Rozhodli jste se letos uspořádat u sebe doma větší silvestrovskou oslavu? Určitě chcete roli hostitelky ustát na jedničku. Ale jak to udělat, abyste se stihli také pobavit a konec roku si svými přáteli pořádně užít? Poradíme vám, jak to celé zvládnout na jedničku.
Všechno si předem sepište
Než se pustíte do příprav, v klidu si naplánujte jednotlivé kroky. Udělejte si přesný časový harmonogram věcí, které musíte zajistit, nakoupit a nachystat. Díky tomu bude mít stále přehled o tom, co ještě chybí.
Zároveň si připravte i bodový scénář průběhu oslavy. Ten se sice možná úplně nepodaří dodržet, ale vy získáte přesnější představu o tom, jak by vše mělo probíhat a určitě vás to uklidní.
Hned vyrobte a rozešlete také nějaké zajímavé a atraktivní pozvánky. Třeba upravte vtipně nějakou fotku ve Photoshopu, vložte Cliparty do Wordu, prostě cokoliv osobního a milého. Raději pozvěte pár známých navíc. Počítejte s tím, že určitě se najde někdo, kdo už má jiné plány nebo se u něj vyskytnou nepředvídané komplikace – prostě někdo vám svou účast odřekne. Tak se jistěte a zbytečně neriskujte, že nakonec nikdo nedorazí.
Přizpůsobte prostor i osvětlení
Málokterá místnost se dá bez úprav použít k pořádání větší party. Proto ji předem trochu uzpůsobte tak, aby se hosté u vás cítili dobře. Nábytek šikovně rozmístěte v prostoru. Měly byste pomocí různých stolů, komod a křesel vytvořit jednotlivé zóny, kde by se mohly v klidu bavit menší skupinky hostů.
Na celkovou příjemnou atmosféru má samozřejmě vliv také osvětlení. Vyplatí se o tom trochu popřemýšlet a nahradit rozsvícené lustry spíše lampičkami, elektrickými vánočními řetězy nebo seskupením několika svíček. Z bezpečnostních důvodů použijte raději ty na baterky.
Nahrajte si písničky na „fleshku“
Na žádné správné oslavě nesmí chybět pěkná hudba. Proto si nahrajte vhodný mix písniček třeba na „fleshku“. Tím zajistíte, že bude hudba hrát několik hodin a vy se o ni nebudete muset starat. Pokud však nečekáte speciálně vybranou společnost, kterou spojuje stejný hudební vkus, raději volte tzv. „střední proud“. Sami se možná přesvědčíte, že hudba má při těchto příležitostech nezastupitelnou roli. Už na případném rozpačitém začátku pomůže uvolnit atmosféru. Navíc když během večera nastane v konverzaci pauza, nenaplní se místnost rozpačitým tichem a srdečná atmosféra oslavy nijak neutrpí.
S jídlem neexperimentujte
Nevařte nic, co nemáte vyzkoušeno. Pokud si nemůžete pomoct a za každou cenu chcete právě na silvestrovskou party poprvé upéct moučník podle nového, skvělého receptu, raději si předem v reálu prověřte, že ho opravdu zvládnete. Tato zásada platí dvojnásob u těch jídel, která se vaří a pečou až v den oslavy.
Nápoje nenechávejte v lednici. Naskládejte je do kbelíku s ledem a ten dejte doprostřed místnosti nebo na jiné dobře dostupné místo. Pro samý alkohol nezapomeňte na vodu. Praktické je nakoupit dostatek vody v PET lahvích, ale pokud se rozhodnete pro tu z kohoutku, vyplatí se najít alespoň dva velké skleněné džbány, které budou mít hosté stále k dispozici. A nezapomeňte je neustále doplňovat, aby nezůstaly dlouho prázdné.
A dobrá rada nakonec
Počítejte s tím, že se u vás hostům bude líbit a dají to během silvestrovské noci hlasitě najevo. Proto raději předem informujte své sousedy, že budete mít „návštěvu“. Buď je pozvěte také, nebo jim alespoň věnujte láhev šampaňského a přitom se jim omluvte za případný hluk. Ušetříte si tak pozdější nepříjemnosti.
Publikováno: 31. 12. 2021, Autor: autor: Ivana Kukalová