reklama

Nejčastější mýty o úklidu. Používáte i ty, co nefungují?

Zaručené babské rady do domácnosti jsou léty prověřené a často fungují lépe než ty nejmodernější metody a přípravky. Ale neplatí to beze zbytku. Věděli jste například, že ocet se nehodí na všechny povrchy a některé může dokonce poškodit? Nebo že okna novinami už nevyleštíte? Zajímá vás proč?

Mýtus: Bělidlo je na úklid nejlepší

Bělidla a chlórové čističe si většina lidí spojuje s čistotou. Jenže ve skutečnosti vůbec nečistí. Dezinfikují, zabíjí bakterie a dokáží vybělit skvrny, ale špínu z povrchů nevyčistí.

Pokud si tedy chcete vybělit košili nebo opláchnout bakterie ze syrového kuřete ve dřezu, pak je bělidlo tou správnou volbou. Pokud se však snažíte odstranit nános špíny z vany, budete potřebovat skutečný čisticí prostředek, nejlépe něco s nějakou strukturou, jako je jedlá soda.

Mýtus: Noviny vyleští okna beze šmouh

Nejčastější mýty o úklidu. Používáte i ty, co nefungují?
i (Zdroj: shutterstock.com)
Nejčastější mýty o úklidu. Používáte i ty, co nefungují?

Určitě si z dětství pamatujete, jak maminka s babičkou končily mytí oken tak, že je přeleštily novinami. Jak to, že jim to fungovalo a u vás stejná metoda selhává?

Odpověď je jednoduchá, noviny už nejsou tím, čím bývaly. Kdysi se vyráběly z papíru a inkoustu, který skutečně zanechával zrcadla a skla beze šmouh. Bohužel dnes se noviny vyrábějí z úplně jiných materiálů, které šmouhy na oknech zanechávají, než aby je odstraňovaly. Proto raději na finální leštění skleněných povrchů použijte utěrku z mikrovlákna.

Mýtus: Leštěte dřevo každý týden

I když jsou lesklé dřevěné podlahy a nábytek žádané, ve skutečnosti byste je měli leštit střídmě. Většinu dřevěného nábytku, který se dnes prodává, totiž není třeba vůbec leštit. Příliš mnoho leštidla nebo vosku vede k usazování nánosů a ve skutečnosti způsobuje, že nábytek vypadá matněji. Proto na jejich pravidelnou údržbu raději použijte vlhkou utěrku.

Mýtus: Ocet čistí vše

Nejčastější mýty o úklidu. Používáte i ty, co nefungují?
i (Zdroj: shutterstock.com)
Nejčastější mýty o úklidu. Používáte i ty, co nefungují?

Ocet, zejména ten obyčejný – lihový, je báječný přírodní (a levný!) čisticí prostředek. Špína po něm krásně pouští, jemně dezinfikuje a odstraňuje pachy. Pokud ho použijete při úklidu po malování, nezůstávají na povrchu šmouhy. To platí i pro mytí skel.

Bohužel by se tento základní prostředek neměl používat k čištění všeho. Zatímco koupelny, nádobí a jako změkčovač tkanin ocet odvede skvělou práci, nikdy by se neměl používat na čištění tvrdého dřeva, mramoru, kamenných povrchů nebo voskovaných podlah, protože ocet je může vysušit a poškodit.

Mýtus: Lak na vlasy odstraňuje inkoustové skvrny

Nejčastější mýty o úklidu. Používáte i ty, co nefungují?
i (Zdroj: shutterstock.com)
Nejčastější mýty o úklidu. Používáte i ty, co nefungují?

Podobně jako se noviny používají k čištění skel, je lak na vlasy již mnoho let označován za perfektní odstraňovač skvrn. Bohužel, stejně jako noviny i složení laku na vlasy se časem změnilo. Ve složení chybí, na rozdíl od minulosti, alkohol. Pro vlasy je to určitě lepší, ale na úklid tak je prakticky nepoužitelný.

Takže až si příště polijete bílé šaty červeným vínem, sáhněte po skutečném odstraňovači skvrn, nebo zvolte domácí verzi čistidla ve formě octa nebo lihu.

Mýtus: Čisticí prostředky působí okamžitě

Trpělivost je ctnost! Nemůžete očekávat, že nastříkáte přípravek, okamžitě setřete a budete mít dokonale čistý povrch.

Po nanesení čisticího roztoku jej nechte po stanovenou dobu působit. A připravte se na to, že budete muset zapojit i ruce a přitlačit.

I když je váš čisticí prostředek na kuchyňské linky skvělý na odstranění připečenin, budete je muset ještě důkladně vydrhnout houbičkou, případně postup několikrát opakovat.

Publikováno: 10. 3. 2022, Autor: autor: Štěpánka Pilná