Jeden nebo dva šálky kávy denně si dopřáváme téměř každý den. To je hodně odpadu, který po přípravě temného moku zůstává. Je věčná škoda ho vyhazovat do koše, protože je to velmi užitečný pomocník v domácnosti i na zahradě.
Káva i po vylouhování obsahuje několik minerálů klíčových pro růst rostlin – dusík, vápník, draslík, železo, fosfor, hořčík a chrom. Navzdory všeobecnému přesvědčení není kyselá. Většina kyseliny se totiž odstraní při přípravě kávy a zbytky kávové sedliny mají pH jen mírně pod neutrální hodnotou (6,9), proto se hodí pro využití v zahradě jako hnojivo nebo do kompostu. Ale také v domácnosti s ní dokážete doslova zázraky.
Odpuzuje škůdce
Zabraňte koloniím mravenců, aby vnikly do vašeho domova. Je to snadné. V místech, kde se objevují, rozprostřete 1 cm silnou překážku. Každé dva týdny je vhodné ji vyměni za čerstvou vrstvu.
Také slimáky a hlemýždě odradíte tím, že na zahradu nasypete trochu sedliny na zeminu. Tito škůdci kávu opravdu nemají rádi, takže to bude fungovat.
Odstraní blechy z vašeho domácího mazlíčka
Ani blechy nejsou z vůně kávy nadšeny. Na trhu najdete několik přípravků na odstraňování blech, ale mnohé z nich obsahují chemické látky a mohou mít nežádoucí vedlejší účinky. Ještě než k nim přistoupíte, vyzkoušejte šetrnou přírodní metodu.
Po umytí zvířete rozetřete kávovou sedlinu po jeho srsti. Poté opláchněte a nechte zvíře uschnout jako obvykle.
Někteří lidé pozorují, že tento postup může dodat srsti vašeho zvířete hladkost a lesk, ale neexistuje téměř žádný výzkum, který by to potvrdil.
POZOR! Kávová sedlina by se také měla používat pouze zevně. Při konzumaci může být pro psy toxická.
Neutralizuje zápach
Kávová sedlina obsahuje dusík, který v kombinaci s uhlíkem pomáhá eliminovat ze vzduchu nepříjemně páchnoucí sirovodík. Jinými slovy, kávová sedlina může pomoci absorbovat a eliminovat zápach.
Misku s kávovou sedlinou umístěte do lednice nebo mrazáku, abyste neutralizovali pachy ze zkažených nebo voňavých potravin.
Kávovou sedlinou můžete také naplnit staré ponožky nebo punčocháče, svázat je a vyrobit tak přenosné osvěžovače vzduchu. Umístěte je do bot, tašky do tělocvičny, zásuvek v ložnici, pod sedadlo v autě nebo kamkoli jinam, kde se často zápach objevuje
Kávovou sedlinu můžete mít i u dřezu a používat ji k mytí rukou po krájení česneku nebo cibule.
Čistí připáleniny
Hrubá struktura kávové sedliny je ideální pro drhnutí připáleného kuchyňského nádobí. Jednoduše nasypte kávovou sedlinu přímo na hrnce a pánve a drhněte houbičkou jako obvykle. Nezapomeňte je poté důkladně opláchnout.
Čištění krbu
Čištění popela z krbu může být neuvěřitelně špinavý úkol. Rozsypání použité kávové sedliny na popel ho zatíží a zabrání tak vzniku oblaků popela a jeho rozšíření do celého bytu.
Oprava poškrábaného nábytku
Dřevěný nábytek či podlaha se snadno poškrábe. Různé přípravky pomáhají minimalizovat výskyt škrábanců, ale než poběžíte do obchodu, možná budete chtít vyzkoušet lógr.
Nejprve si z použité kávové sedliny a vody připravte hustou pastu. Pak pastu pomocí vatového tamponu vetřete do škrábance a nechte 5–10 minut působit a poté setřete bavlněným hadříkem. To by mělo pomoci škrábanec vyleštit a zakrýt tím, že se obnažené dřevo zbarví do tmavé barvy.
Pokračujte ve vtírání kávy do škrábance pomocí vatového tamponu, dokud nedosáhnete požadované barvy, přičemž mezi jednotlivými aplikacemi vyčkejte vždy několik hodin.
Rozpouští led
Schovejte si lógr na zimu. Obvyklým prostředkem rozpuštění ledu na pochozích plochách je sůl, ale ten při vyplavení nepříznivě působí na rostliny.
Jako účinný rozpouštěč funguje i kávová sedlina. Dusík je známým prostředkem k tání ledu a kávová sedlina je na dusík bohatá. Navíc zdrsňuje povrch a tak snižuje riziko uklouznutí. Na rozdíl od soli je ale sedlina pro rostliny užitečná a ve srovnání se solí nepředstavuje žádnou ekologickou újmu.
Publikováno: 12. 1. 2022, Autor: autor: Julie Veselá