reklama

Investujte do zateplení domu a nepřeplácejte za energie

V dnešní době znatelného zdražování energií je na místě znovu přehodnotit potřebu rekonstrukce domu či bytu za účelem snížení tepelných ztrát. Když provedete zateplení správně, za pár let se vám investice vrátí díky úspoře za energie za vytápění. Co všechno před takovou rekonstrukcí zvážit, jak vyřešit financování a za jak dlouho můžete počítat s návratností této investice? To se dozvíte v tomto článku.

Kdy se rekonstrukce a zateplení vyplatí?

Zateplení nemovitosti, výměna starých oken či pořízení více efektivního topného systému se vyplatí v případě, kdy víte, že ztráty za energie jsou u vašeho bydlení nezanedbatelné. Hrubým ukazatelem může být průkaz energetické náročnosti budovy, který se nechává zpracovat nejen při prodeji či koupi nemovitosti, ale měření si můžete nechat zhotovit i pro vlastní potřeby. Zjistíte tak, jestli má smysl provádět rozsáhlejší úpravy. Pokud bydlíte v novostavbě, která splňuje základní pravidla pro šetrné hospodaření s energiemi, v zásadě není co řešit a pro vás zbývají spíše drobnější vylepšení, která nevyžadují tak velké stavební úpravy.

Na co nezapomenout při zateplení

Opravdu efektivní zateplení budovy je komplexní proces, při kterém se musí vzájemně doplňovat jednotlivé části domu. Svou pozornost tak upřete nejen na fasádu a okna, ale také na střechu, vchodové dveře a vhodné odizolování sklepa či garáže. Se zateplením se doporučuje začít ke konci léta, aby pro zimní sezónu již bylo všechno připravené. Výběr konkrétních druhů materiálů záleží na výchozím stavu budovy. Odborník v dané oblasti by vám měl doporučit takové řešení, které je cenově přijatelné a přinese kýžený výsledek. Pokud budete předělávat fasádu, zkuste spolu s tím rovnou vyřešit i okna. U starších domů může být při opravdu povedeném zateplení, a tím pádem i utěsnění domu problém s vlhkostí. To je potřeba řešit ideálně již v procesu úprav a připravit vhodné odizolování.

Chytrým řešením může být podlahové topení. Kdy se vyplatí?

Podlahové topení představuje způsob, jak efektivně a rovnoměrně vytápět celou místnost. Využívá se hlavně v novostavbách, ale své uplatnění najde také při rekonstrukcích. Když je podlahové topení správně provedené, může znamenat úsporu energie v porovnání s běžnými radiátory rovnou o 15 %. Nejlépe funguje hlavně v kombinaci s tepelným čerpadlem, kdy přináší značné úspory. Obecně se podlahové topení doporučuje také při rekonstrukci patra. Při vytápění z podlahy se teplo rovnoměrně rozšíří po celé místnosti, což přináší příjemný komfort a k tomu také finanční úsporu.

Nechte si zpracovat tepelný audit

Jestli si chcete být skutečně jistí, kde jsou slabá místa vaší nemovitosti, nebo si chcete ověřit kvalitu provedených prací v rámci zateplování, nechte si zpracovat energetický audit. Jde o soubor měření, jehož výsledkem je dokument, kde najdete jasně popsáno, jak je na tom vaše nemovitost. Zjistíte, kolik energie zhruba uniká okny a zda je dobré zaměřit se na některá místa na fasádě, u střechy a podobně.

Jak financovat rekonstrukci?

Velkou otázkou při plánech na rekonstrukci bývá financování. Jako efektivní řešení se nabízí půjčka na rekonstrukci od Modré pyramidy. Jde o takzvaný rychloúvěr, kdy můžete peníze využít nejen na rekonstrukci, ale i na pořízení vybavení. Tato půjčka na bydlení je až do výše 800 000 korun bez zajištění nemovitosti či ručitele. Zpracování úvěru je zdarma a splácení si můžete rozložit až do 20 let tak, aby výše splátky příliš nezatížila měsíční rodinný rozpočet. Úvěr na rekonstrukci navíc vyřídíte rychle a s minimálním množstvím potřebných dokladů, takže vám nic nebude bránit se zahájením rekonstrukčních prací.

A za jak dlouho se investice do zateplení vrátí?

Když se pustíte do větší rekonstrukce, půjde v zásadě o investici. Ta se vám vrátí zvýšením hodnoty samotné nemovitosti, ale také díky úsporám na energiích. Zjednodušený výpočet získáte vydělením průměrné ceny za metr zateplení s úsporou na metr. Pokud je tedy cena zateplení zhruba 530 Kč na m2 a vzniklá úspora se bude pohybovat kolem 80 Kč na m2, bude návratnost zhruba 6 let. Výše úspory však může být v aktuální situaci větší vzhledem ke zvýšeným cenám energií.

Publikováno: 10. 12. 2021, Autor: autor: Komerční prezentace