Lze zařídit luxusní bydlení i v malém bytě? V Londýně či Paříži je tzv. „micro-bydlení“ dlouhodobým trendem a vzhledem k astronomickým cenám nemovitostí a energií bude brzy i u nás. Naučíme vás, že ani na malém prostoru se nemusíte vzdávat pohodlí a pocitu, že se doma „můžete nadechnout“.
Lidé si dnes začínají uvědomovat, že velký dům může být v mnohém těžkopádný. Čím více prostoru člověk má, tím více nepotřebných věcí schraňuje, tím větší jsou nároky na úklid a tím energeticky náročnější je jeho žití. A větší vůbec nemusí znamenat hezčí. Minimalismus s sebou přináší jemnou krásu, které těžko dosáhne velká majestátní stavba.
Ale jak udělat z nevelkého prostoru originální a estetickou záležitost? Inspirovat se můžete třeba radami Arna Geunese, který vede firmu Tiny Houses Belgium. Ta se zaměřuje na design a stavbu mobilních dřevěných domků pro lidi, jejichž snem je žít jednodušším a udržitelnějším způsobem života.
Chytrá řešení
Arno Geunes prozradil, že je při navrhování interiéru potřeba se ptát budoucích obyvatel, jaké jsou jejich potřeby a vůbec způsob života.
„Opravdu musíme začít u drobných detailů jednotlivých denních, zdánlivě banálních aktivit, jako jsou vcházení do domu a jeho opouštění, praní nebo mytí nádobí. To často vede ke geniálním, překvapujícím a unikátním řešením, díky nimž vznikne například určitý kus nábytku, který slouží k více účelům. Schod tak může fungovat také jako stůl nebo může skrývat úložný prostor, postel se dá při nepoužívání vytáhnout ke stropu atd. Všechna tato řešení dodávají prostoru osobitou krásu, protože zrcadlí potřeby svého majitele,“ dodává.
Sázka na podlahu
Možná vás to překvapí, ale právě vhodně zvolená podlahová krytina, její struktura a barva může výrazně ovlivnit pocit z daného prostoru. „Lidé mají často tendenci opomínat jednu věc, která se zdá jako nepodstatná, ale přitom hraje při vytváření dojmu z prostoru důležitou roli. A tou je podlaha. Ve chvíli, kdy místnost slouží k několika účelům, je žádoucí, aby se podlahová krytina snadno udržovala a byla odolná proti skvrnám, poškrábání a vodě. Rád používám světlé, studenější tóny, protože prostor provzdušní. Dalším trikem je položit prkna paralelně s nejdelší zdí,“ uvádí Geunes.
„Kromě toho jsem zastáncem používání velkých okenních tabulí namísto jejich rozdělení do mnoha malých okenních tabulek. Zrcadla dělají s prostorem také kouzla. U většiny realizací klademe důraz na optimální rozdělení místností zdmi, někdy je nahradíme závěsnými policemi nebo skříňkami. Tím se uvolní podlaha. Vymalovat pokoj barvami v neutrálních tónech má rovněž pozitivní vliv na optickou velikost místnosti. Aby prostor nepůsobil příliš studeně, doporučuji přidat jemné vzory a textury,“ říká Arno.
Barvy a struktury
A protože je jasné, že i vyznavači minimalismu, kteří jsou připraveni se vypořádat s omezeními „mikro-bydlení“, ocení pocit prostoru, bude se vám možná hodit pár tipů, jak lze místnost opticky zvětšit. Různé barvy vyvolávají různý dojem hloubky. Například teplé odstíny mají tendenci opticky vystupovat a dělat místnost menší, než je. Proto využijte vlastností světla, volte světlé barvy pro vymalování zdí, nábytek nebo podlahu. Nemusíte se však vyhýbat ani podlahám v tmavých tónech, avšak musíte je doplnit světlým nábytkem a stěnami.
Nicméně je dobré udržovat nízký kontrast. Střední nebo světlé odstíny podlahy by měly být doplněné podobnými barvami zdí. Tím eliminujete „linii horizontu“ a vytvoříte iluzi rozlehlého prostoru.
V menších prostorách platí, že design podlahové krytiny by měl být co nejjemnější. Vyhněte se dekorům s výraznou strukturou a rozdílnými prkny. Naopak použijte stejný typ podlahy v celé místnosti.
Velikost prken u podlahy by měla odpovídat velikosti místnosti. Vliv na výsledný dojem má také jejich šířka. Užší prkna opticky prostor zaplní, širší naopak vytvoří „čistší“ dojem. Ujistěte se, že je ve vašem interiéru vše v rovnováze.
Směr, kterým položíte prkna, je klíčový. Pokud je vaše místnost obdélníková, opticky ji zvětšíte položením podlahy podél delší zdi. Ujistěte se však, že je krytina položena v celém objektu stejným směrem, aby interiér působil harmonicky. Proudí do místnosti přirozené světlo? Zjistěte, jestli můžete položit podlahu paralelně s paprsky tak, že jsou spoje mezi prkny méně viditelné. Zajímavou alternativou je instalace krytiny diagonálně, což opticky podpoří dojem rozlehlosti prostoru.
Využijte prázdných stěn a zavěste na stěnu skříňky a police. Odlehčíte tak prostor a zároveň vynikne krása podlahy.
Publikováno: 3. 1. 2022, Autor: autor: Ivana Kukalová