Angličtina je úžasný jazyk, kterým se dá mluvit téměř všude na světě. Je proto nutné ji alespoň trochu znát. Jak to ale udělat? Mnoho lidí se angličtinu nikdy neučilo nebo si ji nikdy nevzalo k srdci. Klíčem k efektivnímu učení nového jazyka je přistupovat k němu pozitivně a s radostí.
Samozřejmě není snadné naučit se úplně nový jazyk hned od začátku. Je však snadné si tento proces usnadnit. Můžete sledovat anglické seriály, číst anglické knihy s překladem nebo pokračovat ve čtení tohoto článku. Dnes se společně naučíme, jak správně používat nepravidelná slovesa v minulém čase.
Co jsou nepravidelná slovesa?
Jak již pravděpodobně víte, slovesa se v angličtině dělí do 2 základních skupin:
- Pravidelná slovesa
- nepravidelná slovesa
Rozdíl mezi nimi spočívá v tom, že chceme-li vytvořit větu v různých časech, musíme tato slovesa použít ve správném tvaru. Zatímco pravidelná slovesa nejsou obtížná, nepravidelné tvary sloves se musíte naučit nazpaměť.
Jako příklad jsme pro vás připravili 2 základní a často používaná nepravidelná slovesa. Tak co, pustíme se do toho?
Sloveso READ
Sloveso patří sloveso READ mezi nepravidelná slovesa. U tohoto slovesa se musíte naučit 3 základní tvary, abyste mohli správně používat časování.
Minulý čas READ vyžaduje doslovnou znalost těchto tvarů. Sloveso READ je však naštěstí výjimečné tím, že všechny 3 tvary jsou naprosto stejné. Liší se pouze výslovností.
Formy slovesa READ
- Infinitiv: READ /riːd/
- Minulý čas: READ /red/
- Příčestí minulé: READ /red/
Pozor na výslovnost!
Minulý čas prostý slovesa READ
Sloveso READ používáme k vyjádření události, která se odehrála v minulosti. Mohla se odehrát jednou nebo opakovaně.
Pro tento čas používáme 2. tvar slovesa, tedy READ s výslovností /red/.
U záporných vět přidáváme před sloveso READ /r:id/ v původním tvaru záporku „did not / did not“.
Příklady:
- I read your book. /red/
- I did not read your book. /ri:d/
- He did not read your book. /ri:d/
Minulý průběhový čas slovesa READ
Minulý průběhový čas vyjadřuje děj, který se odehrál v minulosti v určitém okamžiku a měl určité trvání.
Tvoří se kombinací slovesa v původním tvaru (infinitiv READ /r:id/) a koncovky -ing. Tím získáme tvar READING. Před sloveso „reading“ musíme přidat další sloveso, buď „was“, nebo „were“. Konečný tvar bude „WAS/WERE READING“.
Pro 1. a 3. osobu jednotného čísla používáme „was“, pro ostatní osoby „were“.
Příklady:
- I was reading a book for 2 hours.
- We were reading this book all night.
Přítomný čas průběhový READ
Přítomný čas průběhový vyjadřuje události, které se odehrály v minulosti a nějakým způsobem zasahují svými účinky do současnosti.
Používáme sloveso ve 3. tvaru, příčestí minulé READ /red/ v kombinaci se slovesem „has/have“. Tím získáme slovesný tvar „HAS/HAVE READ“.
Has se píše ve 3. osobě jednotného čísla. Pro všechny ostatní osoby používáme have. Pro zápor věty používáme místo „have“ zápor „HAVEN’T“ a místo „has“ zápor „HASN’T“.
Příklady:
- I have read this article. /haev red/
- She hasn’t read this article so she doesn’t know it.
Učením angličtiny získáte zcela nové možnosti. Můžete se rozvíjet a získávat nové a nové informace. Proto je skvělé, že společně pracujeme na tom, abychom se zlepšili a naučili se zase něco nového.
Angličtina je krásný jazyk a byla by škoda ji zahodit a s ní i všechny možnosti, které nabízí. Proto se nevzdávejte, pilně cvičte a výsledky se dostaví.
A pokud by vám některá anglická slovíčka připadala povědomá, je to tím, že do češtiny jsme spoustu slov převzali. Jako příklad se můžete podívat do slovníku cizích slov.
Publikováno: 12. 11. 2021, Autor: autor: Komerční prezentace