Klasický panelákový byt, jakých jsou po republice tisíce, doslova volal po proměně. Jako fosilie v jeho útrobách stále tkvělo umakartové jádro, které už bylo pro starší obyvatelku doslova nebezpečné.
Panelákové byty mají svá specifika, klady i zápory, ale pokud se rekonstrukce povede, mohou příjemně překvapit. Majitelka a zároveň hlavní hrdinka proměny paní Pavla v jednom takovém bytě žije. Na rozdíl od většiny ostatních disponuje její byt umakartovým jádrem. To se již několikrát stalo pro paní Pavlu pastí, když při vystupování z vany upadla. S výměnou jádra se ale obvyklé pojí i vybudování nové kuchyně, což je nad finanční limit důchodkyně, a tak Pavlu přihlásila její vnučka do pořadu Jak se staví sen.
A co se od proměny očekává? Jak už bylo řečeno, největším kamenem úrazu je koupelna a také přilehlá kuchyně. Designérky Hana Šmejkalová a Jaroslava Hájková toho ale zvládly napravit mnohem víc. Tak tak, že se to stihlo.
Očima designérek
Když designérky poprvé navštívily byt, našly to, co čekaly – klasický panelový byt. Vypadalo to, že výměna jádra za „normální“ koupelnu a s ním spojená změna dispozice, bude hračka. „Myslely jsme si, že ze stavebního hlediska to sice bude extrémní výzva vzhledem k rozsahu nutných stavebních prací, ale z našeho designérského hlediska, že jen lehce upravíme dispozici. Nakonec jsme však zjistily, že vzhledem ke dvěma velkým oknům, která ve stávající kuchyni byla, nebude možná variabilita uspořádání až tak velká, jak jsme si původně předpokládaly. A navíc jsme zjistily i to, že dělicí stěna mezi kuchyní a obývákem je nosná, a tedy její bourání a spojení těchto dvou místností také bohužel nepřipadá v úvahu. Nakonec jsme vymyslely poněkud netradiční přístup,“ vysvětlují designérky.
Zásadním problémem se ukázala elektroinstalace, kterou bylo třeba předělat i tam, kde se nerekonstruovalo. „Zapravování a opravy stěn po nové kabeláži potom samozřejmě vzhledem k šibeničnímu termínu nestíhaly doschnout,“ oddechly si Hana Šmejkalová a Jaroslava Hájková. Úprava dispozice bytu byla nakonec poměrně drastická. Zazdily původní průchod mezi vstupem do bytu a obývacím pokojem a hlavní komunikační trasu přesunuly designérky na místo původní koupelny. Koupelna zase převzala místo původní kuchyně, která se tak nepatrně posunula a díky ostrůvku otevřela směrem k obýváku. „Na podlahu jsme zvolily dekor kamene, který jsme ale bohatě vyvážily použitím dekoru přírodního dřeva na veškerém nábytku, který jsme pro Pavlu navrhly a nechaly na míru vyrobit panem truhlářem. Doplňkovou barvou je potom černá, která tvoří nejenom ostrůvek kuchyně, ale i detaily nábytku, kování dveří nebo svítidel. Alfou a omegou celé proměny pro Pavlu byly zeleň a květiny, které jsou její velkou láskou,“ uzavírají designérky. Kolik květin a v jakých formách uvidíte v pondělí 21. března ve 21.35 na Primě.
Publikováno: 18. 3. 2022, Autor: autor: Julie Veselá