reklama

Dům obklopený lesem. Nepoznáte, zda jste uvnitř či venku

Na počátku byl pozemek se vzrostlými stromy, na konci moderní dům plný světla s vytápěním za hubičku. Stromy ale zůstaly a dělají domu skvělou společnost.

Pozemek ve stavu znamená vždy výzvu pro stavitele, neboť vyžaduje individuální a často neotřelé řešení. Architekt Eric Grondal našel právě takový pozemek na dům pro svou rodinu nedaleko belgického města Tilff . Vzhledem k tomu, že na pozemku stály vzrostlé stromy, které chtěl zachovat, navrhl dům, který jak materiálově tak i vzhledově přírodní prostředí respektuje, nijak ho nenarušuje a naopak do něj zapadá. Další podmínkou byla energetická efektivnost a udržitelnost stavby.

Už na první pohled působí pozice rodinného domu neobvykle. Objekt, umístěný kolmo k malé soukromé příjezdové cestě a strmému svahu, tvoří jakousi překážkou v terénu. Paradoxně díky tomu působí naprosto organicky, v dokonalé symbióze s prostředím, což také bylo záměrem.

N nadčasová kombinace

ve výběru materiálů pro výstavbu objektu hrála důležitou roli udržitelnost. Byly proto použity přírodní materiály jalo cihly, lámaný kámen a měděná fasáda.

Suterén z cihel harmonicky ladí k patinované měděné fasádě dvou navazujících podlaží. Díky různé šířce panelů v matné hnědé barvě, která působí teplým dojmem, má fasáda nepravidelnou vertikální strukturu a pod různými úhly pohledu se její vzhled mění. Tvoří jakousi projekční plochu pro hru světel a stínů, kterou vytvářejí četné koruny stromů a skrze ně pronikající sluneční paprsky.

Moderní stavba díky zemitým odstínům fasády dokonalé splývá s přírodou. Interiér domu naproti tomu pojal architekt a majitel v jedné osobě zcela moderně – světlé barvy, přiznaný pohledový beton, šedý přírodní kámen na podlahách a celá řada dřevěných prvků vytvářejí v kombinaci s množstvím přirozeného denního světla současnou funkční atmosféru.

Dům obklopený lesem. Nepoznáte, zda jste uvnitř či venku
i (Zdroj: Laurent Brandajs)
Dům obklopený lesem. Nepoznáte, zda jste uvnitř či venku

Chytře využité světlo

Při pohledu vnější se může zdát, že oken a prosklených ploch je nedostatek, jakmile se ocitnete uvnitř, pochopíte, že zasklení domu zajišťuje optimální dopad přirozeného světla do všech užitných zón, což vede k minimálnímu využití umělého osvětlení.

Severní stranu lemuje 1,2 metru hluboký výstupek, který se s hlavní částí propojen prostřednictvím střešního zasklení o ploše 17 m2. Od časného rána tak tato vertikální pásová okna zprostředkovávají dostatek denního světla v centru budovy.

Světlo dále do domu také proniká prosklenými plochami v čelní fasádě, které se táhnou přes dvě podlaží. Obytnou část směřující na jih s terasou a okolní přírodou spojuje široké okno, které lze kompletně zdvihnout a zasunout do falešné kapsy ve fasádě. Díky tomu se s terasou spojí obývací a kuchyňská část nejen opticky ale i fakticky.

Dům obklopený lesem. Nepoznáte, zda jste uvnitř či venku
i (Zdroj: Schüco)
Dům obklopený lesem. Nepoznáte, zda jste uvnitř či venku

Izolace a tepelné čerpadlo

V souladu s ekologickým konceptem domu je zajištěno i vytápění a ohřev vody. Základem je ovšem vysoce kvalitní a dobře izolovaný pláštěm budovy (U na hodnotě 0,11).

Energetické požadavky na provoz podlahového topného systému jsou tak pokryty tepelným čerpadlem, teplá voda je produkována prostřednictvím solárních panelů, umístěných na ploché střeše. Automatizovaná ventilace se zpětným získáváním tepla nebo cisterna na užitkovou vodu o objemu 10.000 litrů udržitelný koncept budovy systematicky doplňují.

Detaily projektu:

Název: Dům rodiny Grondal, Tilff (Belgie)
Klient: Rodina Grondal Smal
Architekt: Atelier d’Architecture Eric Grondal, Embourg (Belgie)
Fasádní konstrukce: J. Gaspard SPRL, Angleur (Belgie)

Systémy Schüco, vybavené izolačním trojsklem:
Zavěšená fasáda: Schüco FW 50+
Okna: Schüco AWS 75.SI
Dveře: Schüco ADS 75 HD.SI
Posuvně zdvižené dveře: Schüco ASS 70.HI

 

Publikováno: 15. 2. 2022, Autor: autor: Z dostupných zdrojů vytvořila redakce