Rozloha 235 m2 spíš odpovídá rozloze domu než pozemku, ale i s tak maličkými parcelami se můžeme na venkově setkat. V jihomoravských Bukovanech u Kyjova jeden takový najdete. Kromě obytného stavení se na něm stával i kozí chlívek. Teď bude sloužit jako víkendový dům.
Domek na prudce se svažující pidiparcele se nachází v příjemné uličce s velmi omezeným přístupem. Původním záměrem byla rekonstrukce stavení a přilehlého kozího chlívku, ale po zjištění skutečného stavu se musela hledat jiná cesta. Architekti Václav Navrátil a Jan Sedláček ze SENAA architekti navrhli na půdorysu zbořeného chlívku postavit novostavbu a napojit ji na původní domek.
Ve zděné části na místě původní světnice se nachází ložnice, koupelna a WC. Chodbou je spojen s prosklenou novostavbou, ve které našla místo kuchyně, jídelna a obývací zóna. Na plochou střechu posadili domek se saunou. Střešní terasa je prodloužena za dům tak, že doslova se zakusuje do přilehlého svahu. A tam našel místo bazén s úchvatným panoramatickým výhledem. Díky tomuto fíglu se zvětšila užitná plocha pozemku téměř na dvojnásobek.
Novostavbu domku tvoří ocelová konstrukce, která zvládne i velké zatížení. Nástavbu postavili ze dřeva a obložili prkny ošetřenými tradiční lidovou japonskou technikou shou-sugi-ban opalovaného dřeva.
Čtěte také:
- Romantické bydlení pro rodinu tesaře skrývá malebný domek s moderní výbavou
- Navzdory omezení CHKO postavili úžasnou chalupu
- Architekti pro sebe zrekonstruovali malý domek. Výsledek vás uchvátí
Ostatně v celém domě si podávají ruku moderní postupy a materiály s historickými technologiemi. Příkladem je ručně tesaný povalový strop vsazený do ocelové konstrukce, na kterou navazuje bezrámové velkoplošné zasklení. Vnitřní omítky jsou ve hmotě probarvené a gletované bez dodatečné povrchové úpravy. Výrazný zjemňující prvek jsou zaoblené rohy ostění a nadpraží oken.
Díky neotřelému řešení tak architekti zvětšili možnosti využití pozemku natolik, že se na něj ještě vešla kůlna na kola. Směs rozmanitosti detailů a celkové dispoziční řešení vytváří architektonický zážitek z prostoru a ukazuje možnost implementace moderní architektury do historického kontextu vinařské uličky.
Publikováno: 30. 3. 2022, Autor: autor: Jana Truksová