reklama

Kotlíkové dotace pro všechny. Pokud ale nemáte naspořeno aspoň 100 tisíc, máte smůlu

Letošní Kotlíkové dotace podporují výhradně domácnosti s nízkými příjmy (ti ostatní získají podporu z NZÚ). Pokud ale nemáte naspořeno kolem 100 tisíc korun, abyste mohli nový kotel zaplatit, budete výměnu jen těžko realizovat. Dotace se totiž proplácí zpětně.

Letos v září začne platit zákaz používání kotlů 1. a 2. emisní třídy. Podle odhadů se to týká asi 300 tisíc domácností. Proto byla vypsána další vlna Kotlíkových dotací, v níž má být rozdáno 5,5 miliard. Jsou určeny pouze pro domácnosti s nižšími příjmy, u nichž průměrný čistý příjem na člena domácnosti v roce 2020 nebyl vyšší než 170 900 Kč, tj. 14 242 Kč na osobu a měsíc.  Tento strop se ovšem počítá také na každého člena domácnosti včetně dětí. Na dotaci proto dosáhne třeba čtyřčlenná rodina se dvěma dětmi a celkovým čistým příjmem ne vyšším než 683 600 Kč za rok. Dotace je přitom velkorysá. Například na plynový kotel mohou nízkopříjmové domácnosti získat částku, která pokryje 95 % uznatelných nákladů v maximální výši 100 000 korun. Dotace tak kotel zaplatí téměř celý. Automaticky jsou do této skupiny zařazeni starobní a invalidní důchodci.

Alokované prostředky mají uspokojit prakticky všechny, kteří o dotaci požádají, v opačném případě může být budget navýšen. Má to ale jeden háček. I když budete mít dotaci schválenou, dostanete ji až po realizaci výměny kotle na základě doložených dokladů. Musíte ji tedy financovat sami s tím, že se vám peníze obratem vrátí. Je otázka, kolik domácností s nízkými příjmy a důchodců má naspořeno kolem 100 tisíc korun, aby výměnu sami zaplatili. Nebo si budou muset vzít půjčku.

Jakou výši dotace lze získat v rámci Kotlíkových dotací?

Podpora bude poskytována na instalace realizované ve výši 95 % ze způsobilých výdajů s následujícími limity:

  • Plynový kondenzační kotel: 100 000
  • Kotel na biomasu s ruční dodávkou paliva včetně akumulační nádrže nebo se samočinnou dodávkou paliva: 130 000
  • Tepelné čerpadlo: 130 000

(Způsobilé jsou výdaje na stavební práce, dodávky a služby související s realizací včetně úpravy spalinové cesty, rekonstrukce otopné soustavy, na akumulační nádoby / kombinovaný bojler, zkoušky nebo testy na uvedení zdroje k užívání a projektovou dokumentaci.). Zdroj SFZP.cz.

Dotace budou od jara poskytovat příslušné krajské úřady.

Dotace pro ostatní

Nedosáhnete-li vzhledem k vyšším příjmům na Kotlíkové dotace, můžete žádat o dotaci v rámci Nové zelené úsporám, která vám pomůže uhradit až 50 % způsobilých výdajů. V rámci výzvy je alokováno 8,5 mld korun. Výhodou je, že v rámci jedné žádosti lze požádat i o další podporu, jako je třeba zateplení nebo využití dešťové vody. Díky komplexnímu projektu navíc získáte finanční bonus.

Podporované typy zdrojů a maximální výše dotace pro rodinný dům

Podpora je poskytována formou dotace na instalace realizované od 1. 1. 2021 ve výši až 50 % ze způsobilých výdajů s následujícími limity:

  • Plynový kondenzační kotel: 35 000
  • Kotel na biomasu vč. akumulační nádrže nebo kotel na biomasu se samočinnou dodávkou paliva: 80 000
  • Kotel na biomasu se samočinnou dodávkou paliva a celosezonním zásobníkem pelet: 100 000
  • Tepelné čerpadlo pro teplovodní systém vytápění a přípravou teplé vody: 100 000
  • Tepelné čerpadlo s teplovodním systémem vytápění bez přípravy teplé vody: 80 000
  • Tepelné čerpadlo pro teplovodní systém vytápění s přípravou teplé vody připojené k FV systému: 140 000
  • Tepelné čerpadlo vzduch-vzduch: 60 000
  • Napojení na soustavu zásobování teplem: 40 000
  • Lokální zdroj na biomasu se samočinnou dodávkou tepla a teplovodním výměníkem: 45 000
  • Lokální zdroj na biomasu se samočinnou dodávkou tepla: 30 000

Žádosti se podávají před, v průběhu nebo po realizaci opatření elektronicky na www.novazelenausporam.cz.

Publikováno: 19. 1. 2022, Autor: autor: Julie Veselá