Každá novostavba by měla respektovat stavitelství typické pro místo, kde vzniká. Bohužel se to už moc nedrží, a proto jsme rádi, že vám můžeme představit rodinný dům, který vychází z původní architektury, která je doplněna o moderní prvky.
Bratislavské architektonické studio beef architekti dostalo možnost realizovat projekt na slunné Mallorce. Součástí zadání byl i výběr vhodného pozemku. Díky tomu získali možnost projet ostrov od severu k jihu a od východu k západu, důkladně nasát tamní atmosféru a poznat okouzlující přírodu největšího z Baleárských ostrovů.
„Fascinovaly nás původní kamenné domy a specifická světelná scéna jejich interiérů, zastíněných charakteristickými okenicemi. Už tehdy jsme věděli, že chceme navrhnout dům, který bude vyprávět právě o této atmosféře,“ vysvětlují architekti.
Dům s přirozeným větráním
Po roce hledání podařilo najít pozemek v oblíbené rezidenční čtvrti se čtyřmi vzrostlými borovicemi na dohled, který si klient okamžitě zamiloval. V souladu s přísnými místními předpisy architekti navrhli kompaktní dům ve strmém terénu.
Na severní straně domu v místě patia navrhli výřez, který umožňuje příčné větrání celého domu a větrání a prosvětlení spodního obytného podlaží. Dům lze větrat přirozeně, komínovým efektem, pomocí velkého střešního okna umístěného uprostřed domu nad schodištěm.
Fasáda, která ochlazuje
Dalším opatřením, které minimalizuje klimatizaci a vytápění domu, je vícevrstvá fasáda s masivním kamenným obkladem na povrchu, který má významný potenciál akumulovat tepelnou energii a pozitivně tak přispět k celkové energetické bilanci domu.
Použití místního lomového kamene na fasádu je také odkazem na lidovou architekturu Mallorky. Po celém ostrově najdete tento kámen použitý buď na původních domech, nebo na obyčejných zdech podél silnic.
Moderní okenice
Masivní vzhled kamenné fasády je přerušen štíhlými deskami betonových prefabrikátů. Hluboké okenní perforace ve fasádě mají zase zabránit přehřívání interiéru v letních měsících.
„Místní motiv okenic jsme přetvořili na velké posuvné prosklené panely se světlou strukturou dřeva, které vytvářejí jakousi nárazníkovou zónu s přirozeným prouděním vzduchu mezi interiérem a exteriérem a zároveň vytvářejí co nejautentičtější středomořskou atmosféru hry světla a stínu,“ vysvětlují architekti.
Interiér se slovenským dotykem
Interiér je záměrně tlumený a nechává vyniknout převážně na zakázku vyrobenému nábytku. „U svítidel nad jídelním stolem jsme neodolali řemeslnému zpracování slovenských keramiků si.li.ceramics & modranska,“podotýkají architekti.
Všudypřítomná vykládaná kamenná fasáda a tradiční vápenná omítka „Estuco de cal“ dotvářejí autentickou atmosféru místního koloritu s jemnými nerovnostmi.
„Měli jsme možnost podílet se na celém procesu výstavby domu až po vybavení interiéru jako autor a technický dozor investora. Během této doby jsme poznali místní specifickou stavební kulturu a zvyky, což nám rozšířilo obzory a utvrdilo nás v přesvědčení, že architektura musí respektovat historický a kulturní kontext místa, kde vzniká,“ uzavírají své vyprávění architekti Radoslav Buzinkay a Andrej Ferenčík.
Publikováno: 11. 1. 2022, Autor: autor: Julie Veselá