Vysoká inflace nutí Čechy více přemýšlet o investicích a koupě nemovitosti patří k nejjistějším. Jenže díky tomu tuzemské ceny domů a bytů vyrostly do závratných výšek. A tak se Češi stále více obracejí do zahraničí a hledají zajímavé nemovitosti jinde.
Rekreační nemovitosti jsou zajímavé zejména proto, že nabízejí svým majitelům hned trojí užitek:
- Zhodnocení investice
- Rekreaci
- Výnos z pronájmu
Jenže najít vhodnou chatu či chalupu v Čechách je prakticky nemožné, a tak lidé stále častěji hledají v zahraničí. Z výzkumu Asociace českých stavebních spořitelen (AČSS) vyplynulo, že tímto směrem uvažuje téměř 30 % Čechů.
Důvody pro koupi zahraniční nemovitosti
V rámci Evropské unie je koupě nemovitosti stejně snadná jako doma. „Většina dotazovaných – téměř 60 % – považuje nákup zahraniční nemovitosti za alternativu k ‚české chalupě‘, která jim umožní relaxovat ve vlastním v atraktivních zahraničních lokacích. A samozřejmě je to pohledem Čechů i dobrá investice, která slibuje v delším časovém horizontu zhodnocení vložených prostředků,“ řekl Jiří Šedivý, tajemník Asociace českých stavebních spořitelen.
Nejvyhledávanější destinace
Ne všude v EU je růst cen nemovitostí tak raketový jako u nás. Podle Eurostatu byl totiž zaznamenán největší meziroční nárůst cen nemovitostí v EU právě v Česku (+22,0 %). (Následuje Litva (+18,9 %), Estonsko (+17,3 %) a Nizozemsko (+16,8 %).
Dobrou zprávou je, že v oblíbených dovolenkových destinacích rostou cen nejpomaleji: na Kypru (+2,2 %), v Itálii a Španělsku (po 4,2 %).
A mezi těmi, kteří o této koupi uvažují, je největší zájem o Španělsko (42 %, z toho 24 % o pevninskou část, 12 % o Kanárské ostrovy a 6 % o Mallorcu), následované Chorvatskem (36 %) a Itálií (33 %).
Jak získat kapitál na nemovitost v zahraničí?
Ideální je mít vlastní hotovost, ale to většina lidí nesplní. Dále je možné využít peníze ze stavebního spoření. „Úvěr ze stavebního spoření nelze podle zákona použít na financování nákupu nemovitosti v zahraničí. U stavebního spoření však není omezeno, jak střadatelé s naspořenými prostředky naloží,“ uvedl Jiří Šedivý.
Další možností je hypotéka a i tady existuje několik variant:
- O hypotéku požádáte přímo v zemi, kde nemovitost pořizujete za předpokladu, že splníte všechny podmínky banky a budete se řídit tamními zákony a poplatky. Ve většině případů dostanete nejvýš 70 % z ceny.
- U české banky požádáte o takzvanou americkou hypotéku, která sice není vázaná na účel, ale úroky jsou vyšší než u klasické hypotéky. A ani v tomto případě nezískáte celou částku.
- Využijete klasickou hypotéku u některého z českých poskytovatelů, ale ne všechny banky jsou k tomu přístupné, proto budete muset hledat.
Publikováno: 15. 2. 2022, Autor: autor: Julie Veselá