reklama

Jak čistily koberce naše prababičky? Sněhem! Jak na to?

Naši předkové si dokázali poradit i bez nebezpečných chemikálií a jejich domov zářil čistotou. Zkuste to také. Třeba čištění koberců sněhem stojí za trochu fyzické námahy. To je také to jediné, co vás to bude stát. Naučíme vás, jak na to.

Letošní zima je tomuto způsobu očisty koberců příznivá. Sníh a mráz se v některé dny objevují i v nížinách. Aby to fungovalo, musí panovat suché mrazivé počasí. Teploměr by měl spadnout alespoň na minus 3 °C a také potřebujete několik centimetrů čistého prašanu. Je-li vám počasí nakloněné, připravte si ještě koště, nejlépe dřevěné nebo „rejžák“, dále klepadlo, ale postačí i násada koštěte. A svaly.

Jak na to?

  • Koberec v místnosti srolujte a vyneste ho dopoledne ven na sníh.
  • Rozbalte a nechte ho na sněhu několik hodin vymrznout.
  • Přímo na sněhu koberec nejdříve z jedné strany – pořádně a silou – vyklepejte.
  • Koberec otočte a rozložte na čistém sněhu vedle a znovu pořádně vyklepejte.
  • Důkladně z obou stran koberce vymeťte zbytky sněhu a nečistot.
  • Máte-li možnost, vyvěste koberec klidně přes noc a nechte mráz a chladné počasí, ať vykonají svou čisticí práci.
  • Pokud koberec vezmete opravdu v mrazivý a suchý den, můžete mít jistotu, že při této proceduře ani na sněhu nenavlhne.

Budete překvapeni, jak je tato metoda účinná a váš koberec zazáří čistotou. Podívejte se na video, jak to funguje!

 

Jak udržet koberce co nejdéle čisté?

Účinek každého čistění, vždy záleží na míře jeho zašpinění. Jak ho udržet v co nejlepší kondici?

  1. Pořiďte si kvalitní rohožku. Divili byste se, kolik špíny zůstane díky ní za dveřmi.
  2. Vycházíte občas v bačkorách na zahradu, na terasu nebo na balkon? A pak se doma projdete po koberci? Hlídejte čisté bačkory – své i dětí. Koberec vám poděkuje.
  3. Zašlapaný a unavený koberec probudíte k životu tak, že obyčejný smeták namočíte do roztoku vody s bílým octem a koberec jím zametete. Pošlapaná vlákna se rychle vzpamatují.
  4. Základní pravidlo při nehodě na koberci zní: Reagujte hned! Čím rychleji zakročíte k vysypaným brambůrkům, vylitému vínu, inkoustu či chlebu, který spadl namazanou stranou, tím lépe si poradíte se skvrnou.

Moderní metody čištění koberců?

Ve městě si asi do parku koberec vyprat nepůjdete. A jedou za čas je potřeba mu dopřát pořádnou očistu. V tom případě se do toho můžete pustit sami, a to mokrou nebo suchou metodou. V drogeriích vám doporučí vhodné čisticí prostředky na váš typ koberce.

Další možností je dát kusový koberec do čistírny. Ne ale vždy vám ho vezmou. Záleží na jeho stavu. Výsledek je ale téměř vždy nad očekávání.

Existují také firmy, které nabízejí čištění koberců přímo u vás doma. Většinu jde o mokré čištění. Kusové koberce také lze odvést a vyprat je opravdu dočista. „Kusové koberce vyzvedneme a přivezeme zdarma po celé republice, metrážní čistíme na místě. Aby váš koberec vydržel co nejdéle, doporučujeme důkladné čištění nejen od špíny, ale také od roztočů, pachů a virů, provádět minimálně jednou ročně,“ uvedl Marek Černý z Mujkoberec.cz.

A jak takové čištění probíhá?

Publikováno: 25. 1. 2022, Autor: autor: Julie Veselá