reklama

Bezodpadová domácnost hýbe světem. Co vlastně obnáší?

Každé historické období je charakterizováno něčím typickým. Doba kamenná se jmenuje podle toho, že tehdy se na výrobu nástrojů používal hlavně kámen. Pro dobu bronzovou je charakteristické dominantní využívání slitiny mědi a cínu, pak následovala doba železná a tak dále. Jak bychom ale označili dnešní dobu? Mnoho historiků dnešek nazývá „dobou odpadkovou“… Opravdu chceme dalším generacím přenechat planetu zaplavenou odpadky? Pojďme si povědět o bezodpadové domácnosti.

Zero Waste Home, neboli bezodpadová domácnost, je novodobý životní styl, který redukuje množství vyprodukovaného odpadu v domácnosti – v ideálním případě až na nulu. Záměrně píši ideálním, protože zatím ani v Americe, kde tímto životním stylem inspiruje bezodpadová guru Bea Johnson, se nikomu dosažení úplné nuly nepodařilo. Ale Bea a její rodina jsou velmi blízko!

Dovedete si představit, že by se roční produkce odpadků Vaší rodiny vešla do litrové sklenice tak jako jejich? Zní to spíše jako pohádka, viďte. Ale kdo ví, kam se společnost posune za pár (desítek) let. Pojďme si přiblížit pět obecných zásad, jak minimalizovat odpad. Začneme tím, co už umíme.

1.Recyklování

Recyklace je dobře známý pojem a v recyklování je náš národ mezi nejlepšími. Ne nadarmo se říká „zlaté české ručičky“, a protože jsme národ šetřivý, rádi opravujeme nebo alespoň využíváme již použité materiály. Možnost třídění odpadu pro následnou recyklaci už máme snad v každé vesnici.

2. Redukování

S redukováním jsme na tom o něco hůř. Plnou půdu „harampádí“ nebo sklep či dvorek má nejedna česká domácnost. Vychází to z toho, že rádi recyklujeme, protože CO KDYBY SE TO NĚKDY HODILO? Ve většině případů nehodilo! A kdyby přeci jen někdy hodilo, je tu možnost půjčování a sdílení. Nemusíme mít všechno vlastní.

3. Odmítání

Je hezké, že se nás naši blízcí snaží obdarovat něčím, co si myslí, že využijeme a bez čeho se neobejdeme, ale u nich doma to skladováno další dlouhé roky nebude. Takže je potřeba obrnit se nervy i diplomacií a odmítat. Stejně tak platí odmítání pro reklamní předměty, vizitky, nepotřebné obaly a podobně.

4. Zužitkování

Vraťme se trochu do minulosti před boom plastových obalů. Neměly skleněné lahve na mléko něco do sebe? Jednorázové obaly ani jiné výrobky na jedno použití nejsou v bezodpadové domácnosti vítány, natož podporovány. Například plátěné ubrousky určitě zaujmou každou návštěvu. Když se nám přestanou líbit, dají se přetvořit v něco jiného a nemusíme se pouštět přímo do uměleckého patchworku.

5. Kompostování

Na závěr zásada, která je nejen dnes velice známá, využívaná a oblíbená. Navíc ke kompostování nemusíte mít ani vlastní zahradu. Kompostovat se dá i v bytě nebo na balkoně a v neposlední řadě na mnoha místech již existuje tzv. komunitní kompostování.

Pět základních zásad máme za sebou a v mnoha případech je bezodpadová domácnost o uvědomění si, co už vlastně děláme a na čem můžeme ještě zapracovat.

Text: Gabriela Povýšilová

Publikováno: 14. 2. 2022, Autor: autor: Gabriela Povýšilová