reklama

Máte vlhký dům? Pro jaký způsob sanace se rozhodnout?

Zvláště majitele starších domů, kde došlo k porušení izolace, může potrápit vzlínající vlhkost do stěn. Projevuje se viditelnými mapami, bobtnáním a opadáváním omítek, případně také nepříjemně zatuchlým zápachem, navlhlými textiliemi a výskytem plísní. Voda vzlínající do základů a v ní obsažené škodlivé soli může ve finále poškodit zdivo i do značných výšek.

Typické malby a solné květy má na svědomí právě sůl obsažená ve vodě. „Proti vzlínající vlhkosti nemá smysl používat odvlhčovače, protože ty neřeší příčinu vlhkosti – nezabrání pronikání další vody do zdiva. Sice dočasně sníží obsah vzdušné vlhkosti v místnosti, ale zeď zůstává stále vlhká a celý proces se opakuje stále dokola při velké spotřebě elektrické energie až v řádech tisíců korun,“ vysvětluje Martin Jeřábek, obchodní ředitel společnosti Drymat.cz.

„Jedinou možností, jak zabránit průniku vzlínající vlhkosti do nemovitosti a tím zabránit postupné degradaci zdiva, je využití některé z přímých sanačních metod s případnou kombinací doplňkových sanačních opatření,“ dodal Jeřábek.

Mechanické způsoby sanace

Nejstarším a nejpoužívanějším způsobem sanace je použití mechanického způsobu zabránění vzlínání vlhkosti. Při něm se vytvoří ve zdivu mezera, do které se vloží hydroizolační materiál, který vzlínání vlhkosti zabrání. Nejčastěji se používají tři způsoby:

Narážení plechů
Nerezové desky vlnitého plechy se strojně nebo pomocí pneumatického kladiva zaráží do zdiva v celé jeho tloušťce. Napojení jednotlivých kusů plechů se dosáhne překrýváním krajních vln, aby tak došlo k vytvoření kompaktní hydroizolace.

Nevýhodou tohoto způsobu může být vliv nárazů na stavební konstrukci domu, nelze ji užít, pokud před zdí není místo na šířku plechu plus přibližně 70 cm na vtloukací stroj. Naopak výhodou stejně jako u ostatních mechanických způsobů je velmi dlouhá životnost použité hydroizolace.

Podřezání zdiva řetězovou pilou
Řez řetězovou pilou opatřenou speciálními řetězy, které se neroztrhnou a vlivem vysokých teplot nezmění svou strukturu, se zpravidla provádí v maltové spáře. Nejprve je nutné v místě podřezání odsekat starou omítku a vytvořit pevný a rovný podklad pro pojezd řezacího zařízení. Vytvořená drážka se vyčistí a vkládá se do ní izolační materiál, zpravidla na bázi polyetylénu nebo sklolaminátu, a dále plastové klíny.

Výhodou je rychlá realizace a již zmíněná dlouhá životnost, nevýhodou pak vysoká prašnost a hlučnost akce. Jen s obtížemi ji lze použít ve sklepních prostorech.

Podřezání diamantovým lanem
Tento způsob lze použít na všechny typy včetně smíšených, kamenných, betonových stěn a železobetonových konstrukcí bez ohledu na jeho tloušťku. Během podřezávání se řezná spára postupně vyplňuje izolací, chladí vodou a zároveň i čistí. Všechny řezy diamantovou pilou lze provádět svisle, vodorovně i šikmo. Vzhledem k náročnosti to provádí pouze specializované firmy.

U všech těchto způsobů je nutné si nejdříve zjistit stanovisko statika a v případě historického objektu i památkářů, zda je možné dům vůbec podřezat. Památkáři to často považují za příliš velký zásah a nedají vždy kladné doporučení.

Sanace pomocí aktivní elektroosmózy

Méně známá, ale v současné době stále více využívaná přímá sanační metoda aktivní elektroosmózy, je atraktivní díky komplexnosti použití. Lze jí úspěšně izolovat obvodové i vnitřní zdivo, podlahy nebo sklepy. Nenaruší statiku budovy, její instalace je časově nenáročná, zpravidla bez nutnosti omezení běžného provozu v nemovitosti.

Zařízení je trvale připojeno k elektrické síti a při standardním příkonu 6 VA je spotřeba elektrické energie cca 300 korun ročně. K odvlhčení zdiva je vytvořen uzavřený elektrický okruh. Skládá se z řídící jednotky, elektrod a kabelového propojení.

Do vlhkého zdiva se instalují kladné elektrody, do podzákladí elektroda záporná. Vše je propojeno s řídicí jednotkou, která transformuje napětí v okruhu a dále indukuje elektromagnetické impulzy, které posilují vysoušení zdiva. Je přerušeno kapilární vzlínání vody a ta je přitahována k záporné elektrodě. Po vysušení zdiva zůstává systém v nepřetržitém provozu v režimu prevence, který zabraňuje opětovnému vzlínání vody.

Chemická injektáž

Sanace a izolace zdiva pomocí chemické injektáže spočívá v jeho napuštění injektážním prostředkem, který je do zdiva vpraven předvrtanými otvory. Ten ve zdivu vytvoří dodatečnou hydroizolační (voděodolnou) vrstvu. Volba injektážního prostředku se citlivě navrhuje dle příčiny a stupně zavlhčení zdiva, zasolení zdiva, ale také druhu, charakteru a sourodosti zdiva.

Mezi výhody patří rychlé provedení izolace domu bez narušení provozu a statiky stěn objektu, možnost využití u stěn s nedostatečným manipulačním prostorem a výškovými rozdíly a možnost těsnění i tlakové vody.

 

Publikováno: 29. 12. 2021, Autor: autor: Z dostupných zdrojů vytvořila redakce