Materiál věčný i vděčný – to je dřevo. V interiéru ho milujeme pro jeho neopakovatelnou vřelost a variabilitu, s níž se snoubí s moderním i rustikálním interiérem. A umí stárnout do krásy.
Nechte ho vyniknout
Každé dřevo vyzařuje osobitou krásu, kterou musíte nechat vyniknout. Proto si dávejte při zařizování interiéru pozor na nevhodné a přehnané kombinace. V jedné místnosti by nemělo být víc jak tři druhy dřevin. Počítá se do toho samozřejmě i podlaha. A i tak je potřeba naplno zapojit estetické vnímání a nenarušit nevhodnými designovými kreacemi nezbytný soulad. Toho dosáhnete výběrem stejného typu dřeviny a barevného základu. Například do palety hnědých patří wenge, ořech či dub dýmový.
Toužíte-li po světlejších odstínech, zvolte dub bílý, jasan, javor nebo břízu. Působí vzdušně a prostoru dodají určitou lehkost.
Když chcete dostat do interiéru noblesní čokoládu s červenavým nádechem, pomohou vám v tom dřeviny merbau, palisandr a ořech. Na výběr dřevin tón v tónu myslete už při plánování podlahy, zárubní, obkladu i nábytku, protože (jak známo) všechno souvisí se vším.
Do města i na venkov
Možná se to na první pohled nezdá, ale dřevěný nábytek patří nejen do rustikálního, ale i do moderního interiéru. Ať již se jedná o současný minimalistický design, nebo třeba o solitér v rustikálním stylu, jehož kouzlu a kráse propadnete na první pohled. Dýchá z něj vůně lesa, kvalita a určitá noblesa.
Dřevěný nábytek sice báječně zapadne do klasických venkovských stavení nebo horských roubenek. Ale potřebný šmrnc dodá i moderním dřevostavbám a domům či panelovým bytům.
Nábytek se vyrábí z různých druhů dřeva, nejčastěji se používá dub, buk, třešeň a modřín, případně i exotické dřeviny. Pokud si objednáte nábytek na zakázku, budete mít jistotu, že získáte originál, který vašemu domovu dodá pravý punc luxusu.
Co mu nejvíc sluší?
Spojení dřeva s bílou barvou spolehlivě funguje. Hlavní výhodou bílé totiž je, že umožní, aby dostatečně vynikla krásná struktura dřeva. A bílá nemusí být jen na stěnách. Skvěle vypadá třeba dřevěná pracovní deska s bílou kuchyňskou linkou nebo dřevěná deska jídelního stolu s bílým podnožím. Dřevu to ale sluší i s šedou, modrou či tyrkysovou.
Dřevo v koupelně
Také v koupelně se se dřevem setkáváme čím dál častěji. Hodí se na obklady, skříňky i police, dokonce z něj vyrábějí i vany a umyvadla. V interiérech, kde je otevřený průchod mezi koupelnou a ložnicí, je právě dřevo tím, co obě zóny nenásilně propojí.
Do vlhkého prostředí lze po dostatečném lakování použít jakékoliv dřevo, nicméně nejosvědčenější jsou exotické dřeviny, které jsou olejnaté a nepotřebují speciální impregnaci. Vhodné jsou teak, wenge, ipe, massaranduba nebo cumaru (brazilský teak).
Publikováno: 28. 2. 2022, Autor: autor: Ivana Kukalová