V nejvyšším patře obytné zástavby obce Řevnice v údolí řeky Berounky najdete zajímavě řešený interiér, jehož autorem je architekt Jan Mareš.
Parcela, kterou si majitelé vybrali pro stavbu domu, neměla zrovna ideální tvar. Je hodně půdorysně i výškově členitá a jejím středem navíc prochází terénní zlom. Architekt na ni umístil stavbu tak, aby nejen vhodně korespondovala s okolím, ať již obytnou zahradou na jižní straně, nebo s okolní zástavbou, ale aby si zároveň mohli majitelé naplno vychutnat krásný výhled.
Jednotraktový dům se nachází na hraně svahu kolmo ke spádnici. Disponuje dostatečně velkým obytným prostorem volně navazujícím na zahradu. Hlavní část stavby tvoří podlouhlý kvádr, ke kterému jsou osazeny dva menší hranoly.
Je zdá také patrná jakási touha po abstrakci a elementárnosti, která se projevila v minimalizaci počtu okenních otvorů.
Obytné zóny
Z konstrukčního hlediska se jedná o jednotraktový dům, který je funkčně rozdělen do několika zón. Krajní (při západní straně) slouží jako vstupní část se zádveřím, další je tvořena hlavní obytnou místnost s krbem, jídelnou a kuchyní.
Ve třetí části se nachází servisní část se schodištěm do patra a koupelnou uprostřed. Ve zbývající části jsou umístěny dva pokoje. Celý prostor přízemí je volně propojen s přilehlou terasou.
V patře je na pravé straně schodiště ložnice navázaná na přilehlou koupelnu, která je osvětlená střešním světlíkem, který propouští příjemně měkké rozptýlené světlo. Na levé straně doma pak je příjemná pracovna, z níž se vychází na střešní terasu.
Výhled stojí za to
Fasáda je na jižní straně výrazně prosklená, odlehčuje tak stěnu do obytné zahrady a zajišťuje její pohodlné propojení s interiérem i dostatek světla uvnitř. Okno pracovny na západní straně umožňuje průchod na terasu umístěnou na ploché střeše domu. Málokdo odolá nádherným výhledům do dálky, na údolí a dokonce i na hrad Karlštejn.
Publikováno: 7. 1. 2022, Autor: autor: Ivana Kukalová