Při rekonstrukci bytu je dobré myslet i na to, že jednou zestárneme a možná se budeme pohybovat na kolečkovém křesle. Nebo nás nemoc připraví o možnost volného pohybu. Tak jako Nellu, která od narození zápolí s těžkou nemocí.
Nelle je třiadvacet let, ale působí jako každá usměvavá optimistická dívka jejího věku. Neřekli byste, že se od narození potýká s rakovinou ledvin. Žije s maminkou Boženou v panelákovém bytě 3+1, který ale jejím specifickým potřebám neodpovídá. Potřebná rekonstrukce je finančně náročná a ony na ni nemají dostatek financí. Paní Božena a její dcera Nella tvoří nerozlučnou dvojici, nemoc je velmi sblížila. Původní profesi zdravotní sestry Božena opustila, aby mohla pečovat o dceru. Nella sice může chodit, ale vozík používá, když je unavená nebo když jí klesne tlak. Do budoucna ale musí počítat i s variantou, že se bude pohybovat na invalidním vozíku pohybovat stále.
Když Nella omdlela ve sprchovém koutě a maminka ji jen obtížně vyprostila, uvědomily si, že to takhle dál nejde. Proto se přihlásily do proměny. Kromě nové koupelny potřebují i novou kuchyni. Rády by si také prohodily pokoje, aby Nella získala více prostoru pro své milované tvoření. Hlavním problémem v bytě je ale elektřina, protože dialýza je náročná na příkon, a proto často vypadává jistič. Božena by ráda světlý, vzdušný, moderní a praktický interiér, zatímco Nella upřednostňuje barvy. Jak se s rozdílnými preferencemi ohledně zařízení bytu, nároky na prostor a zdravotnické pomůcky vypořádají designéři Martina Pištěláková a Jan Bek?
Očima designérů
„Od začátku jsme věděli, že rodině chceme pomoci, a hledali jsme řešení rozsahu proměny vs. čas a vs. realita budoucího zhotovení. Celkově nás tato proměna stála velkou část rozpočtu za stavební práce, takže jsme museli opravdu hodně zvažovat každou korunu investice. Také nám bylo od začátku jasné, že budeme zápasit s časem, abychom vše za těch pět dnů skutečně stihli. Tyto faktory nám příliš nepomáhaly, abychom při realizaci projektu dali průchod fantazii na plno,“ vysvětlují Martina s Janem. Jelikož šlo o dvě ženy, použili designéři pro oživení růžovou barvu. Dalším akcentem se stala béžová a šedá – a to vše v základní bílo-dřevěné kombinaci. „Primárně jsme mamince chtěli dát čistou a elegantní ložnici a Nelle milý holčičí pokoj, který bude trendy a bude zároveň daleko pozitivnější a čistší, než byla původní verze jejího bývalého pokoje,“ říká Martina.
Největším problémem se ukázala elektroinstalace, což je u panelákových bytů obvyklé. Ze stavebních prací stojí za zmínku zvětšení dveří tak, aby vyhovovaly pohybu na invalidním vozíku. „Co se týká zařízení ložnice a pokojíčku Nelly, tak jsme měli trochu jiné plány, ale na to nám již nestačil čas. Podobu pokojíčku jsme dořešili až pátý den proměny, kdy bylo cca sedm hodin před předáním jasné, že budeme muset své nápady redukovat. Naopak se nám tam ale povedly zásadní věci, které jsme chtěli zvládnout, a za to jsme rádi,“ uzavírají popis proměn designéři. Premiérový díl Jak se staví sen uvidíte v pondělí 14. března ve 21.30 na Primě.
Publikováno: 11. 3. 2022, Autor: autor: Julie Veselá