Topit elektřinou či plynem je nejpohodlnější. V podstatě stačí otočit knoflíkem a je teplo. Rostoucí ceny těchto komodit nutí lidi investovat do jiných způsobů vytápění. S tím jdou ruku v ruce i rekonstrukce. Za co v oblasti bydlení utrácíme nejvíce?
Pandemie změnila přístup lidí k bydlení. I velké interiéry začaly být malé, když se najednou změnily v pracovní místa a alternativní školní lavice. Lidé tak začali masivně investovat do rekonstrukcí interiérů bytů a domů, které se rázem staly centrem veškerého rodinného i pracovního života. Prudké zvyšování cen plynu a elektřiny je nutí k dalším mnohdy překotným investicím, tentokrát do vytápění.
Soláry i vytápění dřevem
Snaha ušetřit finance se podle průzkumu Stavební spořitelny České spořitelny se stala podnětem pro každou čtvrtou rekonstrukci (23 %).
„Vlivem rostoucích cen energií v posledních měsících sledujeme nárůst zájmu o kotle na pelety nebo dřevo. Poptávka po instalaci fotovoltaických panelů vzrostla za poslední měsíc desetinásobně,“ říká Leopold Benda ze společnosti Benekov.
V inovaci vytápění, efektivnějšího využívání užitkové vody nebo přírodní energie může být významnou finanční injekcí dotace z programu Nová zelená úsporám. „Lze získat až 350 000 korun na zateplení domu, výměnu kotle, pořízení tepelného čerpadla či fotovoltaických systémů,“ uvádí Tomáš Vanický, ředitel Centra pasivního domu a doplňuje: „Velkou výhodou programu je to, že komunikace probíhá elektronicky. Žadatelé tak mohou veškeré náležitosti spojené s dotací řešit z pohodlí domova.“
Emoce na prvním místě
Investice do vytápění či zateplení je čistě racionální rozhodnutím, ale výzkum Buřinky prokázal, že v oblasti bydlení rozhodují hlavně emoce. Lidé to jednoduše doma chtěli mít nové, hezčí, praktičtější (37 %).
„Objem i počet úvěrů na rekonstrukce byl loni vysoký napříč celým trhem. Češi jednoduše začali kvůli pandemii trávit více času doma. Získali tak možnost zpomalit, uvědomit si nedostatky svého bydlení a ujasnit si své potřeby,“ vysvětluje Ondřej Čtvrtečka, člen představenstva Stavební spořitelny České spořitelny.
Většinu úprav (80 %) totiž klienti Buřinky realizovali uvnitř domu či bytu. Tyto rekonstrukce byly zaměřeny na zlepšení stavu nemovitosti i na doplnění či vylepšení vybavení. I přes to, že v době pandemie mnoho lidí pracovalo z domova, vytvoření kanceláře či pracovny uvedla jen 2 % dotázaných.
Do rekonstrukce domu zvenku se pustilo 29 % dotázaných a úpravy pozemku realizovalo 11 % dotázaných.
Publikováno: 16. 11. 2021, Autor: autor: Z dostupných zdrojů vytvořila redakce