Už jsme skoro zapomněli, na co voskovaný papír v domácnosti slouží, a tak před lety koupená role leckde zabírá místo ve skříni. A to je škoda, protože to je velmi šikovný pomocník!
Vyrostla jsem v době předmikrotenové, a tak nám maminka balila svačiny do školy do ubrousku nebo voskovaného papíru. Babička zase měla všechny police ve skříni vyložené pruhy voskovaného papíru.
A protože na mě jedna zapomenutá role vykoukla při úklidu ze skříně a já nevěděla co s ní (a nesnáším zbytečné plýtvání), zapátrala jsem. Opravdu mě překvapilo, na co všechno se hodí.
Pozor! Nezaměňujte voskovaný a pečicí papír. Oba jsou nepřilnavé, ale ten voskovaný je opatřený vrstvou vosku, který by vám při pečení v troubě čoudil, naopak je skvělý při balení a ochraně proti vlhkosti. Pečicí papír, známý také jako pergamenový papír, je na bázi celulózy a používá se právě při pečení.
Konec utírání prachu ve výškách!
Patříte-li k těm, kteří utírají prach jen tam, kam dosáhnou a pak při generálním úklidu drhnou zaprášené vysoko umístěné police a vrchy kuchyňských skříněk jako o život, zpozorněte. Tento jednoduchý trik vám ušetří hodiny lezení na stoličku, abyste vyčistili těžko přístupná místa.
Rozložte na ně voskovaný papír a máte vystaráno. Usazování prachu sice nezabrání, ale místo na desky skříněk, přilnou k povrchu k voskovaného papíru. Když pak přijde čas na generální úklid, stačí list opatrně složit, vyhodit a nahradit novým.
Máte-li silný stropní ventilátor nebo chcete voskovaný papír umístit na místo, kde může být průvan, použijte oboustrannou lepicí pásku a papír jí zajistěte, aby se pod něj nedostala žádná nečistota.
Listy voskovaného papíru by se měly vyměňovat každé tři až čtyři měsíce. Abyste na to nezapomněli, naučte se je pravidelně měnit při změně sezonních dekorací. Například když vyndáváte dýně na Halloween, doplňte skříně čerstvým voskovaným papírem, a když ukládáte vánoční dekorace, udělejte to znovu.
Vyleští vodovodní baterie
Otřete chromové kohoutky, knoflíky nebo jiné příslušenství kouskem voskovaného papíru. Tak na nich neulpí otisky prstů ani skvrny od vody. (Pozor… ukázalo se, že na to fungují i papíry do sušičky!)
Vyleštěte dřevěné náčiní
Dřevěné lžíce, obracečky či vařečky ochráníte tak, že je přeleštíte smotaným kouskem voskovaného papíru. Vyzkoušejte to i na dřevěných servírovacích mísách a prkénkách na krájení.
Vytvořte nálevku
Srolujte pruh voskovaného papíru do kuželu, vložte ho do sklenice a nalijte jím co potřebujete. Funguje na tekuté i sypké věci. Už se vám nestane, že zaneřádíte celou kuchyň.
Ochraňte mikrovlnku
Přikryjte jídlo listem voskovaného papíru, abyste zachytili vřící cákance, než se rozstříknou po celé troubě. Na rozdíl od používání plastů je tento způsob stoprocentně bezpečný.
Udržte víno déle čerstvé
Než nedopitou láhev vína na noc uzavřete, omotejte kolem korku kousek voskového papíru, aby se příště lépe otevíral. Vosk navíc přilne k hrdlu láhve a lépe ji utěsní a tím zajistí čerstvější chuť vína.
Tiché záclony
Znáte scénu z Twin Peaks, kde se Nadine snaží zajistit tišší posuv záclon? Kolik by si ušetřila starostí, kdyby důkladně přejela záclonovou tyč voskovaným papírem. Pak totiž krásně (a tiše) kloužou.
Vylaďte žehličku
Pomozte své žehličce hladce klouzat po látkách tím, že voskovaným papírem přeleštíte žehlicí desku.
Rozdělejte oheň
Nastříhejte papír na proužky a použijte ho jako podpalovač. Díky vosku skvěle hoří. Tento trik oceníte zejména u táboráku.
Obalte svíčky
Jestli uchováváte barevné svíčky v šuplíku, víte, že po čase je od barevného vosku umazaný celý šuplík i jeho obsah. Zabalte svíčky do voskového papíru a už nikdy se vám to nestane.
Publikováno: 9. 2. 2022, Autor: autor: Štěpánka Pilná