkých potíží.
Z údajů Českého statistického úřadu z roku 2021 vyplývá, že je v naší zemi na vodovod napojeno 95 % populace. Tedy téměř 10 000 000 lidí. Zbytek obyvatel využívá vodu z domovních nebo veřejných studní. Mnoho lidí má také studnu na svojí chatě či chalupě. Všichni ti, kteří využívají studniční pramen, by teď měli obzvlášť zpozornět. Koliformní bakterie se totiž do jejich zdroje vody mohou dostat velmi snadno. Stačí zanedbat pravidelné kontroly.
„Používá-li někdo studnu jen k zásobování své domácnosti, žádný předpis mu přímo neukládá nechat dělat rozbory vody. Neudělá to za něj ale ani nikdo jiný,“ píše MUDr. František Kožíšek, CSc. na stránkách Státního zdravotního ústavu.
TIP: Zajímá vás, jaká je aktuální kvalita vaší vody nebo jaké chemické látky se používají k její úpravě? Obraťte se na svého dodavatele vody. Ze zákona vám musí tyto informace poskytnout. Pokud ale máte vlastní studnu, musíte si nechat udělat rozbor sami.
Nepodceňte pravidelné kontroly a rozbory vody
2× až 4× ročně byste měli zkontrolovat technické zařízení studny a vodotěsnost krytu. Pokud si chcete ověřit, že je vaše voda ve studni v pořádku, obraťte se na některou z okolních laboratoří. Ideální je, když si necháte připravit rozbor vody alespoň 1× nebo 2× ročně. Oslovte ale raději nezávislou laboratoř a nespoléhejte na „podomní laboranty“, jejichž kvalita bývá přinejmenším sporná. Pokud z rozboru zjistíte, že jsou limity některých látek překročené, konzultujte to s laboratoří nebo hygienickou stanicí. Řeknou vám, jaká jsou zdravotní rizika, a nastíní možná řešení úpravy vody. Konkrétní návrhy, jak se zbavit škodlivin, vám pak připraví firmy specializované na úpravu vody.
Víte, že…
Rozbory vzorků vod ze soukromých studní, které provedla laboratoř PVK (Pražské vodovody a kanalizace) v roce 2020, ukázaly, že 90 % analyzovaných vzorků z celkových 304 neodpovídá alespoň v jednom parametru vyhlášce? Nejčastější byly problémy s výskytem koliformních bakterií, železa, zákalu a dusičnanů.
Jak se dostávají koliformní bakterie do studny
Podle některých odhadů studniční voda nevyhovuje hygienickým požadavkům u více než poloviny studní v naší zemi. Příčin znečištění může být celá řada. Studny mají oproti veřejným vodovodům totiž tu nevýhodu, že kolem sebe nemají žádné úředně stanovené ochranné pásmo. Poblíž se tak mohou nacházet nejrůznější zdroje potenciální kontaminace. Nejčastěji to jsou například:
- netěsnící septiky a žumpy
- skládky hnoje
- volně se pohybující zvířata v okolí studny
- hnijící listí
- různé chemické prostředky (prostředky proti škůdcům a plevelům, oleje, rozpouštědla, čisticí prostředky, nafta nebo saponáty a přípravky na mytí aut)
První tři zmíněné možnosti jsou častým zdrojem i koliformních bakterií ve vodě. Před těmi vás neuchrání ani ta nejhlubší studna. I jedna puklina ve skalnatém podloží totiž dovede odnést znečištění stovky metrů daleko.
Víte, že…
Nejhlubší studna na území České republiky je na zámku Zbiroh v Plzeňském kraji? Její hloubka činí 163 metrů.
Jak řešit koliformní bakterie a mikrobiologickou závadnost studniční vody
Nejprve byste měli důkladně zhodnotit kvalitu vody a posoudit provedení celé studny včetně jejího okolí. Prozkoumat by se měla například těsnost studny proti pronikání povrchové vody, jestli má nějakou ochranu proti pronikání drobných živočichů a rostlinného materiálu, jestli se v blízkosti studny neskladují hnojiva nebo nejsou poblíž septiky a žumpy nebo zdali v okolí neprobíhají výkopové práce. Studnu je pak dobré vyčerpat, vyčistit její stěny a dno a nasypat do ní nový písek nebo štěrk. K dezinfekci vody můžete použít různé přípravky na bázi chloru. Úplně nejlepší ale je, když se obrátíte na specializovanou firmu, která má potřebné zkušenosti a se vším vám pomůže.
Filtr na vodu bezpečně odstraní škodliviny včetně koliformních bakterií
Efektivním způsobem, jak se zbavit škodlivin v pitné vodě, jsou i vodní filtry. Například nanouhlíkový filtr filbec® má tak miniaturní póry, že nepropustí dál žádné částice větší než 0,0003 mm. Bezpečně zachytí třeba částečky rzi, mikroplasty, nanoplasty, písek, azbestová vlákna, bakterie nebo kryptosporidie. Aktivní uhlí ve filtru se pak postará o to, že nebudete spolu s vodou pít chlor a těkavé uhlovodíky (třeba CFC neboli chlor-fluorované uhlovodíky).
Díky nanopórům a mezopórům aktivního uhlí navíc zadrží i molekuly menší než 0,0003 mm – například herbicidy, rozpuštěné těžké kovy, viry, zbytky hormonů a léků nebo pesticidy. Poslední zmíněné látky jsou čím dál větším problémem.
Pesticidy a jejich rozkladné produkty totiž pronikající jak do povrchových, tak i do podzemních vod. Může za to především pěstování tří plodin – cukrové řepy, řepky a kukuřice. Právě ty mají hlavní podíl na množství překročených limitů v českých vodách. Že není ideální pít přípravky určené k hubení rostlinných a živočišných škůdců, asi není třeba příliš rozebírat. Naše legislativa sice stanovuje poměrně přísné limity pro jejich množství ve vodě, problémem ale je, že se jednotlivé limity stanovují pro každou látku zvlášť. Není tak jasná odpověď na jednu otázku: Jaký vliv má na náš organismus dlouhodobé užívání celého „koktejlu“ škodlivin a potenciálně nebezpečných látek?
Na odstranění koliformních bakterií nejsou filtry filbec® primárně stavěné, stačí však malá úprava a poradí si i s nimi. V českoněmecké firmě Filbec často takto upravují filtry právě pro potřeby majitelů studní. Samotná instalace filtru je pak velmi jednoduchá a nezabere zpravidla víc než půl hodiny.
Publikováno: 20. 4. 2022, Autor: autor: Komerční prezentace