Vkus a nálady při výběru barev do interiéru se rychle mění. Přemalovat světlou výmalbu stěny na tmavou problém není, naopak už to jde hůř. Odborník radí, jak v takových případech postupovat.
Začínáme s malováním
Dříve než se pustíte do samotného malování, mějte připravené všechny potřebné pomůcky. Na zakrytí stropu, podlahových lišt, zásuvek či vypínačů využijete maskovací pásku. Podlahu a koberec ochrání zakrývací nebo textilní savá fólie.
Dále se neobejdete bez štětce a malířského válečku, k němuž lze dokoupit teleskopickou tyč, díky které se vyhnete lezení po štaflích. Praktickou pomůckou je také stírací mřížka, která slouží k otření přebytečné barvy.
Kolik barvy potřebujete
Než se vydáte do obchodu s barvami, změřte si, kolik metrů čtverečních se bude natírat, abyste věděli, kolik barvy spotřebujete. Vydatnost barvy je uvedena vždy na obalu produktu.
„Při plánování, kolik barvy nakoupit, počítejte rozhodně se dvěma vrstvami nátěru. Ve specializovaných prodejnách vám s množstvím a vybraným odstínem rádi poradí,“ radí Radek Kříž, technicko-obchodní zástupce značky Primalex.
Co umí odolné barvy?
Nevíte si rady, z jakých nátěrů vybírat? Vyzkoušejte například interiérové omyvatelné barvy, které se vyznačují vysokou kryvostí, paropropustností a odolností vůči znečištění a otěru za mokra. Jsou určeny pro malování stěn a stropů minerálních omítek i sádrokartonových příček v obytných interiérech.
Díky své mechanické odolnosti jsou ideální i do kuchyní a koupelen, kde dochází ke kontaktu s vodou a párou.
Bez penetrace to nepůjde
Aby výsledek proměny splnil všechna očekávání a barva se po čase nezačala loupat, je potřeba stávající nátěr napenetrovat. „Na stěny s více nátěry zvolte hloubkovou penetraci, na nové povrchy stačí univerzální penetrace. Penetrační nátěr je důležitý, protože zajišťuje důkladné zpevnění povrchu, sjednotí jeho savost a zvýší přilnavost dalších vrstev nátěrů,“ doplňuje Radek Kříž.
Než začnete penetraci nanášet, musí být podklad suchý, pevný a zbavený všech nečistot, prachu a mastnot. Pokud se na stěnách nacházejí prasklinky, vytmelte je pomocí malířského akrylového tmelu. Poté maskovací páskou zakryjte zásuvky, podlahové lišty a okraje stěn, které se nebudou malovat. Na podlahu nezapomeňte položit fólii.
Penetrační nátěr důkladně promíchejte. Při ředění barvy nezapomeňte dodržet poměr ředění uvedený na obalu. Penetraci lze na stěny nanášet štětcem, popřípadě válečkem, protože svým nechanickým působením usnadňují pronikání nátěru do podkladu. Penetrační prostředek nanášejte rovnoměrně a jen takové množství, které je podklad schopen vsáknout. Jinak se na stěně vytvoří lesklý film, který zhorší přilnavost dalšího nátěru a samotnou aplikaci následných vrstev barvy.
Malujeme!
Barvu můžete na stěny nanášet až po úplném zaschnutí penetrace. Důkladně ji rozmíchejte nejen před malováním, ale i v průběhu. Plánujete-li bíle vymalovaný pokoj oživit odvážnou tmavou stěnou, začněte s výmalbou světlých stěn. Tmavá barva totiž snadno překryje jakýkoliv světlejší odstín.
Místa kolem podlahových lišt, zásuvek a rohy stěn natírejte štětcem. Na větší plochy použijte váleček. Pro nátěry rozhodně zvolte váleček z polyamidu tkaného z nekonečného vlákna o výšce vlákna 12 mm. Váleček by měl být stále rovnoměrně mokrý od barvy, aby na stěně nevznikaly tzv. „kocouři“. Nátěr aplikujte ve 2 vrstvách, mezi kterými nechte rozestup minimálně 6 hodin. Po zaschnutí obou vrstev opatrně odlepte krycí pásku.
Publikováno: 19. 11. 2021, Autor: autor: Julie Veselá