V malém bytě jsou úložné prostory nezbytnou nutností, problém s uložením mnoha věcí ale vzniká i v bytě nebo větším domě. Čím více místa totiž máme, tím více věcí schraňujeme. Mnohé z nich jsou naprosté zbytečnosti, jiné používáme jen občas – například některé oblečení a obuv i sportovní potřeby podle sezony, vánoční nebo velikonoční dekorace jen jednou za rok…
Komora, sklep nebo vestavěné skříně nejsou součástí každého bytu a v takovém případě se využívají i jiná místa. Velmi často to jsou nástavce na skříních nebo úložné boxy pod postel, využít se ale může třeba i prostor pod stropem nebo schodištěm. Zajímavým řešením je i umístění místa na spaní pod strop a vytvoření velkého úložného prostoru pod ním.
Dispoziční řešení, skříňky a police…
Pokud chceme maximálně využít prostor v garsonce nebo menším bytě, je nutné skutečně pečlivě zvážit, jaký typ úložného prostoru zvolit. V malém bytě prostě většinou dost dobře není možné „někam“ postavit velkou skříň… Nabízí se i jiná řešení – třeba místo pod stropem nebo pod postelí.
V případě, že se rozhodneme využít místo ve větší výšce, je nutné dodržet několik základních pravidel. Velmi důležité je, aby do prostoru, v kterém se pohybujeme, nic nezasahovalo. Skříňky i police by měly působit lehce a měly by mít hloubku maximálně 40 centimetrů. Skříňky je možné vizuálně odlehčit i volbou barev a jejich tónů. Neutrální barvy a světlejší tóny v horních částech bytu snižují pocit, že nad námi je nějaká veliká hmota.
Skříňky a police umístěné vysoko, je také nutné důkladně upevnit.
Co dát nahoru
Ve výšce by samozřejmě mělo být to, co běžně nepotřebujeme a nepoužíváme, ale neměly by to být věci příliš velké a těžké. Z polic nebo skříňových nástavců s hloubkou 50 centimetrů a více se takové věci špatně vyndávají, a tak bychom zde měli umístit například náhradní povlečení nebo deky, případně třeba i peřiny a polštáře, které jsou sice objemnější, ale lehké. Do horních skříněk můžete také dát i vánoční a velikonoční dekorace a další věci, které se používají skutečně jen několikrát za rok. Mohou to být třeba sezonní sportovní potřeby, stan, spací pytle…
Zajímavou dekorací v obytném prostoru mohou být knihy a květiny, umístěné na policích. Ozdobné květináče s rostlinami velmi dobře vypadají, když se zavěsí na spodní stranu polic.
V kuchyni pak velmi dobře vypadá v prostoru zavěšené kuchyňské náčiní a nádobí. Je to navíc i praktické.
Prostor pod postelí
V malých bytech se velmi často pod strop umísťuje místo na spaní. Ušetříme tak mnoho prostoru, nevýhodou je ale samozřejmě poněkud komplikovanější přístup a především v zimě vyšší teplota.
Zajímavé je ale využití místa pod tímto patrem, kde může vzniknout pracovní kout, ale také velký úložný prostor, do kterého se vejdou i objemnější věci. Pokud takové místo plánujete už při stavbě spacího patra, podívejte se do nábytkových prodejen, vyberte si předem skříně a skříňky a jim pak přizpůsobte výšku patra. Ušetříte tak poměrně finance.
Prostor pod lůžkem můžete využít i v případě, kdy ho máte umístěné standardně. Pokud si pořizujete novou postel a víte, že budete potřebovat úložné prostory, můžete koupit vyšší postel, která má ve spodní části různé skříňky a zásuvky. Pod klasickou postel na nohách pak můžete dát plastové úložné boxy, do kterých můžete uskladnit různé sezonní oblečení, cédéčka a mnoho dalších věcí, které často nepoužíváte.
Možností, kam a jak umístit v bytě úložné prostory, je poměrně hodně, ale vždy záleží především na dispozici bytu.
Publikováno: 11. 3. 2022, Autor: autor: Zdeněk Urban