Pro českou vesnici jsou typické sedlové střechy a je škoda, že se domů s nimi nestaví čím dál víc. Proto potěší, když narazíte na moderní novostavbu, která tuto tradici plně respektuje. Pojďme na návštěvu.
Architekt Václav Kosnar vyrostl v západočeské obci nedaleko Plzně. Když se tam naskytla koupě pozemku, neváhal, pořídil parcelu a navrhl pro sebe a svoji rodinu ideální dům. Jak to vypadá, když architekt navrhuje sám pro sebe? Při navrhování domu se důležité, aby pozemek, exteriér a interiér domu byly ve vzájemném souladu. „Vždy navrhuji dům pro konkrétní pozemek a konkrétního klienta. Nejdříve pracuji v širším kontextu celého pozemku nebo lokality a hledám vhodnou cestu. Vzniká tak základní koncept celé myšlenky. Postupně se přesouvám do interiéru, kde navrhuji zevnitř směrem ven. Ve své podstatě se oba směry, jak ven, tak dovnitř, vzájemně prolínají jak při návrhu, tak i v běžném životě,“ pokračuje ing. arch. Václav Kosnar, který byl tentokrát sám sobě klientem.
Aby dům slušel pozemku
Jednoznačnou volbou byl dům se sedlovou střechou. „Venkovským domům sluší sedlové střechy, a tak i tvarosloví našeho domu tuto tradici doplněnou o moderní prvky zohledňuje,“ pokračuje architekt. Získaný pozemek není zdaleka ideální. Má tvar trojúhelníku a jeho špička směřuje na jižní stranu do ulice, což není pro stavbu domu ideální. Ale architekt našel elegantní řešení: „Nakonec se mi podařilo hendikep proměnit v benefit. Vznikl tak prosklený štít a dům získal nejen ‚tvář‘, ale i dostatek slunce v interiéru,“ popisuje Václav Kosnar.
Čtěte také:
- Jednoduše pojatý dům se vymyká tuctovitosti okolního Šmoulova
- Rodinný dům s výhledem na hrad Karlštejn
- Rodinnému domu v Mikulově nechybí tradiční atmosféra
Výsledný tvar domu je koncipován do písmene T: Na dvoupodlažní část ve tvaru obdélníku se sedlovou střechou navazuje kolmý jednopodlažní trakt s plochou střechou. Dominantu domu s provětrávanou fasádou z latí ze sibiřského modřínu představuje jeho průčelí s vysokými okny.
Pohled do interiéru
Dominanta průčelí domu se odráží i v jeho interiéru, kde je obývací pokoj otevřen až do patra s galerií. Dům je svou podélnou osou navržen sever – jih, hlavní velkolepý obytný prostor o rozloze 60 m2 s kuchyní a jídelnou má kromě úchvatného proskleného štítu ještě v ose jídelního stolu symetricky protilehlá okna s výhledem na les a do zahrady. Tato okna také umožňují přístup na terasy, které jsou na obou stranách domu. Na rozhraní mezi částí pro jídelní stůl a částí pro obývací prostor je situován subtilní krb, který tyto prostory funkčně odděluje a zároveň esteticky doplňuje.
Součástí přízemí je ložnice rodičů, jeden z dětských pokojů, koupelna a posilovna. Za prostorem kuchyně nechybí technická místnost a toaleta. Z obývacího pokoje vede schodiště do patra, kde ústí v chodbě propojené s galerií. V patře je pak koupelna a další dva dětské pokoje. Z chodby patra vedou mlynářské schody do podkroví, kde si majitel plánuje dokončit „trucovnu“. Do interiéru se prolíná nejen prosluněný štít, ale také dřevěné latě fasády. A tak například v ložnici či dětském pokoji je vždy jedna stěna obložena modřínovými latěmi, na toaletě je z nich realizován na stropě podhled.
Pro příjemné bydlení
V zimě jsou vysoká okna energetickým přínosem, v létě tepelné přebytky ze sluníčka řeší vnější žaluzie Climax a izolační trojskla hliníkových systémů oken Schüco. Příjemný tepelný komfort ale vytváří především zděná konstrukce z cihel Heluz Family 30 broušená, které jsou svými tepelněizolačními parametry vhodné i pro stavbu pasivních domů. „První léto ještě bez fasády jsme zvládli i bez žaluzií. Zděná stavba akumuluje teplo pomaleji, takže i tropická vedra trvající týden se dala zvládnout,“ uzavírá architekt.
Publikováno: 5. 4. 2022, Autor: autor: Julie Veselá