Bydlet v centru malebného moravského městečka, jakým Mikulov bezesporu je, vám určitě připadá naprosto senzační. Podobně jsou na tom majitelé tohoto rodinného domu v Zámecké ulici.
Jedinečné bydlení v historickém centru
Jihomoravský kraj je symbolem srdečných, milých lidí a dobrého vína. Má však ještě další příjemná specifika. Jedním z nich jsou historická centra měst, jakým je například Mikulov. „Atmosféru ulice Zámecká v centru Mikulova vytváří drobné měřítko okolních staveb, pohledy do střech historických domů a výhledy do nedalekého Rakouska, masa mikulovského zámku „za zády“ a v neposlední řadě historie židovské čtvrti, v jejímž srdci se nacházela,“ říkají architekti Petr Moráček, Jana Zoubková, Pavel Matyska a Kateřina Fryzelková ze studia Mimosa architekti s. r. o., kteří se v letech 2013 až 2018 zabývali touto realizací.
Dvůr je uzavřen ze všech stran zídkami
Navržený dům účelně využívá celý pozemek velkosti přibližně 240 metrů čtverečních. Otevírá se do malého dvora, uzavřeného zídkami z místního vápence a cihel. Prostor dvora je z velké části zpevněný cihelnou terasou a mlatem, okolo zídek jsou vysázeny růže a bylinky.
S prostorem dvora jsou přímo propojeny obývací pokoj a „ateliér“. Díky vnějšímu schodišti a velkorysé terase snadno dostupná i ložnice. Pro vnitřní prostor domu je určující využití různých výškových úrovní ulice a dvora, propojování vnitřních prostor, otevření do krovu v patře.
„Aspirací navrženého domu je využít potenciál unikátní lokality, zajistit dostatek soukromí v turisticky rušném okolí, v těsné vazbě na nejužší historické centrum Mikulova působit samozřejmě a nenápadně, přitom dostatečně jasně odlišit dům od okolní historické zástavby,“ prozrazují architekti.
Kombinace dřeva a cihel byla dobrá volba
Atmosféra solidního zděného domu a k němu připojeného lehkého dřevěného „ateliéru“ je vytvářena rozdílným materiálovým a konstrukčním řešením – dům je zděnou stavbou opatřenou omítkou, ateliér z převážné části dřevostavbou s fasádou z modřínových prken.
Dům je vystavěn z „klasických“ materiálů. Od materiálově i formálně obdobných okolních historických staveb ho odlišuje provedení detailů. Formu objektu zjednodušují skryté žlaby, keramické střešní tašky jsou obdobné jako v okolí běžně použité bobrovky, jen s rovnou hranou. Okna jsou bezrámová nebo dřevěná s jednoduchými profily, umístěná v různých hloubkách okenních otvorů.
Publikováno: 18. 11. 2021, Autor: autor: Ivana Kukalová